Kolem r. 1300 získává Šabinu Eckehard Nothaft. V r. 1309 klášter Waldsassen. Od poč.16. stol vlastní Šabinu Perglerové, pravděpodobně oni zde staví tvrz. V rozmezí l. 1551–1621 vlastní Šabinu rod Stolzů. V r. 1765 kupuje Šabinu František Václav hrabě Nostitz a tvrz prodělala barokní přestavbu.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrz
© Petr Nožička 10/2011
Budova tvrze je obdélné jednopatrové stavení s dvěma zachovalými původními portálky v přízemí. Ve velkém sále v prvním patře se nachází – dnes zabílená – barokní nástěnná malba. V přízemních místnostech je hřebínková klenba. Objekt si jako své správní sídlo vybudovali buď Perglerové nebo Stolzové; spíše dříve Perglerové, pokud vycházíme při volbě stavitele z ekonomických možností statků. Po roce 1567 pan Jiří Stolz umístil na vnější fasádě tvrze reliéfní erb Stolzů: ve štítě na bílém poli čtyři červená obdélná znamení s iniciálami GSVS, vcož pravděpodobně značí Georg (=Jiří) Stolz von Simsdorf.
Petr Nožička, čerpáno z http://www.obec-sabina.cz/soubory/8170/kniha%20o%20historii%20sabiny.pdf, 5.11. 2011
historie

Raná historie vsi Šabina (dříve Schaben, Scheben) není úplně jasná. Pravděpodobně koncem 13. století patřila k panství Loket. Kolem roku 1300 ji získává Eckehard Nothaft a připojuje k falknovskému panství. V roce 1309, po soudu v Chebu, získává Šabinu klášter Waldsassen, později jí opět vlastní Nothaftové. Ves byla manským statkem, ale jména manů, pravděpodobně z okolní drobné šlechty, nejsou známá. Pravděpodobně ve 14. století zde vzniklo panské sídlo, ale jeho polohu dnes neznáme. V polovině 14. století zastavil klášter Šabinu Trostu Winklerovi, v roce 1355 povoluje císař Karel IV. prodej klášterního majetku panství Chodov Trostu Winklerovi, pravděpodobně i se Šabinou. V roce 1358 se na Šabině uvádí Eberhard, roku 1395 Dětřich (Dietreich), připomínaný ještě roku 1409. V soupisu z konce 14. století se uvádí ves Šabina jako majetek říšských hornofalckých lantkrabat z Leuchtenberka. V roce 1538 získává tyto léna…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z http://www.obec-sabina.cz/soubory/8170/kniha%20o%20historii%20sabiny.pdf, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl IV. - Západní Čechy, Svoboda, Praha 1985, Encyklopedie českých tvrzí III.,kol. autorů, Argo 2005, 24.10. 2011

Půdorys místa

plán tvrze z 1. poloviny 20. století
© J. Úlovec (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Šabina

Místa v okolí

 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Arnoltov
 židovský hřbitov
 Kager, Starý zámek
 Rusov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Kamenný Dvůr
 Kaceřov
 Lítov
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Sokolov
 evangelický kostel
 Mostov
 Hard
 Plikenštejn
 Hartoušovské mofety
 Těšovice
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Jiljí
 statek Bernard
 Týn
 Hartenberg
 Okrouhlá
 Krudum
 kostel sv. Mikuláše
 Boučí
 Manský dvůr
 Šibeniční vrch
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Soos
 Lipnice
 kostel sv. Vavřince
 Kladská
 Kladský rybník
 Kynžvart
 radnice
 Loket – MPR
 trojiční sloup
 silniční most
 kostel sv. Václava
 Loket
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Kladské rašeliny
 Kynžvart
 pramen Richard
 železniční viadukt
 kostel sv. Kateřiny
 Krásenský vrch
 kostel sv. Anny
 Doubrava
 Smraďoch
 Pluhův bor
 židovský hřbitov
 kaple sv. Siarda
 kostel sv. Ondřeje
 Starý Hrozňatov
 Luby
 Luby
Základní informace místa
ID místa: 10480
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 29.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama