Pozdně barokní plastika umístěna na nízkém krychlovém soklu s mocnými bočními volutami. Stojící postava světce v kontrapostu s obnaženou levou nohou a odhalenou hrudí. U nohou světce sedí beránek. Chráněná kulturní památka od r. 1964.
Hlavní obrázek místa
Socha sv. Jana Křtitele v Mitrovicích u Moravičan
© Pavel Vítek 10/2019

Mitrovice jsou malá osada spadající pod Moravičany, jihovýchodně od Mohelnice. Leží i mimo místní komunikace, do Mitrovic vede pouze malá odbočka z hlavní silnice vedoucí z Moravičan, přes Doubravice do Bílé Lhoty. Sochu sv. Jana Křtitele najdeme uprostřed osady na cestě končící u řeky Moravy, nedaleko od kaple sv. Josefa.
Pavel Vítek, 5.12. 2019

  popis

  Socha sv. Jana Křtitele je pozdně barokní plastika, přesahující svou významnou kvalitou rámec okresu. Plastika je umístěna na nízkém krychlovém soklu s mocnými bočními volutami, zdobené vpředu mušlí s ornamentem. Stojící postava světce v silně zdůrazněném kontrapostu s obnaženou levou vykročenou nohou a odhalenou hrudí. Pravá ruka v gestu kázání je nad loktem zahalena do drapérie roucha, levá obnažená ruka

  Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 5.12. 2019


  Vložit do oblíbených
  Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Mitrovice

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14557
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: socha, monument
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14557
  Uveřejněno: 5.12.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama