Boučí

Pichelberk, Pichelberg
Zaniklá tvrz, patrně z poč. 14. stol. Prvně zmiň. r. 1318 v majetku Mertlina z Pichelberka. Od r. 1402 majitelem Vend Hartenberger, jehož potomci zde žili do r. 1658, kdy byla tvrz připojena k falknovskému panství Nosticů. Nevyužitá tvrz zchátrala. Stržena v 1. pol. 19. stol., poté nahrazena domem.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště s domem čp. 57 v mlze
© Jan Boukal, 10/2012
Nepříliš dobře zachované tvrziště, na kterém dnes stojí dům č. p. 57, leží uprostřed malé obci Boučí, která je součástí větší obce Dolní Nivy v okrese Sokolov. Oválné tvrziště o největším průměru cca 15 m, které bylo původně obklopeno vodním příkopem (ze dvou třetin dochovaným ještě v 50. letech 20. století), který byl v 2. pol. 20. stol. vysušen, zasypán a srovnán do úrovně okolního terénu. Bylo zde vybudováno hřiště atp. Tvrziště dnes již pouze na severovýchodní straně ční až 2 m nad dnem bývalého příkopu.
Jan Boukal, E. Horáková podle Encyklopedie českých tvrzí 1., kolektiv autorů, Argo 2005, 15.11. 2012
historie

Gotická tvrz byla postavena patrně počátkem 14. století. Prvním známým majitelem tvrze byl jistý Mertlin z Pichelberka, který je uváděn k roku 1318. Po něm tvrz zdědil jeho syn Mikuláš. Roku 1402 držel Boučí Vend Hartenberger, jehož potomci zde žili až do r. 1658. Po smrti posledního z nich, Filipa, bylo Boučí připojeno k falknovskému panství a jeho tehdejší majitelé (Nosticové) se již o tvrz nestarali. Zpustlá tvrz stála ještě koncem 18. století, v 1. pol. 19. stol. však byla stržena a nahrazena hrázděnou stavbou. Později byl na jejím místě postaven dům č. p. 57. Ještě poměrně nedávno bylo tvrziště obklopeno vodním příkopem a valem, příkop byl však v 2. pol. 20. stol. zasypán materiálem z valu a zarovnán do úrovně okolního terénu. Tvrziště (tvrz - tvrziště, archeologické stopy) patří od r. 1958 mezi chráněné nemovité památky ČR.

Jan Boukal, zdroj: P. Hereit - J. Miler: Tvrziště na okrese Sokolov. Hláska 3, 1992, č. 1; E. Horáková podle http://monumnet.npu.cz; Encyklopedie českých tvrzí 1., kolektiv autorů, Argo 2005, 16.11. 2012

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Boučí

Místa v okolí

 Hartenberg
 Šibeniční vrch
 Týn
 kostel sv. Jiljí
 Jindřichovice
 Lipnice
 radnice
 mariánský sloup
 Jubilejní kašna
 evangelický kostel
 Sokolov
 Favorit
 statek Bernard
 Hard
 kostel sv. Kunhuty
 Lítov
 Rusov
 Těšovice
 vysoká pec
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Šabina
 Kaceřov
 Arnoltov
 Kraslice
 Kager, Starý zámek
 silniční most
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Václava
 radnice
 trojiční sloup
 Loket
 Kostelní Bříza
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 městské hradby
 Loket – MPR
 kaple sv. Anny
 Kynšperk nad Ohří
 Kostelní Bříza
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 Luby
 Nejdek
 Hartoušovské mofety
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Luby
 Vysoký kámen
 Krudum
 Kamenný Dvůr
 Mostov
 Jeskynní vyhlídka
 Olověný vrch
 Plikenštejn
 Tisovský vrch
 Soos
 kostel sv. Vavřince
 kamenný viadukt
 kostel sv. Kateřiny
 Krásenský vrch
Základní informace místa
ID místa: 11013
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama