Tvrz rytířů z Lipnice ze 14. stol., v 16. stol. v majetku Vorreiterů a Fictumů. Od r. 1644 v držbě Nosticů, kteří ji přestavěli na zámek. R. 1719 jej získalo město Loket, r. 1815 prodán J. D. Starckovi. R. 1835 zbořen či přestavěn na pivovar. Zámek a obec zanikly v 70. letech 20. století.
Lipnická tvrz se stejnojmennou vsí je poprvé připomínána r. 1353 jako loketské léno rytíře Jindřicha. R. 1359 ji již držel jeho nástupce Frencl z Lipnice. V letech 1514 a 1525 byla tvrz v majetku Sebalda Vorreitera a Martina z téhož rodu. Roku 1586 žili na tvrzi bratři Kašpar a Volf Fictumové, kteří ji někdy po tomto roce přestavěli. V r. 1620 prodal Wolf Fictum lipnickou tvrz městu Lokti, kterému byla po porážce stavovského povstání zkonfiskována. R. 1623 koupila tvrz Máří Magdaléna Herntlová z Leuttensdorfu, rozená Pístnicová. Od r. 1644 patřila Lipnice sokolovských Nosticům, kteří nahradili tvrz zničenou během třicetileté války zámeckou novostavbou. Od Nosticů koupilo r. 1719 zámek město Loket, jež jej r. 1815 prodalo regionálnímu průmyslníkovi J. D. Starckovi. Ten měl zámek r. 1835 zdemolovat a na jeho místě vystavět pivovar, avšak spíše než o úplnou demolici se jednalo o přestavbu. Zámek zanikl společně s obcí v polovině 70. let 20. století.
Jan Boukal, zdroje: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl IV. - Západní Čechy,Praha 1985, Tomáš Karel - Vilém Knoll - Luděk Krčmář, Panská sídla západních Čech - Karlovarsko, České Budějovice 2009, http://www.omks.cz/cz/vypis.php?ty, 23.2. 2013
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Vintířov

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Týn
 statek Bernard
 Těšovice
 evangelický kostel
 Jubilejní kašna
 Hard
 mariánský sloup
 radnice
 Sokolov
 Boučí
 Hartenberg
 Jindřichovice
 silniční most
 Loket
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Loket – MPR
 trojiční sloup
 městské hradby
 radnice
 Favorit
 Jeskynní vyhlídka
 Šibeniční vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Nejdek
 vysoká pec
 Svatošské skály
 Nejdek
 Doubí
 kostel sv. Martina
 Krudum
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Rusov
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 Chlumek
 Chlumek
 Šabina
 Chlumek
 Tisovský vrch
 Arnoltov
 Kostelní Bříza
 Plikenštejn
 Lítov
 Kostelní Bříza
 Diana
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kostel sv. Lukáše
 Sadová kolonáda
 Jelení skok
 Mlýnská kolonáda
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 Karlovy Vary
 Vřídelní kolonáda
 Tržní kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Kager, Starý zámek
 hornické muzeum
 Kaceřov
 kostel sv. Kateřiny
 Krásenský vrch
 Kraslice
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Kamenný Dvůr
 Plešivec
 Mostov
 Olověný vrch
Základní informace místa
ID místa: 11127
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.9.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama