Židovský hřbitov byl založen údajně r. 1350, nejstarší dochované náhrobky jsou z r. 1605. Většina z cca 130 dochovaných náhrobků je z let 1729–1949. R. 1814 byl hřbitov rozšířen (3360 m2). R. 1938 došlo k devastaci místa členy NSDAP. V l. 2005–2006 byl prostor hřbitova zrekonstruován a upraven.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 10/2011
Židovský hřbitov se nachází ve svahu Zámeckého vrchu při stejnojmenné ulici hned vedle místa bývalého hradu Kynšperk. Ale bohužel jsme se nedostali dovnitř, protože byl zamčený.
Rodochrozit, 12.10. 2011
historie

Historie židovského hřbitova

Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří je jedním z nejstarších v Čechách. Nejstarší zachovalé náhrobky pocházejí z r. 1605, podle existující legendy jsou zde však pochovány oběti „chebského pogromu“ z r. 1350 (tehdy se po skončení velikonočního kázání rozhodl rozzlobený dav vybít židovskou komunitu). Tehdy patrně vznikla zdejší židovská komunita, kdy se sem přesunula část Židů, kteří uprchli z Chebu (nebo se existující komunita značně rozšířila). Většina dochovaných náhrobků je z období 1729–1949. R. 1814 byl hřbitov rozšířen na dnešních 3360 m2, na této ploše se nachází cca 130 dochovaných náhrobků. V říjnu r. 1938 byl hřbitov velmi poškozen členy NSDAP (Národně socialistická německá dělnická strana). R. 1949 byl proveden poslední pohřeb na tomto hřbitově, kdy zde byl pochován akademický malíř Fritz Lederer, kynšperský rodák. V l. 2005–2006 byla zrekonstruována hřbitovní zeď, byly zhotoveny nové kované brány a upraveny cestičky…  číst dále

9.1. 2012

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Kynšperk nad Ohří

Místa v okolí

 Kynšperk nad Ohří
 Kager, Starý zámek
 Kamenný Dvůr
 Mostov
 Kaceřov
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Šabina
 židovský hřbitov
 Rusov
 Arnoltov
 Lítov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Okrouhlá
 kostel sv. Vavřince
 Manský dvůr
 radnice
 mariánský sloup
 Boršengrýn
 Jubilejní kašna
 Sokolov
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Hard
 Chlumeček
 pramen Natálie
 Hartenberg
 Plikenštejn
 Salingburg
 Špalíček
 Schirdingerovský dům
 Císařské lázně
 Doubrava
 Dudácká kašna
 kostel sv. Olgy
 Václavský hrad
 Cheb
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Anny
 fara
 Těšovice
 metorologický sloup
 Týn
 Šibeniční vrch
 Skalná
 Starý Rybník
 Skalná
 Starý Rybník
 statek Bernard
 Boučí
 Kynžvart
 Kynžvart
 Starý Hrozňatov
 Kladská
 pramen Richard
 Kladský rybník
 Krudum
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Neuhaus
 Lipnice
 kostel sv. Ondřeje
 PR Smraďoch
Základní informace místa
ID místa: 10479
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama