Židovský hřbitov byl založen snad koncem 18. stol., nejstarší náhrobek je z r. 1833. Pravidelně využíván do 60. let 19. stol., poslední pohřeb se zde konal r. 1915. Za 2. sv. války zpustošen nacisty, od té doby nebyl opravován. Zachovalo se zde 26 náhrobků rustikálního typu. Hřbitov pomalu chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Jan Boukal, 08/2009
Židovský hřbitov leží přibližně 500 m nad vesnicí Arnoltov jihozápadním směrem, v březovém háji v blízkosti obory.
6.2. 2013
historie

První zmínky o židovské komunitě v Arnoltově pocházejí již z poloviny 17. století, k jejímu nárůstu došlo v polovině následujícího století. Do dnešních dob se nezachovaly židovské domky ani synagoga, a tak jedinou památkou na kdysi početnou komunitu zůstává náletovými dřevinami zarůstající hřbitov. Hřbitov o rozloze 1888 m2 byl nejspíš založen již koncem 18. století, nejstarší dochovaná náhrobní stéla na tomto hřbitově však pochází až z r. 1833 a patří paní Mině Leibové. Poté se zde pravidelně pohřbívalo až do 60. let 19. století. Poslední pohřeb se zde konal r. 1915, kdy byli na již nevyužívaném hřbitově pochováni dva Židé z Haliče. Za II. světové války byl hřbitov zpustošen nacisty a od té doby chátrá. Hřbitov byl původně ohraničen plaňkovým plotem s žulovými sloupky, zachovalo se jen několik sloupků. Na ploše hřbitova se dochovalo 26 náhrobních kamenů rustikálního typu, z toho přibližně třetina kamenů je povalená.…  číst dále

Jan Boukal, E.H. zdroje: R. Beranová -Vaicová: Zaniklé obce na Sokolovsku, Sokolov 2005, http://kvmuz.cz, http://www.zanikleobce.cz, Židovské památky Čech, B. Rozkošná P. Jakubec, Era 2004, 5.2. 2013

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Arnoltov

Místa v okolí

 Arnoltov
 Šabina
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Kager, Starý zámek
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Kamenný Dvůr
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Rusov
 Kaceřov
 Mostov
 Plikenštejn
 Lítov
 Sokolov
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 radnice
 evangelický kostel
 Hard
 Okrouhlá
 Manský dvůr
 Těšovice
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Krudum
 kostel sv. Mikuláše
 statek Bernard
 Kladská
 kostel sv. Jiljí
 Kynžvart
 Kladský rybník
 Týn
 Hartenberg
 Kynžvart
 pramen Richard
 Boučí
 kostel sv. Vavřince
 Šibeniční vrch
 kostel sv. Anny
 Doubrava
 radnice
 Krásenský vrch
 PR Smraďoch
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 silniční most
 Loket – MPR
 kostel sv. Kateřiny
 Loket
 Lipnice
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 Nová Ves
 hornické muzeum
 kaple sv. Siarda
 Jeskynní vyhlídka
 Starý Hrozňatov
Základní informace místa
ID místa: 11090
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama