Zámek vystavěn v letech 1560-70. V roce 1836 proběhla výrazná modernizace a následně potom další adaptace v roce 1905. V současné době slouží jako základní škola.
Hlavní obrázek místa
Pohled od západu
© Aleš Marek 01/2006
Zámek v Kosmonosích stojí v ulici Debřská. Pokud Kosmonosy navštívíme osobním vozem, potom se dá lehce zaparkovat v okolí zámku. V zámku sídlí základní škola a při vstupu hlavní brannou upoutá pozornost právě brána, která je ručně kovaná a pozlacená a je dílem nedaleké kovářské firmy. V okolí zámku se nachází bývalý anglický park se zbytky vodních jezírek a umělých vodopádů. Zámeckou zahradu lemuje napůl rozpadlá kamenná zeď. V dnešní době slouží zámecká zahrada pro vycházky veřejnosti. K zajímavosti zdejšího zámku rozhodně stojí zmínka o tom, že jižní křídlo je postaveno na jílovém podloží a několikrát během svojí historie praskalo a byla narušená statika, proto se při poslední opravě přistoupilo ke statickému zajištění. Před zámkem stojí socha sv. Jana Nepomuckého a přes silnici směrem ke Piaristickému klášteru je křížová cesta. Zámek spolu s Piaristickým klášterem a Kostelem Povýšení sv. Kříže významně doplňují a zviditelňuji blízkou Loretu. Zámek je v majetku města Kosmonosy, ale při náhledu do katastru nemovitostí lze zjistit, že je zámek pravděpodobně použit jako zástava.
Aleš Marek, 16.1. 2006
historie

Původní renesanční zámeček postavil pravděpodobně Adam Krajíř z Krajku, pravděpodobně po roce 1571. V roce 1578 je také zapsána do zemských desek jako nová tvrz. V 17. století se zámeček dočkal rozsáhlého rozšíření a po častých změnách majitelů se dostal v roce 1651 do držení Heřmana Černína z Chudenic, který pokračoval ve stavebních úpravách zámku, v jeho stopách pokračoval i následně jeho synovec Humprecht Jan. V této době rozsáhlých stavebních úprav a zvelebování zámku v Kosmonosích dochází k výstavbě dalších barokních staveb v okolí, například Kostel Povýšení sv. Kříže, zvonice atd. V roce 1679 – 1709 dochází k radikálním přestavbám, o počínajících stavebních pracech informuje spolehlivě zachovalý text na základních kamenech. V roce 1738 byli Černínové nuceni vinou nesplacených půjček císaři, prodat zámek Marii Anně Hrzánové z Harrasova. Za Harrasů byli stavebně upraveny převážně interiéry.…  číst dále

Aleš Marek (podle Vlček P, Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků, Libri 2001), 17.1. 2006

Půdorys místa

Půdorys, Půdorys přízemí zámku s vyznačením zdiva tvrze podle L. Koběrské a O. Máchy. Kresba L. Svoboda.
Kolektiv, Encyklopedie Českých tvrzí II. díl, Argo 2000, str. 316
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB),

Místa v okolí

 fara
 Loreta
 Rožátovský mlýn
 kostel sv. Barbory
 Masarykův most
 Michalovice
 Josefův Důl
 starý hřbitov
 kostel sv. Havla
 Baba
 divadlo
 Karmel
 Zvířetice
 kostel sv. Havla
 Hrdlořezy
 nová radnice
 mlýn Valenta
 stará radnice
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 Templ
 kostel sv. Víta
 Volenovice
 Studénka
 Mladá Boleslav
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Rácov
 Neuberk
 Kolomuty
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Březno
 Chlum
 kostel sv. Václava
 Vinařice
 Rokytovec
 Maníkovice
 kostel sv. Václava
 Sukorady
 kostel sv. Anny
 Lhotice
 radnice
 židovský hřbitov
 Krnsko
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 Dobrovická muzea
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 Malkov
 trojiční sloup
 Chvistonosy
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 Dobrá Voda 1
 Velké Horky
 Dobrá Voda 2
 Dobrá Voda 3
 Niměřice
 radnice
 kostel sv. Prokopa
 radnice
 Strašnov
 Kněžmost
 Mnichovo Hradiště
 Soleček
 Valečov
 Kováň
 Bělá pod Bezdězem
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Hrušov
 radnice
 Pěčice
 Česká brána
 Solec
 Skalsko
 Sovínky
 Obětní kámen
 Malodvorská tvrz
 Syslov
 fara
 kostel sv. Václava
 Radechov
 Vorecká tvrz
 Bezno
 Klamorna
 rozhledna Čížovka
 Hrada
 Píčův statek
 Drábské světničky
 Mužský
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Komárovský rybník
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 kaple Narození Páně
 Zásadka
 most přes Jizeru
 Kurovodice
 Újezdec u Pěčic
 Hynšta
 kostel sv. Štěpána
 kaple sv. Jiljí
 Staré Hrady
 Domousnice
 Valdštejnsko
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Kateřiny
 Velké Všelisy
 Loukovec
 Smilovice
 Ujkovice
 rozhledna Vrchbělá
 židovský hřbitov
 Belvín
 Dražice
 panský dvůr Zájezd
 kostel Všech svatých
 Bažantnice
 Svijany
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Bezděz
 Kozlov
 Slivínko
Základní informace místa
ID místa: 3815
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama