Kolem r. 1300 získává Šabinu Eckehard Nothaft. V r. 1309 klášter Waldsassen. Od poč.16. stol vlastní Šabinu Perglerové, pravděpodobně oni zde staví tvrz. V rozmezí l. 1551–1621 vlastní Šabinu rod Stolzů. V r. 1765 kupuje Šabinu František Václav hrabě Nostitz a tvrz prodělala barokní přestavbu.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrz
© Petr Nožička 10/2011
Budova tvrze je obdélné jednopatrové stavení s dvěma zachovalými původními portálky v přízemí. Ve velkém sále v prvním patře se nachází – dnes zabílená – barokní nástěnná malba. V přízemních místnostech je hřebínková klenba. Objekt si jako své správní sídlo vybudovali buď Perglerové nebo Stolzové; spíše dříve Perglerové, pokud vycházíme při volbě stavitele z ekonomických možností statků. Po roce 1567 pan Jiří Stolz umístil na vnější fasádě tvrze reliéfní erb Stolzů: ve štítě na bílém poli čtyři červená obdélná znamení s iniciálami GSVS, vcož pravděpodobně značí Georg (=Jiří) Stolz von Simsdorf.
Petr Nožička, čerpáno z http://www.obec-sabina.cz/soubory/8170/kniha%20o%20historii%20sabiny.pdf, 5.11. 2011
historie

Raná historie vsi Šabina (dříve Schaben, Scheben) není úplně jasná. Pravděpodobně koncem 13. století patřila k panství Loket. Kolem roku 1300 ji získává Eckehard Nothaft a připojuje k falknovskému panství. V roce 1309, po soudu v Chebu, získává Šabinu klášter Waldsassen, později jí opět vlastní Nothaftové. Ves byla manským statkem, ale jména manů, pravděpodobně z okolní drobné šlechty, nejsou známá. Pravděpodobně ve 14. století zde vzniklo panské sídlo, ale jeho polohu dnes neznáme. V polovině 14. století zastavil klášter Šabinu Trostu Winklerovi, v roce 1355 povoluje císař Karel IV. prodej klášterního majetku panství Chodov Trostu Winklerovi, pravděpodobně i se Šabinou. V roce 1358 se na Šabině uvádí Eberhard, roku 1395 Dětřich (Dietreich), připomínaný ještě roku 1409. V soupisu z konce 14. století se uvádí ves Šabina jako majetek říšských hornofalckých lantkrabat z Leuchtenberka. V roce 1538 získává tyto léna…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z http://www.obec-sabina.cz/soubory/8170/kniha%20o%20historii%20sabiny.pdf, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl IV. - Západní Čechy, Svoboda, Praha 1985, Encyklopedie českých tvrzí III.,kol. autorů, Argo 2005, 24.10. 2011

Půdorys místa

plán tvrze z 1. poloviny 20. století
© J. Úlovec (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Šabina

Místa v okolí

 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Arnoltov
 židovský hřbitov
 Kager, Starý zámek
 Rusov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Kamenný Dvůr
 Kaceřov
 Lítov
 Sokolov
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 evangelický kostel
 Mostov
 Hard
 Plikenštejn
 Těšovice
 kostel sv. Jiljí
 statek Bernard
 Hartenberg
 Týn
 Okrouhlá
 Krudum
 kostel sv. Mikuláše
 Boučí
 Manský dvůr
 Šibeniční vrch
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Lipnice
 kostel sv. Vavřince
 Kladská
 Kladský rybník
 Kynžvart
 radnice
 Loket – MPR
 silniční most
 trojiční sloup
 kostel sv. Václava
 Loket
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 Kynžvart
 pramen Richard
 kostel sv. Kateřiny
 Krásenský vrch
 kostel sv. Anny
 Doubrava
 Nová Ves
 Smraďoch
 kaple sv. Siarda
 kostel sv. Ondřeje
 Starý Hrozňatov
 Luby
 Luby
Základní informace místa
ID místa: 10480
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 29.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama