Lovecký zámek vybudoval v polovině 19. století Filip Stillfried jako centrum loveckého revíru. Po roce 1887 zámek přechází do rukou Rudolfa Stillfrieda, po něm náležel jeho dceram Gabriele a Marianě. Dnes slouží potřebám mysliveckého sdružení Pozděchov.
Hlavní obrázek místa
Hlavní jižní vstupní průčelí.
© Dušan Dohňanský 05/2017
Obec Pozděchov, na jehož katastrálním území se lovecký zámeček nachází, leží východně od Vizovic, má asi 650 obyvatel a leží na silnici I/49 spojující Zlín se slovenskou hranicí u Střelné. Zámeček je ukryt v lesích jihovýchodně od obce, z níž k němu vede modrá turistická značka (3 km).
18.1. 2021
historie

Majitel vizovického velkostatku Filip Stillfried vystavěl v polovině 19. století v údolí, kterým protéká potok Trubiska, zámek stejného názvu. Tehdy tvořil centrum loveckého revíru. Po roce 1887 za dalšího majitele Rudolfa Stillfrieda začal být využíván jako myslivna, a to až do roku 1945. Tehdy už byl v rukou Rudolfových dcer Gabriely Draškovičové a Mariany Boos Waldeck. Obě se hlásily k německé národnosti, takže zámek jim byl v roce 1945 vyvlastněn. Postupně sloužil jednak potřebám lesní správy a jednak jako rekreační zařízení. V současné době je v majetku mysliveckého sdružení Pozděchov. Zámek je přízemní obdélníková budova krytá valbovou střechou a opatřena středovým vstupním rizalitem, jenž je zakončen štítem. V přízemí je sál pro společenské akce a v patře jsou pokoje sloužící k ubytování. Vedle zámku je ještě původní hospodářská budova.

Dohňanský Dušan ; zdroj : F.Musil - Neznáme zámky Moravy a Slezska, 17.1. 2021

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Pozděchov

Místa v okolí

 památník Ploština
 Čertovy skály
 Vartovna
 Pulčín
 Pulčínské skály
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Liptál
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Hovězí
 Královec
 Lipina
 Čubův kopec
 Vlachovice
 evangelický kostel
 Vlachovice
 Vsetín
 Maštaliska
 stará radnice
 nová radnice
 Návojná
 židovský hřbitov
 Brumov
 Janůvka
 Brumov
 Engelsberg
 kostel sv. Vojtěcha
 evangelický kostel
 Hošťálková
 Slavičín
Základní informace místa
ID místa: 15472
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama