Barokní kostel stojí na místě původního kostela, který byl postaven patrně ve 13. stol. cisterciáckými mnichy. Roku 1286 získal patronát nad kostelem řád křížovníků s červenou hvězdou. Řád nechal kostel zbourat a v l. 1721–1727 vystavěl nový barokní kostel pod vedením Jana Volfganga Braunbocka.
Hlavní obrázek místa
kostel od JV
© Rodochrozit, 10/2011
Kostel se nachází uprostřed města na náměstí 5. května, hned vedle autobusového nádraží.
Rodochrozit , 17.10. 2011
popis

Kostel je jednolodní, obdélníkový. Zaoblený polygonální presbytář, sklenutý valeně s lunetami. Sakristie a kaple po stranách se dvěma dvoupatrovými věžemi umístěnými v úhlech mezi lodí a presbytářem. Průčelí s rámovým portálem v ose členěno dvojicemi pilastrů, okny, římsou a ukončeno nástavcem se štítem. Mezi věžemi zakončenými cibulovým zastřešením stál původně na vrcholu střechy ještě sanktusník, který zničil požár roku 1824. Boční fasády s portálem v osách a s trojúhelníkovými štíty nad středem členěny pilastry. Okna rámová, půlkruhová, oválná. Loď sklenuta valenou klenbou s lunetami a pásy. Kruchta na pilířích. Štuková výzdoba. Hlavní oltář je z r. 1765 z dílny J. Eberla z Mašťova, sloupový s postranními sochami, reliéfovým nástavcem a obrazem je od E.J. Kossutha.

Rodochrozit - podle UPČ E. Pocheho, 17.10. 2011

historie

Historie kostela Nanebevzetí Panny Marie

Kostel byl postaven patrně společně s městem ve 13. století, snad cisterciáckými mnichy z kláštera ve Waldsassen (na což poukazuje jeho mariánské zasvěcení), kteří ve městě působili. Roku 1286 udělil král Václav II. patronátní právo kostela českému řádu křížovníků s červenou hvězdou. Kostel patrně přestal svou velikostí vyhovovat počtu věřících, proto ho nechal řád na počátku 18. stol. zbourat a v l. 1721–1727 byl na jeho místě postaven nový barokní kostel. Byl postaven pod vedením stavitele Jana Volfganga Braunbocka z Teplé, který pro křížovnický řád vystavěl více kostelů. Autor projektu není znám, ale je možné, že se na něm zkušený stavitel podílel. Ze starého kostela byly použity jen některé prvky, např. plastika Madony z 15. stol. Hlavní oltář je z r. 1765, kazatelna je rokoková, křtitelnice barokní. Společně s kostelem byla pravděpodobně postavena i nová budova fary. Z bývalé farní zahrady se stal později městský park. R. 1824 byl…  číst dále

7.1. 2012

Půdorys místa

půdorys kostela
© Věra Naňková: Na okraj dvou článků o barokní architektuře v Čechách, Umění 24/2, Ústav dějin umění ČSAV, Praha 1976
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Kynšperk nad Ohří

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Kager, Starý zámek
 Kamenný Dvůr
 Mostov
 Kaceřov
 Chlumek
 Chlumek
 Šabina
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 Rusov
 Lítov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Okrouhlá
 Manský dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Boršengrýn
 radnice
 Sokolov
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Jubilejní kašna
 evangelický kostel
 Hard
 Plikenštejn
 Chlumeček
 Hartenberg
 pramen Natálie
 Doubrava
 Špalíček
 Schirdingerovský dům
 kostel sv. Anny
 Salingburg
 Dudácká kašna
 kostel sv. Jiljí
 Císařské lázně
 Těšovice
 Václavský hrad
 Cheb
 Týn
 kostel sv. Olgy
 metorologický sloup
 Šibeniční vrch
 fara
 statek Bernard
 Kynžvart
 Skalná
 Boučí
 Starý Rybník
 Skalná
 Starý Rybník
 Kynžvart
 Kladská
 pramen Richard
 Kladský rybník
 Krudum
 Starý Hrozňatov
 kostel sv. Mikuláše
 Lipnice
 Neuhaus
 kostel sv. Ondřeje
 PR Smraďoch
Základní informace místa
ID místa: 10478
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama