Husův sbor v Čerčanech byl vybudován pro Církev československou (nyní husitskou) v letech 1939-1952 podle plánů funkcionalistického architekta Karla Truksy. Stojí ve vysoké poloze mimo zástavbu v dominantní poloze nad obcí.
Hlavní obrázek místa
Husův sbor Čerčany
© Jiří Špaček, 06/2016
Velká obec Čerčany na řece Sázavě je prvně zmiňována r. 1356, nyní je vyhledávaným letoviskem s chatovými osadami a má přes 2 500 obyvatel. Prochází jí silnice II/109 z Poříčí nad Sázavou do Chocerad, ale především je tu důležitá železniční křižovatka. Z frekventované trati 221 Praha-Benešov tu odbočují dvě vyhledávané regionální tratě, které sledují tok řeky Sázavy. Trať 210 vede po jejím toku do Davle a dále do Prahy, zatímco trať 212, známá pod lidovým označením "posázavský pacifik", proti jejímu toku až do Světlé nad Sázavou. Přes Čerčany prochází také několik značených cyklotras a turistických pěších stezek. Husův sbor se nachází zcela mimo zástavbu v dominantní poloze na návrší nad východním okrajem obce a pokud jej nezakrývá stromová zeleň, je zdaleka viditelný.
12.6. 2016
historie

Dne 8. ledna 1939, v den 19. výročí vzniku Církve československé, byl na mimořádné valné hromadě schválen návrh a plány na výstavbu Husova sboru v Čerčanech. Již 15. března téhož roku však nastala okupace republiky a byl zřízen Protektorát Čechy a Morava. Byly pozastaveny bohoslužby i výuka ve škole. Přesto, nebo spíše naopak právě proto, začala stavba kostela rychlým tempem. Dne 21. dubna 1939 schválila diecézní rada stavbu Husova sboru a již 11. května téhož roku začalo zaměřování staveniště. Dne 6. srpna byly položeny dva základní kameny. Jeden byl z Kozího hrádku, kde kázal Mistr Jan Hus a věnovala ho Městská rada v Táboře, ten druhý pocházel ze zříceniny Sionu, kdysi sídla Jana Roháče z Dubé. Pozemek pro stavbu věnoval bezplatně rolník Josef Barek, člen evangelické církve. I ostatní rolníci vypomáhali při dovážení stavebního materiálu svými povozy. Farníci dobrovolně přistoupili na vybírání církevní daně a přispěli…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací CČSH), 12.6. 2016

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Čerčany

Místa v okolí

 Lštění
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 kostel sv. Havla
 kamenný most
 kostel sv. Petra
 Pyšely
 Hrad u Čtyřkol
 Zlenice
 synagoga
 Stará Dubá
 městečko Odranec
 Krásná Hora
 Ježov
 Vidlákova Lhota
 Čejchanov
 Na výhledu
 Komorní Hrádek
 lom Chlum
 Lojovice
 Mokřany
 Kozmice
 Chlum
 Božešice
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní zvonice
 Ládví
 pivovar
 Střížkov
 Zbořený Kostelec
 Ostředek
 Týnec nad Sázavou
 Berchtold
 Konopiště
 Štefánikova mohyla
 Velké Popovice
 morový sloup
 Husův sbor
 fara
 Zittův mlýn
 Myšlín
 Hradové Střimelice
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 Kamenice
 Špulka
 dům ATIS
 kostel sv. Jakuba
 Petrkov
 Strančice
 synagoga
 Štiřín
 židovský hřbitov
 Stříbrná Skalice
 Struhařov
 radnice
 vodní mlýn
 hřebčín Pecínov
 Ringhofferova hrobka
 mlecí kameny
 Kožlí
 křížový kámen
 Třebešice
 Předboř
 kostel sv. Martina
 Tvoršovice
 Nebřenice
 kaple sv. Prokopa
 kaple sv. Prokopa
 Tehov
 Mandava
 Jemniště
 Líšno
 kostel sv. Mikuláše
 Jemniště
 Skalsko
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Lešany
 Neštětická hora
 Obětní kameny
 sbor Opata Prokopa
 lom Kaménka
 Sulice
 synagoga
 Chotýšany
 Chotýšany
 Turyň
 Čertova brázda
 Konojedy
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 zvonice
 kostel sv. Ludmily
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Modletice
 Tloskovský mlýn
 Skalka
 Tloskov
 židovský hřbitov
 Dobřejovice
 kostel sv. Václava
 Stajice
 kostel Všech svatých
Kontaktní informace
Farní úřad CČSH - Husův sbor
Husova 280
257 22 Čerčany
Tel: 317 776 078
http://www.ccshpraha.cz/nabozenske-obce
petr.wagner@ccshpraha.cz
Základní informace místa
ID místa: 12873
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama