Barokní kostel stojí na místě původního kostela, který byl postaven patrně ve 13. stol. cisterciáckými mnichy. Roku 1286 získal patronát nad kostelem řád křížovníků s červenou hvězdou. Řád nechal kostel zbourat a v l. 1721–1727 vystavěl nový barokní kostel pod vedením Jana Volfganga Braunbocka.
Hlavní obrázek místa
kostel od JV
© Rodochrozit, 10/2011
Kostel se nachází uprostřed města na náměstí 5. května, hned vedle autobusového nádraží.
Rodochrozit , 17.10. 2011
popis

Kostel je jednolodní, obdélníkový. Zaoblený polygonální presbytář, sklenutý valeně s lunetami. Sakristie a kaple po stranách se dvěma dvoupatrovými věžemi umístěnými v úhlech mezi lodí a presbytářem. Průčelí s rámovým portálem v ose členěno dvojicemi pilastrů, okny, římsou a ukončeno nástavcem se štítem. Mezi věžemi zakončenými cibulovým zastřešením stál původně na vrcholu střechy ještě sanktusník, který zničil požár roku 1824. Boční fasády s portálem v osách a s trojúhelníkovými štíty nad středem členěny pilastry. Okna rámová, půlkruhová, oválná. Loď sklenuta valenou klenbou s lunetami a pásy. Kruchta na pilířích. Štuková výzdoba. Hlavní oltář je z r. 1765 z dílny J. Eberla z Mašťova, sloupový s postranními sochami, reliéfovým nástavcem a obrazem je od E.J. Kossutha.

Rodochrozit - podle UPČ E. Pocheho, 17.10. 2011

historie

Historie kostela Nanebevzetí Panny Marie

Kostel byl postaven patrně společně s městem ve 13. století, snad cisterciáckými mnichy z kláštera ve Waldsassen (na což poukazuje jeho mariánské zasvěcení), kteří ve městě působili. Roku 1286 udělil král Václav II. patronátní právo kostela českému řádu křížovníků s červenou hvězdou. Kostel patrně přestal svou velikostí vyhovovat počtu věřících, proto ho nechal řád na počátku 18. stol. zbourat a v l. 1721–1727 byl na jeho místě postaven nový barokní kostel. Byl postaven pod vedením stavitele Jana Volfganga Braunbocka z Teplé, který pro křížovnický řád vystavěl více kostelů. Autor projektu není znám, ale je možné, že se na něm zkušený stavitel podílel. Ze starého kostela byly použity jen některé prvky, např. plastika Madony z 15. stol. Hlavní oltář je z r. 1765, kazatelna je rokoková, křtitelnice barokní. Společně s kostelem byla pravděpodobně postavena i nová budova fary. Z bývalé farní zahrady se stal později městský park. R. 1824 byl…  číst dále

7.1. 2012

Půdorys místa

půdorys kostela
© Věra Naňková: Na okraj dvou článků o barokní architektuře v Čechách, Umění 24/2, Ústav dějin umění ČSAV, Praha 1976
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Kynšperk nad Ohří

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Kager, Starý zámek
 Kamenný Dvůr
 Mostov
 Kaceřov
 Chlumek
 Chlumek
 Šabina
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 Rusov
 Lítov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Okrouhlá
 Manský dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Boršengrýn
 radnice
 Sokolov
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Jubilejní kašna
 evangelický kostel
 Hard
 Plikenštejn
 Chlumeček
 Hartenberg
 pramen Natálie
 Doubrava
 Špalíček
 Schirdingerovský dům
 kostel sv. Anny
 Salingburg
 Dudácká kašna
 kostel sv. Jiljí
 Císařské lázně
 Těšovice
 Václavský hrad
 Cheb
 Týn
 kostel sv. Olgy
 metorologický sloup
 Šibeniční vrch
 fara
 statek Bernard
 Kynžvart
 Skalná
 Boučí
 Starý Rybník
 Skalná
 Starý Rybník
 Kynžvart
 Kladská
 pramen Richard
 Kladský rybník
 Krudum
 Starý Hrozňatov
 kostel sv. Mikuláše
 Lipnice
 Neuhaus
 kostel sv. Ondřeje
 PR Smraďoch
Základní informace místa
ID místa: 10478
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama