V blízkosti obce Těšíkov se nachází prameniště minerální vody, Těšíkovské kyselky. Pramen je zdrojem železité minerální vody. Doložen již v roce 1669. V roce 2004 prameniště zrekonstruováno. Voda je naprosto nezávadná, chladná a chutná.
Hlavní obrázek místa
Těšíkovská kyselka nedaleko Šternberka
© Pavel Vítek 09/2020
Pramen Těšíkovské kyselky najdeme v údolí Trusovického potoka 9 km východně od Šternberka. Nedaleko od místa, kde silnice vedoucí ze Šternberka do Hraničních Petrovic a Domašova nad Bystřicí prochází údolím Trusovického potoka, též nazývaným Bělkovickým údolím.
Pavel Vítek, 23.9. 2020
popis

V blízkosti obce Těšíkov se nachází prameniště minerální vody, tzv. Těšíkovské kyselky. Pramen je zdrojem železité minerální vody, který je doložen již v roce 1669 jako přírodní kyselka. Patří mezi vyhledávané turistické cíle. Dostat se k němu dá na kole i autem. První zmínky o Těšíkovské kyselce sahají do konce 60. let 17. století. Už tehdy se vědělo o jejích léčivých účincích a obsahu pro tělo důležitých minerálů železa a hořčíku. Ostatně, právě od železa má pramen svou rezavou barvu. Kyselka dala dokonce vzniknout i přírodním lázním. Od roku 1935 zásobovala soukromou plnírnu v Dolanech u Olomouce. Současný pramen je nejsilnější. Později byly totiž nedaleko dnešního pramene objeveny další tři zdroje. Jejich využití bylo aktuální zejména ve dvacátých letech minulého století, kdy zde fungovaly malé lázně. Později tyto prameny zanikly, stejně jako lázně. Původní prameniště stálo vedle asfaltové silnice, která údolím prochází. Po druhé…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/s-prirodni-mineralkou-opatrne-i-kdyz-je-na-rade-mist-zadarmo-20180813.html, 23.9. 2020

pověsti

Těšíkovský pramen údajně střeží trpaslíci. Legenda říká, že příkrý svah přímo nad pramenem je domovem trpaslíků. Prý sem přišli již v dávných dobách na příkaz samotného vládce hor Nízkého Jeseníku Grolla, aby vodu hlídali. Trpaslíci údajně každou noc máchají své rezavé čepičky v prameni tak dlouho, dokud voda nezavoní po železe. Když se stane, že je někdo při této práci vyruší, rychle si nasadí čepičky neviditelnosti a zmizí. Další den je potom pramen slabý, málo rezavý a téměř bez chuti. Proto pověst říká, že není radno chodit na tato místa okolo půlnoci a plašit skřítky, kteří právě v tuto dobu předávají kyselce kouzelnou moc. Bývalo také zvykem dávat k prameni kousek suchého chleba. Trpaslíci jej prý milují a z vděčnosti pak navíc obdaří vodu substancí moudrosti. To, že Těšíkovská voda obsahuje esenci moudrosti, prý věděl i známý šternberský spisovatel a alchymista Barcius, zvaný také Jan ze Šternberku. Tento tajemný muž údajně…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://regiony.rozhlas.cz/tesikovska-kyselka-plna-mineralu-prameni-na-olomoucku-nedaleko-sternberku-7441928, 23.9. 2020

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Těšíkov

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 sousoší Kalvárie
 Tepenec
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Zelená budka
 dvoupatrový most
 Malý Rabštýn
 Šternberk
 mariánský sloup
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Moravský Beroun
 kaple sv. Floriána
 domovní portál
 Hluboký
 Huzová
 kaple
 kostel sv. Jiří
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 kamenný most
 Dolany
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 zvonička
 Mladějovická lípa
 křížová cesta
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Floriána
 kaple Panny Marie
 Velká Střelná
 fara
 Moravská Loděnice
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 kaple sv. Jeronýma
 rychta
 dům Jiřího Wolkera
 kostel sv. Kunhuty
 Velká Střelná
 Bores
 fojtství
 kostel sv. Vavřince
 kaplička
 Stará Voda
 Jestřabí (Habicht)
 kostel sv. Barbory
 Nové Valteřice
 kaple sv. Marty
 Žerotín
 arboretum
 kostel sv. Augustina
 kaple sv. Donáta
 Sovinec
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 Lafayettův dům
 kašna
 kostel sv. Jiří
 kaplička
 fort II
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Bílý kámen
 Hutov
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Dlouhá Loučka
 boží muka
 kaple sv. Kateřiny
 Dlouhá Loučka
 fort XXII Lazecký
 vojenský hřbitov
 Horka
 kostel sv. Mikuláše
 socha Panny Marie
 kaple sv. Floriána
 Starý mlýn
 Klášterní Hradisko
 kaplička
 Svatojánský most
 fort XX
 kaple sv. Isidora
 Skrbeň
 kostel sv. Floriána
 fort XIX
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Markéty
 Fialův mlýn
 Křížový vrch
 fort XVII
 fort XVIII
Základní informace místa
ID místa: 15233
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama