Zaniklá tvrz, patrně z poč. 14. stol. Prvně zmiň. r. 1318 v majetku Mertlina z Pichelberka. Od r. 1402 majitelem Vend Hartenberger, jehož potomci zde žili do r. 1658, kdy byla tvrz připojena k falknovskému panství Nosticů. Nevyužitá tvrz zchátrala. Stržena v 1. pol. 19. stol., poté nahrazena domem.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště s domem čp. 57 v mlze
© Jan Boukal, 10/2012
Gotická tvrz byla postavena patrně počátkem 14. století. Prvním známým majitelem tvrze byl jistý Mertlin z Pichelberka, který je uváděn k roku 1318. Po něm tvrz zdědil jeho syn Mikuláš. Roku 1402 držel Boučí Vend Hartenberger, jehož potomci zde žili až do r. 1658. Po smrti posledního z nich, Filipa, bylo Boučí připojeno k falknovskému panství a jeho tehdejší majitelé (Nosticové) se již o tvrz nestarali. Zpustlá tvrz stála ještě koncem 18. století, v 1. pol. 19. stol. však byla stržena a nahrazena hrázděnou stavbou. Později byl na jejím místě postaven dům č. p. 57. Ještě poměrně nedávno bylo tvrziště obklopeno vodním příkopem a valem, příkop byl však v 2. pol. 20. stol. zasypán materiálem z valu a zarovnán do úrovně okolního terénu. Tvrziště (tvrz - tvrziště, archeologické stopy) patří od r. 1958 mezi chráněné nemovité památky ČR.
Jan Boukal, zdroj: P. Hereit - J. Miler: Tvrziště na okrese Sokolov. Hláska 3, 1992, č. 1; E. Horáková podle http://monumnet.npu.cz; Encyklopedie českých tvrzí 1., kolektiv autorů, Argo 2005, 16.11. 2012

  popis

  Nepříliš dobře zachované tvrziště, na kterém dnes stojí dům č. p. 57, leží uprostřed malé obci Boučí, která je součástí větší obce Dolní Nivy v okrese Sokolov. Oválné tvrziště o největším průměru cca 15 m, které bylo původně obklopeno vodním příkopem (ze dvou třetin dochovaným ještě v 50. letech 20. století), který byl v 2. pol. 20. stol. vysušen, zasypán a srovnán do úrovně okolního terénu.

  Jan Boukal, E. Horáková podle Encyklopedie českých tvrzí 1., kolektiv autorů, Argo 2005, 15.11. 2012
  Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Boučí

  Místa v okolí

   Hartenberg
   Šibeniční vrch
   Týn
   kostel sv. Jiljí
   Jindřichovice
   Lipnice
   mariánský sloup
   radnice
   Jubilejní kašna
   evangelický kostel
   Sokolov
   Favorit
   statek Bernard
   Hard
   Lítov
   Rusov
   Těšovice
   vysoká pec
   Chlumek
   Chlumek
   Chlumek
   Šabina
   Kaceřov
   Arnoltov
   Kraslice
   Kager, Starý zámek
   silniční most
   kostel sv. Ondřeje
   Loket
   Kostelní Bříza
   kostel sv. Václava
   radnice
   trojiční sloup
   kaple sv. Anny
   městské hradby
   židovský hřbitov
   Loket – MPR
   židovský hřbitov
   Kostelní Bříza
   Kynšperk nad Ohří
   kostel sv. Mikuláše
   Luby
   Nejdek
   kostel sv. Martina
   Nejdek
   Luby
   Krudum
   Kamenný Dvůr
   Mostov
   Olověný vrch
   Plikenštejn
   Tisovský vrch
   kostel sv. Vavřince
   kostel sv. Kateřiny
   Krásenský vrch
  Základní informace místa
  ID místa: 11013
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 20.11.2012
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama