Tvrzištní pahorek připomíná tvrz, která byla postavena cca na přel. 13. a 14. stol., kdy vesnice patřila k nothaftským a poté leuchtenberským lénům. Od poč. 15. stol. do 30. l. 17. stol. v majetku Steinbachů ze Steinbachu, kteří postavili poč. 16. stol. ve vsi nové sídlo a tvrz poté zřejmě zanikla.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště od hřbitovní zdi
© Jan Boukal, 10/2012
Vesnice Kostelní Bříza spadá pod město Březová, od kterého je vzdálená cca 2,5 km jižně.
31.1. 2013
popis

Tvrziště v Kostelní Bříze se nachází severozápadně od kostela při hřbitovní zdi, podoba tvrze která zde stála není známa. Tvrzištní pahorek má rozměry zhruba 18 x 14 m a převyšuje okolní terén až o 1,5 m. Bývalý příkop je patrný pouze v náznacích na severním okraji tvrziště, na východní straně byl poškozen při výstavbě zdi hřbitova.

Jan Boukal, zdroj: Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí II., Praha 2000, 2.2. 2013

historie

Dnešní vesnice Kostelní Bříza (pův. Kirchenbirk) vznikla asi již na přelomu 13. a 14. století a patrně od počátku svojí existence patřila k nothaftským a posléze leuchtenberským lénům. Od počátku 15. století byla Kostelní Bříza v majetku Štampachů (Steinbachové ze Steinbachu), kteří drželi Kostelní Břízu až do 30. let 17. století, kdy ji od nich koupili Winklerové z Heimfeldu. Od r. 1682 patřila Kostelní Bříza Multzům z Valdova a posléze dalším rodům. Ačkoliv samotná tvrz v Kostelní Bříze do psané historie nikdy nevstoupila, dá se předpokládat, že vznikla v průběhu 14. století, neboť zde byly při terénním průzkumu nalezeny zbytky keramiky ze 14. - 16. století. Tvrz zřejmě zanikla v 1. polovině 16. stol. v souvislosti se vznikem nového sídla Steinbachů ve vsi, v místě dnešního zámku. Tvrziště je od r. 1958 chráněnou nemovitou kulturní památkou ČR.

Jan Boukal, E.H. podle zdrojů: P. Hereit - J. Miler: Tvrziště na okrese Sokolov. Hláska 3, 1992, č. 1; Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II., Praha 2000; http://monumnet.npu.cz; http://kostelnibriza.cz, 14.11. 2012

pověsti

Podle pověsti existovala pod tvrzí tajná chodba, která vycházela ze „starého sídla" a měla končit v tzv. Kostelním lese pod tehdejší okresní silnicí (zřejmě silnice do Rudolce).

E.H. podle http://kostelnibriza.cz, 4.2. 2013

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Kostelní Bříza

Místa v okolí

 Kostelní Bříza
 Arnoltov
 židovský hřbitov
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Plikenštejn
 Kager, Starý zámek
 Kamenný Dvůr
 židovský hřbitov
 Sokolov
 Kynšperk nad Ohří
 Rusov
 mariánský sloup
 radnice
 Jubilejní kašna
 Hard
 evangelický kostel
 Krudum
 Těšovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kunhuty
 Kaceřov
 statek Bernard
 Lítov
 Mostov
 Kladská
 kostel sv. Jiljí
 Kladský rybník
 Manský dvůr
 Boršengrýn
 Kladské rašeliny
 Týn
 židovský hřbitov
 Kynžvart
 Okrouhlá
 Hartoušovské mofety
 Hartenberg
 Krásenský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 pramen Richard
 radnice
 trojiční sloup
 silniční most
 Loket
 kostel sv. Václava
 Loket – MPR
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 Kynžvart
 hornické muzeum
 Smraďoch
 Boučí
 Pluhův bor
 Lipnice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Siarda
 Šibeniční vrch
 Jeskynní vyhlídka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Doubrava
 Svatošské skály
 Doubí
Základní informace místa
ID místa: 11010
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama