V místě tvrze, doložené roku 1429, nechal v letech 1463–68 postavit Ješek ze Sovojovic hrad, jehož nejvýraznějším znakem byla šestiboká vysoká věž. Ve II. polovině 16. století byl upraven renesančně, poslední přestavba 1890–94. Součást rozsáhlého areálu s kostelem a hospodářským dvorem.
Hlavní obrázek místa
Obě stránovské věže
© Ivan Grisa 03/2011
Zámek Nový Stránov najdete v obci Jizerní Vtelno asi 12 km od Mladé Boleslavi. Když sjedete z dálnice Praha - Mladá Boleslav (sjezd Bezděčín 40 km) a budete dále pokračovat po silnici č. 16 směr Mělník uvidíte asi po 3 km nejprve po levé straně zříceninu hradu Hrádek (Starý Stránov), potom podjedete železniční most a na vrcholu stoupání je již odbočka k zámku.
5.11. 2003
turistické

Popis expozice:

Zámecké interiéry - základní prohlídka s výkladem: sál s gotickou kaplí, sbírka motýlů a brouků, sbírka historických kočárků a panenek, úpravy na dětský domov - záchody a sprchy v reprezentativních prostorách zámku; zrekonstruované interiéry - repliky historického nábytku + gotická věž s vyhlídkou
Věž - samostatná prohlídka: gotická věž s vyhlídkou, renesanční arkády, parkán

E.H. podle http://www.zamekstranov.cz, 6.10. 2013

Další texty turistické
popis

Areál se skládá z velkého hospodářského dvora. Vstup do něj umožňuje patrová pozdně gotická brána, jejíž patro je i přes pevnostní dojem roubené. Kromě řady zajímavých objektů (zejména barokní sýpka) jsou hlavní pozoruhodností dvora staré lípy a dvouřadá alej velkých platanů. Hospodářský dvůr klesá směrem k zámku, na severní straně nižší části stojí nedávno opravený kostel sv. Václava s původně vodárenskou věží. Přes hluboký šíjový příkop přechází dvojobloukový kamenný barokní most, kterým se vstupuje do vlastního zámku. Ten má půdorys lichoběžníka, v jihozápadním rohu stojí velká šestiboká věž. Vzhled ostatních budov a zejména jižního arkádového křídla pochází převážně z novorenesanční přestavby, interiéry jsou silně poznamenány úpravami pro dětský domov. Velká věž si zachovala řadu pozdně gotických detailů (klenby, ostění oken a portálů), pod novodobou jehlancovou střechou se ukrývá původní kamenná helmice. V jejím nejvyšším patře…  číst dále

Ivan Grisa, 6.3. 2011

historie

Zámek Nový Stránov

Nejstarším panským sídlem v prostoru dnešního zámku byla zřejmě tvrz, po níž se roku 1429 píše Bohuněk ze Stránova. Po odeznění zmatků hustitských a následných válek si na ostrohu nad Střednickým potokem nechal postavit Ješek ze Sovojovic hrad, na který navazoval rozsáhlý hospodářský dvůr. I když byl objekt při svém rozšíření roku 1463 vybaven jednoduchým opevněním a vysokou šestibokou věží, zdá se, že s jeho případným obranným využitím se v době nástupu palných zbraní vzhledem k poloze na ostrohu, obklopeném vyššími polohami, už vážně nepočítalo. Hlavním úkolem bylo zřejmě poskytnout dostatečný prostor pro hospodářské zázemí a pohodlné bydlení majitele, i když jistou míru ochrany mohla poskytnout bašta na předhradí. V letech 1545–89 patřilo panství Berkům z Dubé, po nich Biberštejnům a Slavatům. Někdy v této době proběhla renesanční přestavba, která dala objektu definitivně charakter zámku. Za třicetileté války přešel do…  číst dále

Ivan Grisa, dle T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri 2000, 6.3. 2011

Další texty historie
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Jizerní Vtelno

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 Krnsko
 židovský hřbitov
 Malkov
 kostel sv. Mikuláše
 Hrušov
 Strašnov
 Velké Horky
 Rácov
 Neuberk
 Rokytovec
 fara
 Malodvorská tvrz
 Niměřice
 Vorecká tvrz
 kostel sv. Mikuláše
 Bezno
 Sovínky
 Horky nad Jizerou
 židovský hřbitov
 Chlum
 kostel sv. Víta
 Syslov
 Mladá Boleslav
 dům č. p. 107
 Templ
 mariánský sloup
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Havla
 Karmel
 divadlo
 starý hřbitov
 Rožátovský mlýn
 Vinařice
 evangelický kostel
 Dražice
 Michalovice
 trojiční sloup
 dům č. p. 7
 radnice
 Dobrovice
 Dobrovická muzea
 Kováň
 kostel sv. Barbory
 Velké Všelisy
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Masarykův most
 fara
 Kosmonosy
 Skalsko
 kostel sv. Anny
 Loreta
 kaple sv. Rodiny
 Benátky nad Jizerou
 Hrdlořezy
 Kolomuty
 Josefův Důl
 Volenovice
 kaple sv. Jiljí
 Smilovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Prokopa
 Bratronice
 Pěčice
 Hradišť
 Struhy
 kostel sv. Havla
 Zvířetice
 kostel sv. Václava
 Březno
 evangelický kostel
 Slivínko
 Baba
 Salačův sloup
 mlýn Valenta
 Studénka
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 Husův sbor
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Barbory
 zvonička
 Vlkava
 Újezdec u Pěčic
 větrný mlýn
 pomník obětem války
 Sukorady
 Bělá pod Bezdězem
 radnice
 pomník Helma
 Česká brána
 Košátky
 Bon Repos
 socha sv. Prokopa
 Stránka
 Loučeň
 Chvistonosy
 Valdštejnsko
 Kostelní Hlavno
 kostel sv. Václava
 Lobeč
 pivovar
 Lhotice
 Pomník Karla VI.
 Dobrá Voda 1
 Dobrá Voda 2
 Hlavenec
 radnice
 Dobrá Voda 3
 Kněžmost
 Vrátenská hora
 Soleček
 kostel sv. Vojtěcha
Kontaktní informace
Zámek Nový Stránov
správa zámku - Ing. Zuzana Pavlíková - Šimonková
průvodkyně - Lucie Vtelenská

majitel zámku:
Ing. Jaromír Šimonek
Lobeč 1
277 36 Lobeč
Tel: (+420) 606 406 308 (správa zámku), 720 593 623 (prohlídky)
http://www.zamekstranov.cz
pruvodkynestranov@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 1425
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 20.2.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama