Hrad založený na počátku 13. století pravděpodobně králem. V roce 1434 ho zástavou získávají Šlikové. Za Šliků proběhla velká přestavba hradu. Na počátku 17. století uváděn jako pustý. V 19. století rozsáhlé zříceniny rozebrány na stavební materiál.
Hlavní obrázek místa
Pohled na plochu hradiště a příkop
©Martin Kabeláč 11/2003

Hrad Kynšperk nad Ohří

Na kynšperském návrší stávalo původně asi slovanské hradiště, jehož zbytkem je snad mohutný val u starého židovského hřbitova. Archeologický průzkum dosud o této první fázi kynšperského hradu nic neřekl. Dosti podrobně jsou však známé zbytky jeho druhé fáze, kterou lze datovat do koncem 12. nebo začátku 13. století. Souvisela už se vznikem a vývojem města Kynšperka. První nespornou zprávou o městě Kynšperku je jeho zakládací listina z r. 1232. I když se v ní o hradě výslovně nemluví a doksanským premonstrátkám se dává právo vybudovat zde město – nebo spíše poddanskou tržní osadu bez větších městských práv (forum) – přece jenom jeho název (Chunigisperch, Königsberg) dokazuje, že snad vzniklo v sousedství a pod ochranou starší královské pevnosti – hradu. Bez něho by také nemohli poslední Přemyslovci a Jan Lucemburský pomoci českým křížovníkům s červenou hvězdou vyhrát dlouhotrvající úporný boj s valdsaskými cisterciáky o kynšperskou faru. V tomto boji šlo především o posílení autority českého krále na jednom z nejdůležitějších úseků hranic českého státu (Chebsko k němu totiž nesporně patřilo až od r. 1322) a o ovládání významné Královské cesty, spojující západní Evropu přes Cheb s českým vnitrozemím. Právě toto vítězství českých křížovníků a královské moci (1311) bylo nejvhodnější základnou k ovládnutí sousedního Chebska. Kolem Kynšperka a zdejšího královského hradu, doloženého už vlastně první zmínkou o Kynšperku z r. 1188, kde se jmenuje Udalcus de Chinigisperch, a nepřímo i zmíněnou listinou o povýšení na město z r. 1232, vznikl ke konci 13. století podobný systém rytířských lén jako už předtím kolem Lokte (asi 50 vsí). Zpočátku ovládali jejich značnou část falknovští (sokolovští) Nothaftové, potom valdsaští cisterciáci a bavorští Winklerové. Od druhé poloviny 14. století je drželi Leuchtenberkové, v l.…  číst dále
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Západní Čechy, Svoboda, Praha 1985, 5.3. 2005

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© T. Durdík podle P. Hereita (in T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Kynšperk nad Ohří

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Kager, Starý zámek
 Kamenný Dvůr
 Mostov
 Kaceřov
 Chlumek
 Chlumek
 Šabina
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Rusov
 Hartoušovské mofety
 Arnoltov
 Lítov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Okrouhlá
 kostel sv. Vavřince
 Manský dvůr
 Soos
 Boršengrýn
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Sokolov
 evangelický kostel
 železniční viadukt
 Hard
 Chlumeček
 pramen Natálie
 Plikenštejn
 Hartenberg
 Schirdingerovský dům
 Špalíček
 Salingburg
 Doubrava
 Císařské lázně
 Dudácká kašna
 Václavský hrad
 Cheb
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Olgy
 fara
 metorologický sloup
 kostel sv. Jiljí
 Těšovice
 Týn
 kostel sv. Kunhuty
 Šibeniční vrch
 Skalná
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Skalná
 Boučí
 statek Bernard
 hrobka Hendrich
 Kynžvart
 Kynžvart
 Starý Hrozňatov
 Kladská
 Kladský rybník
 pramen Richard
 Krudum
 kostel sv. Mikuláše
 Skalka
 Kladské rašeliny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Neuhaus
 Lipnice
 kostel sv. Ondřeje
 Smraďoch
Základní informace místa
ID místa: 466
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama