Původní gotický kostel zde stál již r.1296. R.1585 přestavěn renesančně. Z té doby pochází kostelní věž bez krytu. Poč.18. stol. kostel přestavěn barokně. Presbytář vystavěn r.1722, chrámová loď přestavěna r.1733 a Mariánská kaple přistavěna r.1858.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jana Křtitele v Újezdu u Uničova
Pohled na kostel od jihu
© Pavel Vítek 06/2007
Ves Újezd leží 5 km východně od Uničova a 25 km severozápadně od Olomouce. Obcí prochází silnice II/444 Mohelnice – Uničov – Šternberk. V severní části obce se nachází železniční zastávka Újezd, ležící na železniční trati č. 290 Olomouc – Šumperk – Hanušovice. Kostel sv. Jana Křtitele díky své hranolovité věži patří k dominantě obce ležící v jejím centru.
Pavel Vítek, 9.7. 2007
historie

Již ve 13. století se zmiňují prameny o osadě, která existovala v místech nynější vsi. Farní kostel sv. Jana Křtitele stál v Újezdě již v roce 1296. Původní gotický kostel byl roku 1585 od základů přestavěn v renesančním stylu. Z té doby se dochovala kostelní věž bez krytu. Z té doby pochází i kamenná deska nad hlavním portálem, na níž jsou tři erby. Bohužel i přes restaurační práce jsou erby velmi nezřetelné. V letech 1550 – 1624 vedli duchovní správu v kostele protestantští kněží. Počátkem 18. století byl kostel barokně přestavěn. Presbytář byl vystavěn roku 1722 a chrámová loď přestavěna roku 1733. Boční Mariánská kaple pak byla přistavěna roku 1858. Opravy kostela proběhly roku 1889, ve třicátých letech 20. století a počátkem 21. století.

Pavel Vítek - zdroj - http://www.obec-ujezd.cz, 9.7. 2007

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Újezd

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 5444
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama