Tvrzištní pahorek připomíná tvrz, která byla postavena cca na přel. 13. a 14. stol., kdy vesnice patřila k nothaftským a poté leuchtenberským lénům. Od poč. 15. stol. do 30. l. 17. stol. v majetku Steinbachů ze Steinbachu, kteří postavili poč. 16. stol. ve vsi nové sídlo a tvrz poté zřejmě zanikla.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště od hřbitovní zdi
© Jan Boukal, 10/2012
Vesnice Kostelní Bříza spadá pod město Březová, od kterého je vzdálená cca 2,5 km jižně.
31.1. 2013
popis

Tvrziště v Kostelní Bříze se nachází severozápadně od kostela při hřbitovní zdi, podoba tvrze která zde stála není známa. Tvrzištní pahorek má rozměry zhruba 18 x 14 m a převyšuje okolní terén až o 1,5 m. Bývalý příkop je patrný pouze v náznacích na severním okraji tvrziště, na východní straně byl poškozen při výstavbě zdi hřbitova.

Jan Boukal, zdroj: Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí II., Praha 2000, 2.2. 2013

historie

Dnešní vesnice Kostelní Bříza (pův. Kirchenbirk) vznikla asi již na přelomu 13. a 14. století a patrně od počátku svojí existence patřila k nothaftským a posléze leuchtenberským lénům. Od počátku 15. století byla Kostelní Bříza v majetku Štampachů (Steinbachové ze Steinbachu), kteří drželi Kostelní Břízu až do 30. let 17. století, kdy ji od nich koupili Winklerové z Heimfeldu. Od r. 1682 patřila Kostelní Bříza Multzům z Valdova a posléze dalším rodům. Ačkoliv samotná tvrz v Kostelní Bříze do psané historie nikdy nevstoupila, dá se předpokládat, že vznikla v průběhu 14. století, neboť zde byly při terénním průzkumu nalezeny zbytky keramiky ze 14. - 16. století. Tvrz zřejmě zanikla v 1. polovině 16. stol. v souvislosti se vznikem nového sídla Steinbachů ve vsi, v místě dnešního zámku. Tvrziště je od r. 1958 chráněnou nemovitou kulturní památkou ČR.

Jan Boukal, E.H. podle zdrojů: P. Hereit - J. Miler: Tvrziště na okrese Sokolov. Hláska 3, 1992, č. 1; Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II., Praha 2000; http://monumnet.npu.cz; http://kostelnibriza.cz, 14.11. 2012

pověsti

Podle pověsti existovala pod tvrzí tajná chodba, která vycházela ze „starého sídla" a měla končit v tzv. Kostelním lese pod tehdejší okresní silnicí (zřejmě silnice do Rudolce).

E.H. podle http://kostelnibriza.cz, 4.2. 2013

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Kostelní Bříza

Místa v okolí

 Kostelní Bříza
 Arnoltov
 židovský hřbitov
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Plikenštejn
 Kager, Starý zámek
 Kamenný Dvůr
 židovský hřbitov
 Sokolov
 Kynšperk nad Ohří
 Rusov
 mariánský sloup
 Hard
 radnice
 Jubilejní kašna
 evangelický kostel
 Krudum
 Těšovice
 kostel sv. Mikuláše
 Kaceřov
 statek Bernard
 Lítov
 Mostov
 kostel sv. Jiljí
 Kladská
 Kladský rybník
 Manský dvůr
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Týn
 Kynžvart
 Okrouhlá
 Hartenberg
 Krásenský vrch
 pramen Richard
 kostel sv. Kateřiny
 silniční most
 trojiční sloup
 radnice
 Loket
 Loket – MPR
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Kynžvart
 kaple sv. Anny
 hornické muzeum
 Nová Ves
 PR Smraďoch
 Boučí
 Lipnice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Siarda
 Šibeniční vrch
 Jeskynní vyhlídka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Doubrava
 Svatošské skály
 Doubí
Základní informace místa
ID místa: 11010
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama