Hrad založený na počátku 13. století pravděpodobně králem. V roce 1434 ho zástavou získávají Šlikové. Za Šliků proběhla velká přestavba hradu. Na počátku 17. století uváděn jako pustý. V 19. století rozsáhlé zříceniny rozebrány na stavební materiál.
Hlavní obrázek místa
Pohled na plochu hradiště a příkop
©Martin Kabeláč 11/2003

Hrad Kynšperk nad Ohří

Na kynšperském návrší stávalo původně asi slovanské hradiště, jehož zbytkem je snad mohutný val u starého židovského hřbitova. Archeologický průzkum dosud o této první fázi kynšperského hradu nic neřekl. Dosti podrobně jsou však známé zbytky jeho druhé fáze, kterou lze datovat do koncem 12. nebo začátku 13. století. Souvisela už se vznikem a vývojem města Kynšperka. První nespornou zprávou o městě Kynšperku je jeho zakládací listina z r. 1232. I když se v ní o hradě výslovně nemluví a doksanským premonstrátkám se dává právo vybudovat zde město – nebo spíše poddanskou tržní osadu bez větších městských práv (forum) – přece jenom jeho název (Chunigisperch, Königsberg) dokazuje, že snad vzniklo v sousedství a pod ochranou starší královské pevnosti – hradu. Bez něho by také nemohli poslední Přemyslovci a Jan Lucemburský pomoci českým křížovníkům s červenou hvězdou vyhrát dlouhotrvající úporný boj s valdsaskými cisterciáky o kynšperskou faru. V tomto boji šlo především o posílení autority českého krále na jednom z nejdůležitějších úseků hranic českého státu (Chebsko k němu totiž nesporně patřilo až od r. 1322) a o ovládání významné Královské cesty, spojující západní Evropu přes Cheb s českým vnitrozemím. Právě toto vítězství českých křížovníků a královské moci (1311) bylo nejvhodnější základnou k ovládnutí sousedního Chebska. Kolem Kynšperka a zdejšího královského hradu, doloženého už vlastně první zmínkou o Kynšperku z r. 1188, kde se jmenuje Udalcus de Chinigisperch, a nepřímo i zmíněnou listinou o povýšení na město z r. 1232, vznikl ke konci 13. století podobný systém rytířských lén jako už předtím kolem Lokte (asi 50 vsí). Zpočátku ovládali jejich značnou část falknovští (sokolovští) Nothaftové, potom valdsaští cisterciáci a bavorští Winklerové. Od druhé poloviny 14. století je drželi Leuchtenberkové, v l.…  číst dále
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Západní Čechy, Svoboda, Praha 1985, 5.3. 2005

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© T. Durdík podle P. Hereita (in T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Kynšperk nad Ohří

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Kager, Starý zámek
 Kamenný Dvůr
 Mostov
 Kaceřov
 Chlumek
 Chlumek
 Šabina
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Rusov
 Arnoltov
 Lítov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Okrouhlá
 kostel sv. Vavřince
 Manský dvůr
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 radnice
 Sokolov
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 evangelický kostel
 Hard
 Chlumeček
 pramen Natálie
 Plikenštejn
 Hartenberg
 Schirdingerovský dům
 Doubrava
 Špalíček
 Salingburg
 Císařské lázně
 Dudácká kašna
 Václavský hrad
 Cheb
 kostel sv. Olgy
 kostel sv. Anny
 fara
 metorologický sloup
 kostel sv. Jiljí
 Těšovice
 Týn
 Šibeniční vrch
 Skalná
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Skalná
 Boučí
 statek Bernard
 Kynžvart
 Kynžvart
 Starý Hrozňatov
 Kladská
 pramen Richard
 Kladský rybník
 Krudum
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Neuhaus
 Lipnice
 kostel sv. Ondřeje
 PR Smraďoch
Základní informace místa
ID místa: 466
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama