Historie spadá do 14. století kdy byl kostel založen spolu s městem. V roce 1635 vyhořel a v letech 1650- 55 byl zrekonstruován. Budova kostela je přestavěna v barokním stylu.
Hlavní obrázek místa
Vchod do kostela spolu s částí lodi
© Aleš Marek 08/2006
Při návštěvě Bělé pod Bezdězem jistě každého návštěvníka upoutá především místní zámek, ale již při bližší prohlídce města pozná každý návštěvník, že městečko má mnoho dalších klenotů historie. Například Kostel Povýšení Sv. Kříže se nachází ve spodní části Masarykova náměstí, hned vedle místního oddělení Policie. Naproti kostelu je neméně zajímavá budova děkanství. V okolí kostela je mnoho zeleně takže kostel působí jako oáza klidu a pohody uprostřed města. V dnešní době kdy se často zapomíná na tak působivá a příjemná místa jako je zdejší kostel a okolí, nabízející odpočinek a duševní vzpruhu. Já osobně jsem navštívil nejen zámek, ale i Kostel Povýšení Sv. Kříže a další památky v Bělé pod Bezdězem a toto strávené odpoledne návštěvami místních památek bylo pro mě velice příjemné. Paradoxně je místní zámek v dost neuspokojivém stavu, naproti tomu Kostel Povýšení je ve vzorném stavu a dodává celému městu nenapodobitelný ráz a doplňuje malebný vzhled města. Město jsem navštívil jako náhodný turista a tímto děkuji panu faráři, který se tak vzorně stará o vzhled a fungování Kostela Povýšení Sv. Kříže. Současně moc děkuji panu Mgr. Janu N. Jiřiště, faráři v Bělé pod Bezdězem za cenné informace, které mi laskavě poskytl.
Aleš Marek, 22.8. 2006
historie

Založení kostela se odhaduje společně se založením města. Budova je gotická z první třetiny 14. století, lze odhadovat podle dochovaného presbytáře. V roce 1635 postihl kostel mohutný požár, který poškodil loď kostela a věž. V letech 1650–55 proběhly rekonstrukční práce a byla přestavěna loď s věží, současně byla dána kostelu barokní podoba. Budova je jednolodní, obdélníková s pětiboce uzavřeným presbytářem a s opěráky a hrotitými okny bez kružeb, na severní straně je rozsáhlá čtvercová sakristie. U severní strany lodi je předsíňka. V severní a západní stěně jsou barokní portály. Presbytář je sklenutý křížovou žebrovou klenbou, v závěru paprsčitě. Loď kostela je sklenuta valenou klenbou s lunetami na polopilířích. V presbytáři byly fresky, které byly zabílené roku 1787. Zařízení: Hlavní oltář je raně barokní, pravděpodobně z roku 1689, zrenovován byl v letech 1881 a v letech 2003 – 2004. Oltář je…  číst dále

Aleš Marek /Umělecké památky Čech, svazek první. Československá akademie věd, Ústav teorie a dějin umění. V roce 1977 vydala Academia., 22.8. 2006

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Bělá pod Bezdězem

Místa v okolí

 Bělá pod Bezdězem
 radnice
 Česká brána
 Valdštejnsko
 rozhledna Vrchbělá
 Radechov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 fara
 Bezděz
 Hrdlořezy
 kostel sv. Václava
 Josefův Důl
 Kováň
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 Skalsko
 Zvířetice
 Maníkovice
 Kuřívody
 Michalovice
 větrný mlýn
 evangelický kostel
 kostel sv. Barbory
 mlýn Valenta
 kostel sv. Vojtěcha
 Rožátovský mlýn
 Rokytovec
 pivovar
 Lobeč
 Kosmonosy
 Šlapka
 fara
 Vrátenská hora
 Niměřice
 Loreta
 Břehyně-Pecopala
 Karmel
 Velké Horky
 divadlo
 sbor Jednoty bratrské
 nová radnice
 stará radnice
 Týn
 dům č. p. 107
 Baba
 Templ
 Neuberk
 mariánský sloup
 starý hřbitov
 Rácov
 Mladá Boleslav
 kaple
 Valdštejnská kaple
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Havla
 Mnichovo Hradiště
 židovský hřbitov
 radnice
 Malkov
 kostel sv. Mikuláše
 mariánské sousoší
 kostel sv. Havla
 Swamp
 Doksy
 Houska
 Studénka
 Hradišť
 Syslov
 Krnsko
 Stránka
 Lhotice
 Sovínky
 Klůček
 Velké Všelisy
 most přes Jizeru
 evangelický kostel
 Zásadka
 mariánské sousoší
 radnice
 Dobrá Voda 1
 kostel sv. Martina
 Malodvorská tvrz
 Dobrá Voda 2
 Bezno
 Myšlín
 kostel sv. Václava
 fara
 Dobrá Voda 3
 Nový Stránov
 Vorecká tvrz
 Volenovice
 kostel sv. Jiří
 Obří hlava a Žába
 Stránovský viadukt
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 Chlum
 Křída
 Kolomuty
 kostel sv. Václava
 Psí kostel
 Vinařice
 Konvalinkový vrch
 Březno
 kostel sv. Václava
 radnice
 Dobrovice
 dům č. p. 7
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 kostel sv. Anny
 Řepín
 kostel sv. Prokopa
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Kostelní 150
294 21 Bělá p. Bezdězem
Tel: 326 702 370
http://www.biskupstvi-ltm.cz/
Základní informace místa
ID místa: 4537
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama