V blízkosti obce Těšíkov se nachází prameniště minerální vody, Těšíkovské kyselky. Pramen je zdrojem železité minerální vody. Doložen již v roce 1669. V roce 2004 prameniště zrekonstruováno. Voda je naprosto nezávadná, chladná a chutná.
Hlavní obrázek místa
Těšíkovská kyselka nedaleko Šternberka
© Pavel Vítek 09/2020
Pramen Těšíkovské kyselky najdeme v údolí Trusovického potoka 9 km východně od Šternberka. Nedaleko od místa, kde silnice vedoucí ze Šternberka do Hraničních Petrovic a Domašova nad Bystřicí prochází údolím Trusovického potoka, též nazývaným Bělkovickým údolím.
Pavel Vítek, 23.9. 2020
popis

V blízkosti obce Těšíkov se nachází prameniště minerální vody, tzv. Těšíkovské kyselky. Pramen je zdrojem železité minerální vody, který je doložen již v roce 1669 jako přírodní kyselka. Patří mezi vyhledávané turistické cíle. Dostat se k němu dá na kole i autem. První zmínky o Těšíkovské kyselce sahají do konce 60. let 17. století. Už tehdy se vědělo o jejích léčivých účincích a obsahu pro tělo důležitých minerálů železa a hořčíku. Ostatně, právě od železa má pramen svou rezavou barvu. Kyselka dala dokonce vzniknout i přírodním lázním. Od roku 1935 zásobovala soukromou plnírnu v Dolanech u Olomouce. Současný pramen je nejsilnější. Později byly totiž nedaleko dnešního pramene objeveny další tři zdroje. Jejich využití bylo aktuální zejména ve dvacátých letech minulého století, kdy zde fungovaly malé lázně. Později tyto prameny zanikly, stejně jako lázně. Původní prameniště stálo vedle asfaltové silnice, která údolím prochází. Po druhé…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/s-prirodni-mineralkou-opatrne-i-kdyz-je-na-rade-mist-zadarmo-20180813.html, 23.9. 2020

pověsti

Těšíkovský pramen údajně střeží trpaslíci. Legenda říká, že příkrý svah přímo nad pramenem je domovem trpaslíků. Prý sem přišli již v dávných dobách na příkaz samotného vládce hor Nízkého Jeseníku Grolla, aby vodu hlídali. Trpaslíci údajně každou noc máchají své rezavé čepičky v prameni tak dlouho, dokud voda nezavoní po železe. Když se stane, že je někdo při této práci vyruší, rychle si nasadí čepičky neviditelnosti a zmizí. Další den je potom pramen slabý, málo rezavý a téměř bez chuti. Proto pověst říká, že není radno chodit na tato místa okolo půlnoci a plašit skřítky, kteří právě v tuto dobu předávají kyselce kouzelnou moc. Bývalo také zvykem dávat k prameni kousek suchého chleba. Trpaslíci jej prý milují a z vděčnosti pak navíc obdaří vodu substancí moudrosti. To, že Těšíkovská voda obsahuje esenci moudrosti, prý věděl i známý šternberský spisovatel a alchymista Barcius, zvaný také Jan ze Šternberku. Tento tajemný muž údajně…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://regiony.rozhlas.cz/tesikovska-kyselka-plna-mineralu-prameni-na-olomoucku-nedaleko-sternberku-7441928, 23.9. 2020

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Těšíkov

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 sousoší Kalvárie
 Tepenec
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Zelená budka
 dvoupatrový most
 Malý Rabštýn
 Šternberk
 mariánský sloup
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Moravský Beroun
 domovní portál
 Hluboký
 Huzová
 kaple
 kostel sv. Jiří
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 kamenný most
 Dolany
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 Mladějovická lípa
 křížová cesta
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Floriána
 kaple Panny Marie
 Velká Střelná
 fara
 Moravská Loděnice
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 kaple sv. Jeronýma
 rychta
 dům Jiřího Wolkera
 kostel sv. Kunhuty
 Velká Střelná
 Bores
 fojtství
 kostel sv. Vavřince
 kaplička
 Stará Voda
 arboretum
 Jestřabí (Habicht)
 kostel sv. Barbory
 Nové Valteřice
 kaple sv. Marty
 Žerotín
 kostel sv. Augustina
 kaple sv. Donáta
 Sovinec
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 Lafayettův dům
 kašna
 kostel sv. Jiří
 kaplička
 fort II
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Bílý kámen
 Hutov
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Dlouhá Loučka
 kaple sv. Kateřiny
 Dlouhá Loučka
 fort XXII Lazecký
 vojenský hřbitov
 Horka
 kostel sv. Mikuláše
 socha Panny Marie
 Starý mlýn
 Klášterní Hradisko
 Svatojánský most
 fort XX
 kaple sv. Isidora
 Skrbeň
 kostel sv. Floriána
 fort XIX
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Markéty
 Fialův mlýn
 Křížový vrch
 fort XVII
 fort XVIII
Základní informace místa
ID místa: 15233
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama