Původně rodový hrad založený ve 13. stol., později i královský, přestavěný v 16. až 17. stol. na zámek. Po roce 1945 ponechán osudu, postupně rozkraden, v roce 1985 úmyslně zapálen. Od 90. let probíhá rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
Poskytl hrad Hartenberk
© Martina Vavřínová 09/2017
Z vlakové zastávky Hřebeny jen vyfuníte na kopeček nebo se vydáte pozvolnější cestou po zelené, která Vás dovede k rozlehlým zříceninám hradu, později přestavěného na zámek. V údolí protéká mělká říčka Svatava ve které s v případě horkého dne můžete schladit. Objekt je od 90 let průběžně rekonstruován a opravován.
28.5. 2002
popis

Hrad založen pány z Hartenberka ve 13. století. Od poloviny 14. století byl královským majetkem. Hrad dobyl husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic v r. 1426. Poté zde sídlili Šlikové, do královských rukou se opět dostal v roce 1547. Řada majitelů se tu vystřídala – páni z Písnice, Bredové a po nich Auersperkové. V 17. století byl hrad barokně přestavěn na zámecké sídlo. V letech 1819 – 1823 na hradě pobýval německý básník J. W. Goethe. V současné době je Hartenberk soukromým majetkem. Původní gotický hrad na skále o samotě za vesnicí uváděný r. 1351, na počátku 17. století přestavěný na barokní zámek. Zajímavostí je ve skále vytesaná 23 metrů hluboká studna. V l. 1979-1980 učiněn první pokus o vyčištění studny, r. 2008 studna vyčištěna až na dno. Původně byl zámek barokní, na jedné straně jednopatrový, obdélníkový, na straně druhé dvoupatrová stavba se sedlovou střechou. Stavbu s věží spojuje nižší stavebně mladší…  číst dále

Rodochrozit, upr. red., 25.10. 2011

historie

hrad Hartenberg

Původně románský až raně gotický hrad Hartenberg (Hertenberch) z 12. století, který byl následně přestavěn na barokní zámek, najdete na Sokolovsku, nedaleko obce Josefov na skalním ostrohu nad říčkou Svatavou V historii byl Hartenberg mnohokrát zkoušen, dobýván, pleněn, přestavován. Nakonec se ponejvíce Hartenbergu stalo osudným obsazení objektu Státními statky po roce 1945, postupné chátrání objektu , které vyústilo do několika úmyslně založených požárů v roce 1985, který hrad téměř srovnaly se zemí. Z kdysi majestátní stavby zůstala polorozbořená ruina bez střechy a oken. O záchranu Hartenbergu se však zasazuje soukromý vlastník od roku 1997 a spolek Hartenberg, jež vznikl v roce 2008. V roce 2000 byly zahájeny vyklízecí práce v objektu velkého paláce. Ruku k dílu zde od roku 2000 přidaly stovky dobrovolníků ze 74 zemí světa ve spolupráci s Inex SDA. V současnosti uvnitř hradu probíhají rozsáhlé stavební práce za podpory…  číst dále

Martina Vavřínová, 6.9. 2017

pověsti

Zdenka z Hartenberka

V čase husitských válek stál pán z Hartenberka na straně císaře a tak vytáhnul proti kališníkům. Z bojů se ale už nevrátil, zanechav na hradě sirotka, Zdeňku. Byla spanila, ale zaslepená, stejně jako otec. Stalo se, že husité přitáhli pod hrad. Zeman z Boučí jí radil, ať se dá jako on ke kalichu. Husitský hejtman Petřík jí žádal, ať se mu vzdá, ona ale odmítla. Spíže naplněné masem, obilím a pivem ji posilovaly a tak dala obsadit hradby. Hejtman opakoval svoje výzvy, ale Zdeňka byla neústupná a vyzývala jej, ať zkusí hrad dobýt. Po neúspěšném dobývání se hejtman rozhodl, že je vyhladoví. Pár dní byl klid, ale když byla v komíně poslední uzená kýta, ukázala se na věži hrdá Zdeňka. Vzkázala Petříkovi, že marně čeká na jejich smrt, a provokativně jim hodila poslední kýtu. Přesto ale chtěla zamezit prolévání krve, a proto jej vyzvala ke smíru, pokud nechá jí a její lidi z hradu odejít. Petřík souhlasil, ale s tím, že ona jej…  číst dále

Marek Dusil. Čerpáno z brožury :Václav Němec- Bylo-nebylo- Sokolov 1988, 22.3. 2006

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO),

Místa v okolí

 Boučí
 Šibeniční vrch
 Týn
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 mariánský sloup
 Jubilejní kašna
 evangelický kostel
 Sokolov
 Lítov
 Rusov
 Jindřichovice
 Lipnice
 statek Bernard
 Hard
 kostel sv. Kunhuty
 Těšovice
 Favorit
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Kaceřov
 Šabina
 vysoká pec
 Arnoltov
 Kager, Starý zámek
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Hartoušovské mofety
 kostel sv. Ondřeje
 Kamenný Dvůr
 silniční most
 radnice
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 Kraslice
 Loket
 Mostov
 městské hradby
 Loket – MPR
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Luby
 kostel sv. Jiljí
 Luby
 židovský hřbitov
 Krudum
 Plikenštejn
 Soos
 Vysoký kámen
 Nejdek
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Tisovský vrch
 Chlumeček
 železniční viadukt
Kontaktní informace
Hrad Hartenberg
Hřebeny 1
357 09 Josefov
Tel: 778030716
http://www.hartenberg.cz/
hartenberg@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 708
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.5.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama