Kostel neurčitého stavebního slohu vystavěn r. 1791 na místě staršího kostelíka. Postupně prošel mnoha opravami a úpravami, naposled v letech 1993–4. Jednolodní kostel s hranolovou věží ve východním průčelí, trojbokým (uvnitř půlkruhovým) závěrem a čtyřbokou sakristií na jihozápadě.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Anny v Domašově nad Bystřicí
Pohled na kostel z jihozápadu
© Pavel Vítek 11/2010
Obec Domašov nad Bystřicí leží 12 km východně od Šternberka a 6 km jižně od Moravského Berouna. Nachází se v údolí říčky Bystřice a prochází tudy železniční trať č. 310 Olomouc – Bruntál – Krnov. Kostel sv. Anny se nachází na návrší nad centrem obce a je poměrně zdaleka viditelný.
Pavel Vítek, 5.4. 2011
popis

Kostel sv. Anny je prostá plochostropá stavba, ze zevnějšku trojboce a uvnitř půlkruhově uzavřená. Na jihozápadní straně kostela je přistavěna čtyřboká sakristie. Na východní straně kostela nad vstupním průčelím je vyzdvižena hranolovitá věž. Hlavní oltář vystavěný v barokním stylu byl do kostela přenesen ze zrušeného kláštera Hradiska v Olomouci. Roku 1887 byly v kostele instalovány varhany od fy. Rieger Kloss z Krnova a roku 1911 byly do věže instalovány věžní hodiny. V kostelní zvonici byly umístěny celkem 4 zvony, z nichž dva byly zrekvírovány za 1. svět války. V roce 1924 byly nahrazeny novými, ale v průběhu 2. svět. války byly zrekvírovány celkem 3 zvony. Zůstal pouze malý zvon umíráček.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994, 5.4. 2011

historie

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1220. Současný kostel neurčitého slohu byl vystavěn roku 1791 na místě staršího kostelíka. Ke stavbě nového kostela byl částečně použit i materiál z tohoto staršího kostelíka. Kostel je 34 m dlouhý, 11 m široký a 19 m vysoký. Většími opravami prošel kostel v letech 1922 a 1936. Další větší oprava pak následovala roku 1968. Generální opravy se dočkal v letech 1993–1994. Po této opravě byl nově vysvěcen 31.7.1994 za účasti po válce odsunutých bývalých německých občanů, kteří se na opravě kostela podíleli i finančně.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994, 5.4. 2011

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Domašov nad Bystřicí

Místa v okolí

 Malý Rabštýn
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 dvoupatrový most
 sousoší Kalvárie
 kaple
 Moravský Beroun
 větrný mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Tepenec
 Hluboký
 kostel sv. Martina
 Velká Střelná
 Stará Voda
 Velká Střelná
 Zelená budka
 kostel sv. Jiří
 Šternberk
 mariánský sloup
 Bores
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 fort II Radíkov
 Jestřabí (Habicht)
 Nové Valteřice
 vysílač Radíkov
 kostel sv. Jiljí
 rychta
 Huzová
 kaple sv. Kateřiny
 kostel Všech svatých
 domovní portál
 Dolany
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Jiljí
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 kaple sv. Jeronýma
 fojtství
 dům Jiřího Wolkera
 kaple Panny Marie
 Vildštejn
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 Bílý kámen
 kostel sv. Jiří
 kaplička
 Moravská Loděnice
 kostel sv. Floriána
 Lafayettův dům
 kaple sv. Donáta
 kašna
 kostel sv. Markéty
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 kaplička
 fort II
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
 Šternek
 kostel sv. Barbory
 Medlice
 Hutov
 kaple
 kaple sv. Anny
 větrný mlýn
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 vojenský hřbitov
 fort XXII Lazecký
 Klášterní Hradisko
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Domašov nad Bystřicí
Na vyhlídce 7
783 06 Domašov nad Bystřicí
Základní informace místa
ID místa: 9884
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama