Ocelová rozhledna Cibulka s dřevěnými prvky nahradila r. 2014 starší rozhlednu, která na tomto místě zanikla za 2. světové války. Je 29,5 metru vysoká, volně přístupná a umožňuje výhled na Krušné hory, Slavkovský les nebo Karlovarsko. Název dostala podle tvaru vyhlídkové kopule.
Hlavní obrázek místa
rozhledna Cibulka
© Casesik 05/2018
Rozhledna Cibulka stojí na východním vrcholu Šibeničního vrchu nad městem Oloví, avšak na katastrálním území vsi Dolina u Krajkové (část obce Krajková). Z centra města Oloví vede žlutá značka nejkratší cestou k rozhledně (cca 1,2 km s převýšením 120 m). Motoristé mohou využít parkoviště u silnice Libnov-Horní Studenec, odtud je to k rozhledně pěšky cca 2 km po zelené značce bez významného převýšení, nebo parkoviště při silnici Krajková-Oloví, odkud vede zelená značka cca 1 km s převýšením 100 m. Ocelová rozhledna je volně přístupná a poskytuje výhled přes přilehlou část Krušných hor, např. k Zelené hoře u Chebu, dále na Klingenthal, Sokolov nebo Březovou.
Jiří Špaček, 9.12. 2022
popis

Ocelová rozhledna s dřevěnými prvky měří celkem 29,5 metru a má vyhlídkovou kopuli ve tvaru cibule. Vyhlídková plošina je umístěna ve výši 23,8 metru a umožňuje výhled na Krušné hory, Slavkovský les nebo Karlovarsko. Na vyhlídkovou plošinu vede 129 schodů. Od svého otevření v září 2014 je rozhledna volně přístupná.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 9.12. 2022

historie

Nová železná rozhledna vyrostla na Šibeničním vrchu u Oloví na jaře a v létě 2014. Turistická atrakce přitom stojí na místě, kde ještě během 2. světové války rozhledna stávala. Jednalo se o nižší dřevěnou stavbu, která byla původně koncem 19. stol. vybudována na nedalekém Boučském vrchu a kterou nechal postavit spolumajitel textilky ve Svatavě Josef Schmieger. Slavnostního otevření v r. 1896 se však podnikatel nedožil, neboť byl zavražděn jedním ze svých zaměstnanců. Později byla rozhledna, již zchátralá, odkoupena Okrašlovacím spolkem města Oloví, rozebrána a v r. 1913 přestěhována na Šibeniční vrch. Ta však zanikla během 2. světové války. Současná rozhledna vznikla z iniciativy skupinky nadšenců kolem p. Oravce a následně zástupců města Oloví. Záměr, který se zrodil zhruba v r. 2007, však zpočátku narážel na problémy se získáním pozemku, na kterém měla rozhledna vyrůst. Bylo jej totiž nezbytné odkoupit od rakouského majitele. Posléze…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 9.12. 2022

Komentáře

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Dolina

Místa v okolí

 Boučí
 Hartenberg
 Týn
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 vodní nádrž Horka
 Jindřichovice
 Medard
 Rotavské varhany
 Lítov
 Favorit
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Rusov
 Lipnice
 evangelický kostel
 Sokolov
 vysoká pec
 statek Bernard
 Hard
 kostel sv. Kunhuty
 Kaceřov
 Těšovice
 kostel Božího Těla
 evangelický kostel
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 kostel sv. Ondřeje
 Šabina
 Kraslice (Hausberg)
 kostel sv. Mikuláše
 Michal
 kostel sv. Jiljí
 Luby
 Arnoltov
 Luby
 Bublák a niva Plesné
 Kager, Starý zámek
 Vysoký kámen
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Hartoušovské mofety
 židovský hřbitov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Mostov
 Olověný vrch
 Kamenný Dvůr
 Soos
 silniční most
 kostel sv. Václava
 radnice
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 Loket
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Skalná
 Nejdek
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Skalná
 Nejdek
 hrobka Hendrich
 kostel sv. Vavřince
 Krudum
 Plikenštejn
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Tisovský vrch
 Novohamerský viadukt
 kostel sv. Olgy
 pramen Natálie
 fara
 Císařské lázně
 metorologický sloup
 Salingburg
 Chlumeček
Základní informace místa
ID místa: 16897
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.12.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama