Hradiště Vraník naproti stejnojmenné osadě bylo obýváno už v pravěku, podle archeologických nálezů je doloženo osídlení v pozdní době bronzové a době halštatské, ve středověku pak v 9. a v první polovině 10. století. Zachovány pozůstatky valů na katastru obce Ledečko.
Hlavní obrázek místa
hradiště Vraník
© Creative Commons 04/2018
Malá osada Vraník s 5 domy a několika obyvateli leží nad levým břehem Sázavy a je místní částí obce Ledečko, na jejímž katastrálním území se také nachází. Vede do ní slepá silnice ze vsi Bělokozly, části města Sázava, kterou prochází silnice spojující Český Šternberk a Sázavu. Na návrší východně od zástavby se nacházelo pravěké a středověké hradiště, po němž zůstaly jen terénní náznaky valů. Plocha vlastního hradiště je nyní soukromým majetkem a není přístupná. Okrajem areálu hradiště však prochází žlutá turistická značka, vedoucí od nádraží v Ledečku přes osadu Vraník do vsi Bělokozly, místní části města Sázava.
Jiří Špaček, 13.10. 2018
historie

Hradiště naproti stejnojmenné osadě bylo obýváno už v pravěku. Podle archeologických nálezů získaných povrchovými sběry je zřejmé, že místo bylo využíváno k osídlení v pozdní době bronzové a době halštatské. Raně středověké hradiště bylo osídleno v 9. a v první polovině 10. století. Patrné stopy opevnění vymezují areál hradiště o rozloze přibližně sedmi hektarů. Přirozenou ochranu poskytovaly strmé svahy, které prudce klesají do údolí Sázavy a do bočních roklí s menšími potoky. Zbývající stranu chránil příkop a hradba, z níž se dochoval narušený obloukovitý val vysoký až tři metry a v patě asi 6,5 metru široký. Čelo valu tvořila zeď z nasucho kladených kamenů, za níž se nacházela dřevohlinitá konstrukce. Hradba zanikla požárem a ve valu se dochovaly bloky spálené hlíny a uhlíky po spáleném dřevu. Z vnitřního opevnění se dochovaly pouze terénní pozůstatky v podobě mezí a terénních hran.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.10. 2018

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Vraník

Místa v okolí

 Vranické vodopády
 kostel sv. Matouše
 Pirkštejn
 Rataje nad Sázavou
 kaple sv. Antonína
 Talmberk
 kostel sv. Martina
 sbor Opata Prokopa
 kaple sv. Prokopa
 Český Šternberk
 Čertova brázda
 kaple sv. Prokopa
 socha sv. Vendelína
 kaple sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Ve Studeném
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Havla
 Otryby
 kostel sv. Michala
 Ostředek
 synagoga
 Otryby
 Pelíškův most
 Stříbrná Skalice
 kostel sv. Havla
 radnice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Špulka
 Komorní Hrádek
 Církvice
 Kozmice
 Čejchanov
 Hradové Střimelice
 Hryzely
 Kácov
 židovský hřbitov
 Třebešice
 Petrovice II
 Psáře
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 synagoga
 Kácov
 pivovar
 kostel sv. Jiljí
 Losiny
 Krásná Hora
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Mikuláše
 Žíšov
 Konojedy
 kostel sv. Václava
 Střížkov
 městečko Odranec
 Stará Dubá
 kostel sv. Anny
 Na výhledu
 Na Šancích
 Malotice
 kostel sv. Matouše
 Na Hradišťatech
 Čestín
 kostel Všech svatých
 synagoga
 Jindice
 kostel sv. Havla
 Chotýšany
 Chotýšany
 grotta
 Zásmuky
 Na Hradišťanech
 fara
 kaple Kalvárie
 mariánský sloup
 mlecí kameny
 Březina
 Morány
 Drahobudice
 Lštění
 Zlenice
 židovský hřbitov
 Hrad u Čtyřkol
 kostel sv. Jiří
 Černýš
 Jemniště
 Domašín
 Jemniště
 Ježov
 rozhledna Babka
 Soutice
 Trhový Štěpánov
 Červený Hrádek
 Bečváry
 Myšlín
 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 Struhařov
 hřebčín Pecínov
 lom Kaménka
 Štefánikova mohyla
Základní informace místa
ID místa: 14020
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama