Barokní kostel stojí na místě původního kostela, který byl postaven patrně ve 13. stol. cisterciáckými mnichy. Roku 1286 získal patronát nad kostelem řád křížovníků s červenou hvězdou. Řád nechal kostel zbourat a v l. 1721–1727 vystavěl nový barokní kostel pod vedením Jana Volfganga Braunbocka.
Hlavní obrázek místa
kostel od JV
© Rodochrozit, 10/2011
Kostel se nachází uprostřed města na náměstí 5. května, hned vedle autobusového nádraží.
Rodochrozit , 17.10. 2011
popis

Kostel je jednolodní, obdélníkový. Zaoblený polygonální presbytář, sklenutý valeně s lunetami. Sakristie a kaple po stranách se dvěma dvoupatrovými věžemi umístěnými v úhlech mezi lodí a presbytářem. Průčelí s rámovým portálem v ose členěno dvojicemi pilastrů, okny, římsou a ukončeno nástavcem se štítem. Mezi věžemi zakončenými cibulovým zastřešením stál původně na vrcholu střechy ještě sanktusník, který zničil požár roku 1824. Boční fasády s portálem v osách a s trojúhelníkovými štíty nad středem členěny pilastry. Okna rámová, půlkruhová, oválná. Loď sklenuta valenou klenbou s lunetami a pásy. Kruchta na pilířích. Štuková výzdoba. Hlavní oltář je z r. 1765 z dílny J. Eberla z Mašťova, sloupový s postranními sochami, reliéfovým nástavcem a obrazem je od E.J. Kossutha.

Rodochrozit - podle UPČ E. Pocheho, 17.10. 2011

historie

Historie kostela Nanebevzetí Panny Marie

Kostel byl postaven patrně společně s městem ve 13. století, snad cisterciáckými mnichy z kláštera ve Waldsassen (na což poukazuje jeho mariánské zasvěcení), kteří ve městě působili. Roku 1286 udělil král Václav II. patronátní právo kostela českému řádu křížovníků s červenou hvězdou. Kostel patrně přestal svou velikostí vyhovovat počtu věřících, proto ho nechal řád na počátku 18. stol. zbourat a v l. 1721–1727 byl na jeho místě postaven nový barokní kostel. Byl postaven pod vedením stavitele Jana Volfganga Braunbocka z Teplé, který pro křížovnický řád vystavěl více kostelů. Autor projektu není znám, ale je možné, že se na něm zkušený stavitel podílel. Ze starého kostela byly použity jen některé prvky, např. plastika Madony z 15. stol. Hlavní oltář je z r. 1765, kazatelna je rokoková, křtitelnice barokní. Společně s kostelem byla pravděpodobně postavena i nová budova fary. Z bývalé farní zahrady se stal později městský park. R. 1824 byl…  číst dále

7.1. 2012

Půdorys místa

půdorys kostela
© Věra Naňková: Na okraj dvou článků o barokní architektuře v Čechách, Umění 24/2, Ústav dějin umění ČSAV, Praha 1976
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Kynšperk nad Ohří

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Kager, Starý zámek
 Kamenný Dvůr
 Mostov
 Kaceřov
 Chlumek
 Chlumek
 Šabina
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 Rusov
 Hartoušovské mofety
 Lítov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Okrouhlá
 Manský dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Soos
 Boršengrýn
 radnice
 mariánský sloup
 Sokolov
 Jubilejní kašna
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Hard
 železniční viadukt
 Plikenštejn
 Chlumeček
 Hartenberg
 pramen Natálie
 Doubrava
 Schirdingerovský dům
 Špalíček
 kostel sv. Anny
 Dudácká kašna
 Salingburg
 Císařské lázně
 kostel sv. Jiljí
 Těšovice
 Václavský hrad
 Cheb
 kostel sv. Olgy
 Týn
 kostel sv. Kunhuty
 fara
 metorologický sloup
 Šibeniční vrch
 statek Bernard
 Skalná
 Kynžvart
 Boučí
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Skalná
 Kynžvart
 Starý Rybník
 hrobka Hendrich
 Kladská
 Kladský rybník
 pramen Richard
 Krudum
 Starý Hrozňatov
 kostel sv. Mikuláše
 Kladské rašeliny
 Skalka
 židovský hřbitov
 Lipnice
 Neuhaus
 kostel sv. Ondřeje
 Smraďoch
Základní informace místa
ID místa: 10478
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama