Zaniklá tvrz, patrně z poč. 14. stol. Prvně zmiň. r. 1318 v majetku Mertlina z Pichelberka. Od r. 1402 majitelem Vend Hartenberger, jehož potomci zde žili do r. 1658, kdy byla tvrz připojena k falknovskému panství Nosticů. Nevyužitá tvrz zchátrala. Stržena v 1. pol. 19. stol., poté nahrazena domem.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště s domem čp. 57 v mlze
© Jan Boukal, 10/2012
Nepříliš dobře zachované tvrziště, na kterém dnes stojí dům č. p. 57, leží uprostřed malé obci Boučí, která je součástí větší obce Dolní Nivy v okrese Sokolov. Oválné tvrziště o největším průměru cca 15 m, které bylo původně obklopeno vodním příkopem (ze dvou třetin dochovaným ještě v 50. letech 20. století), který byl v 2. pol. 20. stol. vysušen, zasypán a srovnán do úrovně okolního terénu. Bylo zde vybudováno hřiště atp. Tvrziště dnes již pouze na severovýchodní straně ční až 2 m nad dnem bývalého příkopu.
Jan Boukal, E. Horáková podle Encyklopedie českých tvrzí 1., kolektiv autorů, Argo 2005, 15.11. 2012
historie

Gotická tvrz byla postavena patrně počátkem 14. století. Prvním známým majitelem tvrze byl jistý Mertlin z Pichelberka, který je uváděn k roku 1318. Po něm tvrz zdědil jeho syn Mikuláš. Roku 1402 držel Boučí Vend Hartenberger, jehož potomci zde žili až do r. 1658. Po smrti posledního z nich, Filipa, bylo Boučí připojeno k falknovskému panství a jeho tehdejší majitelé (Nosticové) se již o tvrz nestarali. Zpustlá tvrz stála ještě koncem 18. století, v 1. pol. 19. stol. však byla stržena a nahrazena hrázděnou stavbou. Později byl na jejím místě postaven dům č. p. 57. Ještě poměrně nedávno bylo tvrziště obklopeno vodním příkopem a valem, příkop byl však v 2. pol. 20. stol. zasypán materiálem z valu a zarovnán do úrovně okolního terénu. Tvrziště (tvrz - tvrziště, archeologické stopy) patří od r. 1958 mezi chráněné nemovité památky ČR.

Jan Boukal, zdroj: P. Hereit - J. Miler: Tvrziště na okrese Sokolov. Hláska 3, 1992, č. 1; E. Horáková podle http://monumnet.npu.cz; Encyklopedie českých tvrzí 1., kolektiv autorů, Argo 2005, 16.11. 2012

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Boučí

Místa v okolí

 Hartenberg
 Šibeniční vrch
 Týn
 kostel sv. Jiljí
 Jindřichovice
 Lipnice
 mariánský sloup
 radnice
 Jubilejní kašna
 evangelický kostel
 Sokolov
 Favorit
 statek Bernard
 Hard
 Lítov
 Rusov
 Těšovice
 vysoká pec
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Šabina
 Kaceřov
 Arnoltov
 Kraslice
 Kager, Starý zámek
 silniční most
 kostel sv. Ondřeje
 Loket
 Kostelní Bříza
 kostel sv. Václava
 radnice
 trojiční sloup
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 židovský hřbitov
 Loket – MPR
 židovský hřbitov
 Kostelní Bříza
 Kynšperk nad Ohří
 kostel sv. Mikuláše
 Luby
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Luby
 Krudum
 Kamenný Dvůr
 Mostov
 Olověný vrch
 Plikenštejn
 Tisovský vrch
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 Krásenský vrch
Základní informace místa
ID místa: 11013
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama