Pozdně barokní stavba obdélníkového půdorysu členěná pilastry, postavena majitelem zámku Nový Stránov Janem Václavem Příchovským z Příchovic v roce 1767. Od r. 1948 ve vlastnictví JZD, kdy vyhořel, obnovy se dočkal po restituci v roce 2003.
Hlavní obrázek místa
kostel po rekonstrukci
© Pavel Zany Komárek 20. 1. 2007
Obcí Jizerní Vtelno prochází silnice I/16 z Mělníka do Mladé Boleslavi. Nejbližší železniční stanice Krnsko na trati 070 z Prahy do Turnova je vzdálena 2 km severovýchodně. Turisticky značené cesty se na území obce nenacházejí. Kostel sv. Václava stojí na předzámčí zámku Nový Stránov na okraji obce.
20.2. 2019
historie

Zámecký kostel sv. Václava (označovaný též jako zámecká kaple) nechal postavit svým nákladem majitel zámku Nový Stránov Jan Václav Příchovský z Příchovic v roce 1767. Stavbu projektoval architekt Filip Heger, který navrhl přestavbu staré sýpky a vodárenské věže. Osud zámeckého areálu byl zpečetěn v roce 1948, kdy byl celý včetně kostela zabaven poslednímu majiteli, Josefu Šimonkovi. Kostel spolu s hospodářskou částí zámku potom dostalo do správy místní JZD, které staveb využívalo bez patřičné údržby, a časem se z hospodářských staveb staly ruiny, několik objektů zmizelo zcela. Kostel vyhořel a zbyly jen obvodové zdi. Když byla v roce 2003 větší část areálu rodině Šimonků v restituci vrácena, začal současný majitel s rekonstrukcemi zámku a současně také proběhla obnova kostela. Kostel je pozdně barokní stavba obdélníkového půdorysu členěná pilastry, na východní straně s ozdobným štítovým průčelím. Na západní straně se…  číst dále

JC podle, E, Poche Umělecké památky Čech, 31.1. 2019

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Jizerní Vtelno

Místa v okolí

 Nový Stránov
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 Krnsko
 židovský hřbitov
 Malkov
 kostel sv. Mikuláše
 Hrušov
 Strašnov
 Velké Horky
 Rácov
 Neuberk
 Rokytovec
 Niměřice
 Malodvorská tvrz
 fara
 Vorecká tvrz
 Bezno
 Sovínky
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 Syslov
 židovský hřbitov
 Mladá Boleslav
 Chlum
 kostel sv. Víta
 Templ
 dům č. p. 107
 mariánský sloup
 stará radnice
 kostel sv. Václava
 nová radnice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Havla
 Karmel
 divadlo
 starý hřbitov
 Rožátovský mlýn
 evangelický kostel
 Vinařice
 Michalovice
 Dražice
 radnice
 Kováň
 Dobrovice
 trojiční sloup
 dům č. p. 7
 Velké Všelisy
 Dobrovická muzea
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Masarykův most
 Skalsko
 fara
 Kosmonosy
 Loreta
 kaple sv. Rodiny
 kostel sv. Anny
 Hrdlořezy
 Benátky nad Jizerou
 Kolomuty
 Josefův Důl
 Volenovice
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Smilovice
 kostel sv. Prokopa
 Bratronice
 Pěčice
 Hradišť
 kostel sv. Havla
 Struhy
 Zvířetice
 Březno
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Slivínko
 Baba
 Salačův sloup
 mlýn Valenta
 Studénka
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 Husův sbor
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Martina
 zvonička
 Vlkava
 Újezdec u Pěčic
 větrný mlýn
 pomník obětem války
 Sukorady
 Bělá pod Bezdězem
 radnice
 Česká brána
 pomník Helma
 Košátky
 Bon Repos
 Stránka
 socha sv. Prokopa
 Loučeň
 Chvistonosy
 Valdštejnsko
 kostel sv. Václava
 Kostelní Hlavno
 Lobeč
 pivovar
 Lhotice
 Pomník Karla VI.
 Dobrá Voda 1
 Dobrá Voda 2
 Hlavenec
 radnice
 Dobrá Voda 3
 Kněžmost
 Vrátenská hora
 Soleček
 kostel sv. Vojtěcha
Kontaktní informace
Kostel sv. Václava
Jizerní Vtelno 83
294 31 Jizerní Vtelno
Základní informace místa
ID místa: 13775
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.2.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama