Kostel neurčitého stavebního slohu vystavěn r. 1791 na místě staršího kostelíka. Postupně prošel mnoha opravami a úpravami, naposled v letech 1993–4. Jednolodní kostel s hranolovou věží ve východním průčelí, trojbokým (uvnitř půlkruhovým) závěrem a čtyřbokou sakristií na jihozápadě.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Anny v Domašově nad Bystřicí
Pohled na kostel z jihozápadu
© Pavel Vítek 11/2010
Obec Domašov nad Bystřicí leží 12 km východně od Šternberka a 6 km jižně od Moravského Berouna. Nachází se v údolí říčky Bystřice a prochází tudy železniční trať č. 310 Olomouc – Bruntál – Krnov. Kostel sv. Anny se nachází na návrší nad centrem obce a je poměrně zdaleka viditelný.
Pavel Vítek, 5.4. 2011
popis

Kostel sv. Anny je prostá plochostropá stavba, ze zevnějšku trojboce a uvnitř půlkruhově uzavřená. Na jihozápadní straně kostela je přistavěna čtyřboká sakristie. Na východní straně kostela nad vstupním průčelím je vyzdvižena hranolovitá věž. Hlavní oltář vystavěný v barokním stylu byl do kostela přenesen ze zrušeného kláštera Hradiska v Olomouci. Roku 1887 byly v kostele instalovány varhany od fy. Rieger Kloss z Krnova a roku 1911 byly do věže instalovány věžní hodiny. V kostelní zvonici byly umístěny celkem 4 zvony, z nichž dva byly zrekvírovány za 1. svět války. V roce 1924 byly nahrazeny novými, ale v průběhu 2. svět. války byly zrekvírovány celkem 3 zvony. Zůstal pouze malý zvon umíráček.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994, 5.4. 2011

historie

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1220. Současný kostel neurčitého slohu byl vystavěn roku 1791 na místě staršího kostelíka. Ke stavbě nového kostela byl částečně použit i materiál z tohoto staršího kostelíka. Kostel je 34 m dlouhý, 11 m široký a 19 m vysoký. Většími opravami prošel kostel v letech 1922 a 1936. Další větší oprava pak následovala roku 1968. Generální opravy se dočkal v letech 1993–1994. Po této opravě byl nově vysvěcen 31.7.1994 za účasti po válce odsunutých bývalých německých občanů, kteří se na opravě kostela podíleli i finančně.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994, 5.4. 2011

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Domašov nad Bystřicí

Místa v okolí

 Malý Rabštýn
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 dvoupatrový most
 sousoší Kalvárie
 kaple
 Moravský Beroun
 větrný mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Tepenec
 Hluboký
 kostel sv. Martina
 Velká Střelná
 Stará Voda
 Velká Střelná
 Zelená budka
 kostel sv. Jiří
 Šternberk
 mariánský sloup
 Bores
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 kaple sv. Floriána
 fort II Radíkov
 Jestřabí (Habicht)
 Nové Valteřice
 vysílač Radíkov
 kostel sv. Jiljí
 rychta
 Huzová
 kaple sv. Kateřiny
 kostel Všech svatých
 domovní portál
 Dolany
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Jiljí
 zvonička
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 Halaška
 kaple sv. Jeronýma
 fojtství
 dům Jiřího Wolkera
 kaple Panny Marie
 Vildštejn
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 Bílý kámen
 kostel sv. Jiří
 kaplička
 Moravská Loděnice
 kostel sv. Floriána
 Lafayettův dům
 kaple sv. Donáta
 kašna
 kostel sv. Markéty
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 kaplička
 fort II
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
 kostel sv. Barbory
 Šternek
 Medlice
 Hutov
 kaple
 kaple sv. Anny
 větrný mlýn
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 vojenský hřbitov
 fort XXII Lazecký
 Klášterní Hradisko
 kaplička
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Domašov nad Bystřicí
Na vyhlídce 7
783 06 Domašov nad Bystřicí
Základní informace místa
ID místa: 9884
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama