Barokní poutní kostel vybudovaný v r. 1725 na místě původní dřevěné kaple, která stála u studánky, jejíž voda vykazovala zázračné léčivé účinky. Od r. 1998 probíhá rozsáhlá generální oprava celého kostelního areálu. Od r. 2008 patří mezi poutní kostely pražské arcidiecéze.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí
© Stanislav Drda 9/2015
Historie zdejšího kostela i celé obce je spjata s místní studánkou, jejíž voda prý vykazovala zázračné léčivé účinky. Studánce se říkalo Sudějovka (údajně od slova soudit se) – podle pověsti kvůli tehdejším soudním přím okolních panství o tuto lokalitu. Studánka byla už od dob třicetileté války pověstná svou léčivou vodou, díky níž se sem stahovali poutníci nejen z Čech, ale i z Moravy a dokonce až z Uher. V druhé pol. 17. stol. byla u studánky postavena dřevěná kaple sv. Anny, kterou vybudovali jezuité, jimž patřil sousední Žandov. Od roku 1724 kapli nahradil nynější zděný barokní poutní kostel, který nechal postavit tehdejší majitel panství hrabě Karel Jáchym Breda. Jeho slavnostní vysvěcení proběhlo o svátku sv. Jakuba 25. července 1725 a druhý den o svátku sv. Anny se zde konala hlavní pouť. Od té doby se tu až do současnosti koná pouť každoročně, a to vždy v neděli po sv. Anně. Ke kostelu byly následně vybudovány a v r. 1742 dokončeny ambity se třemi kaplemi a bočními zvonicemi. Ambity však v následujících desetiletích zchátraly, a jelikož se nenašly prostředky na jejich opravu, musely být v r. 1819 zbořeny. Voda z léčivé studánky byla vyvedena před kostel a nad ní byla v r. 1843 vystavěna vlastní kaplička. Nynější podoba kaple se studánkou pochází z let 1934-1946 a najdeme ji stojící kousek před kostelem od jeho levé věže. V průběhu 19. a začátkem 20. stol. došlo k několikerým opravám kostela a jeho vnitřního vybavení, avšak v dobách socialismu začal kostel chátrat. V 90. letech 20. stol. navíc došlo k jeho vykradení, při kterém kostel přišel o cenné sochy ze svých oltářů i o výzdobu oltářů v kaplích. Od roku 1998 se obec vrhla do generální opravy celého areálu, která započala statickým zajištěním kostela, jelikož hrozilo jeho zřícení. Náročné a nákladné opravy jsou umožněny především…  číst dále
Stanislav Drda (zdroj: informační cedule před kostelem, www.obecsudejov.cz a jiné zdroje), 29.12. 2015
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Sudějov

Místa v okolí

 Březina
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Morány
 kostel sv. Jiří
 Žíšov
 Čestín
 kostel sv. Mikuláše
 Petrovice II
 Jindice
 kostel sv. Martina
 Zbraslavice
 Losiny
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Roztěž
 kostel sv. Ondřeje
 Sion
 Církvice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Havla
 Drahobudice
 Hodkov
 Červený Hrádek
 kostel sv. Václava
 Přítoky
 kaple sv. Antonína
 Malešov
 Otryby
 Kácov
 pivovar
 Rataje nad Sázavou
 Talmberk
 Bečváry
 Vysoká
 Pirkštejn
 rozhledna Babka
 kostel sv. Matouše
 Červené Janovice
 kostel sv. Havla
 Suchdol
 Hryzely
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 Březová
 Otryby
 Pelíškův most
 synagoga
 Zásmuky
 grotta
 fara
 kaple Kalvárie
 mariánský sloup
 Kácov
 Sedlov
 Ostrov
 kostel sv. Václava
 Bohdanka
 Úmonín
 Zruč nad Sázavou
 Křesetice
 Zruč nad Sázavou
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 Na Hradišťanech
 Opatovice
 Ratboř
 Ratboř
 Na Šancích
 kostel sv. Václava
 Lomec
 Přítoky
 kostel sv. Anny
 Český Šternberk
 socha sv. Vendelína
 Horka II
 Černýš
 kaple sv. Prokopa
 Třebonín
 Polní Voděrady
 lesní pramen
 Nová Lhota
 Čertova brázda
 Malotice
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Matouše
 Třebonín
 Soutice
 kaple Božího Těla
 sbor Opata Prokopa
 Červené Pečky
 Vlastějovice
 jezuitská kolej
 Hrádek
 synagoga/Husův dům
 kamenná kašna
 kamenný most
 mariánský sloup
 Kamenný dům
 kostel sv. Jakuba
 Toušice
 Vlašský dvůr
 kostel Všech svatých
 Bělá
 městské opevnění
 Huť Jakub
 dům č. p. 507
 Sankturinovský dům
 Psáře
 kaple sv. Kříže
 cukrovar
 kaple sv. Rodiny
 Lorec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla
 Na Hradišťatech
 Nebovidy
 mlýn Bukačov
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 Libenice
 kostel sv. Vavřince
 Diblíkov
 Molitorov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Štěpána
 Lacembok
 Hlízov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Uhlířské Janovice
Havlíčkova 898
285 04 Uhlířské Janovice
http://www.farnostjanovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 11494
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama