
Plastika na dvoustupňovém podstavci. Hranolový sokl na obdélné základně má profilovanou patku, horní římsa segmentová, stočená na konci do voluty. Stojící postava světce ve výrazném kontrapostu, pravá noha uvolněna. Postava oděná do kleriky, pravá připažená ruka drží biret. Hlava pootočená ke kříži s korpusem v levé ruce. Kolem hlavy kovová obroučka s hvězdami. Vzadu na podstavci letopočet 1773. Po stranách postamentu jsou křídla, ukončená nad soklem volutami a v úrovni podstavce ústřední figury neprofilovanými konzolami podpírající menší předsazené voluty, na nichž sedí drobní andílci. Levý sedící andílek zvedá prstík na znamení mlčenlivosti, pravý původně držel v pravé ruce palmu, levou opírá o knihu. Socha je vysoká cca 3,9 m, je osazena na dva nízké stupně půdorysu kříže s krátkými rameny, přičemž první stupeň je již téměř celý zapuštěný v terénu. Na zadní a čelní ploše je mělká kasulová vpadlina, přes kterou je vpředu umístěna rokajová… číst dále
Autorem doubravické barokní sochy sv. Jana Nepomuckého je známý olomoucký sochař Jan Michael Scherhauf, který se podílel mimo jiné také na výzdobě olomouckého katedrálního dómu nebo sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci. Doubravickou sochu nejznámějšího českého světce nechal postavit v roce 1773 tehdejší správce zdejšího panství Jan Nepomuk Tkaný, pravděpodobně na počest svého patrona. Plastika je jedním z nejkvalitnějších děl rokokového sochařství v této oblasti a její význam zvyšuje signatura autora a letopočet zhotovení.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.
Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.