Historie spadá do 14. století kdy byl kostel založen spolu s městem. V roce 1635 vyhořel a v letech 1650- 55 byl zrekonstruován. Budova kostela je přestavěna v barokním stylu.
Hlavní obrázek místa
Vchod do kostela spolu s částí lodi
© Aleš Marek 08/2006
Při návštěvě Bělé pod Bezdězem jistě každého návštěvníka upoutá především místní zámek, ale již při bližší prohlídce města pozná každý návštěvník, že městečko má mnoho dalších klenotů historie. Například Kostel Povýšení Sv. Kříže se nachází ve spodní části Masarykova náměstí, hned vedle místního oddělení Policie. Naproti kostelu je neméně zajímavá budova děkanství. V okolí kostela je mnoho zeleně takže kostel působí jako oáza klidu a pohody uprostřed města. V dnešní době kdy se často zapomíná na tak působivá a příjemná místa jako je zdejší kostel a okolí, nabízející odpočinek a duševní vzpruhu. Já osobně jsem navštívil nejen zámek, ale i Kostel Povýšení Sv. Kříže a další památky v Bělé pod Bezdězem a toto strávené odpoledne návštěvami místních památek bylo pro mě velice příjemné. Paradoxně je místní zámek v dost neuspokojivém stavu, naproti tomu Kostel Povýšení je ve vzorném stavu a dodává celému městu nenapodobitelný ráz a doplňuje malebný vzhled města. Město jsem navštívil jako náhodný turista a tímto děkuji panu faráři, který se tak vzorně stará o vzhled a fungování Kostela Povýšení Sv. Kříže. Současně moc děkuji panu Mgr. Janu N. Jiřiště, faráři v Bělé pod Bezdězem za cenné informace, které mi laskavě poskytl.
Aleš Marek, 22.8. 2006
historie

Založení kostela se odhaduje společně se založením města. Budova je gotická z první třetiny 14. století, lze odhadovat podle dochovaného presbytáře. V roce 1635 postihl kostel mohutný požár, který poškodil loď kostela a věž. V letech 1650–55 proběhly rekonstrukční práce a byla přestavěna loď s věží, současně byla dána kostelu barokní podoba. Budova je jednolodní, obdélníková s pětiboce uzavřeným presbytářem a s opěráky a hrotitými okny bez kružeb, na severní straně je rozsáhlá čtvercová sakristie. U severní strany lodi je předsíňka. V severní a západní stěně jsou barokní portály. Presbytář je sklenutý křížovou žebrovou klenbou, v závěru paprsčitě. Loď kostela je sklenuta valenou klenbou s lunetami na polopilířích. V presbytáři byly fresky, které byly zabílené roku 1787. Zařízení: Hlavní oltář je raně barokní, pravděpodobně z roku 1689, zrenovován byl v letech 1881 a v letech 2003 – 2004. Oltář je…  číst dále

Aleš Marek /Umělecké památky Čech, svazek první. Československá akademie věd, Ústav teorie a dějin umění. V roce 1977 vydala Academia., 22.8. 2006

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Bělá pod Bezdězem

Místa v okolí

 Bělá pod Bezdězem
 radnice
 Česká brána
 Valdštejnsko
 rozhledna Vrchbělá
 Radechov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Bezděz
 Hrdlořezy
 kostel sv. Václava
 Josefův Důl
 Kováň
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 Skalsko
 Zvířetice
 Maníkovice
 Kuřívody
 Michalovice
 větrný mlýn
 evangelický kostel
 kostel sv. Barbory
 mlýn Valenta
 kostel sv. Vojtěcha
 Rožátovský mlýn
 Rokytovec
 Lobeč
 pivovar
 Kosmonosy
 Šlapka
 fara
 Niměřice
 Loreta
 Vrátenská hora
 Velké Horky
 Karmel
 sbor Jednoty bratrské
 divadlo
 stará radnice
 nová radnice
 Baba
 Templ
 Neuberk
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 Rácov
 Mladá Boleslav
 starý hřbitov
 kostel sv. Havla
 Mnichovo Hradiště
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 radnice
 Malkov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 mariánské sousoší
 Doksy
 Houska
 Studénka
 Syslov
 Hradišť
 Krnsko
 Lhotice
 Sovínky
 Klůček
 Stránka
 Velké Všelisy
 evangelický kostel
 most přes Jizeru
 Zásadka
 mariánské sousoší
 radnice
 Dobrá Voda 1
 kostel sv. Martina
 Malodvorská tvrz
 Dobrá Voda 2
 Bezno
 Myšlín
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 fara
 Dobrá Voda 3
 Vorecká tvrz
 Volenovice
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 Obří hlava a Žába
 Hrádek nad Zámostím
 židovský hřbitov
 Chlum
 Křída
 Kolomuty
 kostel sv. Václava
 Psí kostel
 Vinařice
 Konvalinkový vrch
 Březno
 kostel sv. Václava
 radnice
 Dobrovice
 dům č. p. 7
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 kostel sv. Anny
 Řepín
 kostel sv. Prokopa
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Kostelní 150
294 21 Bělá p. Bezdězem
Tel: 326 702 370
http://www.biskupstvi-ltm.cz/
Základní informace místa
ID místa: 4537
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama