Stáří tvrze je odhadováno v souvislosti s místním rodem pánů z Bratronic, a to do roku 1383. Zánik tvrze se předpokládá v 15. století opět spolu s rodem pánu z Bratronic. Celé panství bylo poté připojeno do panství loučeňského.
Hlavní obrázek místa
Pohled na místo předpokládané tvrze
© Aleš Marek 05/2006
Ves Bratronice, nyní část obce Smilovice, je vzdálena od Mladé Boleslavi asi 13 kilometrů. Konkrétně se nachází na silnici I/38, která vede z Mladé Boleslavi do Nymburka. Přímo vsí prochází silnice. Na místě, kde je předpokládáno umístění tvrze, stojí dům s číslem popisným 16 a v místě, kde je část příkopu, se nachází dům číslo popisné 27. Okolí Bratronic je velice bohaté na kulturní památky, ať již dochované nebo zaniklé. Namátkou se v okruhu zhruba 5 kilometrů nacházelo minimálně 5 tvrzí a 2 zámky.
Aleš Marek, 10.5. 2006
historie

První písemnosti hovoří o Bratronicích v souvislosti s rokem 1383, v té době zde sídlí zástupce rodu z Bratronic, a to pan Radeč z Bratronic. Z roku 1383 se v dochovaných písemnostech ještě mluví o dalších zástupcích tohoto rodu, o panu Adamovi a Vickovi. Oba jmenovaní pánové však zemřeli okolo roku 1383. Další roky se o rodu z Bratronic nic nedochovalo a až začátkem 15. století jsou zde jmenováni pánové Petr Tlamach a jeho syn Jan Tlamach z Bratronic. O panu Janovi je psáno dále v souvislosti se sjezdem šlechty v Nymburce. V následujících letech se v Bratronicích střídali mnozí majitelé a mnohokrát bylo celé panství také přidruženo k jiným statkům. Následně bylo celé panství připojeno k majetku Struhy a Čachovice a celé následně připojeno k panství Loučeň. Díky strohým informacím, které se dochovaly, není nijak tvrz písemně doložena. Neexistují…  číst dále

Aleš Marek / Hrady a Tvrze na Mladoboleslavsku. Zdeněk Fišer. Vydalo Okresní muzeum - Mladá Boleslav jako 1. vydání v roce 2002., 10.5. 2006

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Bratronice

Místa v okolí

 Smilovice
 Struhy
 kaple sv. Jiljí
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Husův sbor
 Vlkava
 socha sv. Prokopa
 Loučeň
 pomník Helma
 Pěčice
 Lužické hradiště
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 Újezdec u Pěčic
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 Čtvrtě
 kostel sv. Václava
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 Strašnov
 Dražice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Anny
 Vinařice
 Mcely
 Chlum
 Hrušov
 kaple sv. Rodiny
 Benátky nad Jizerou
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 U tří mostů
 zvonička
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Jiří
 Romanka
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 Nový Ronov
 zvonice
 evangelický kostel
 Zdonín
 Kolomuty
 venkovská usedlost
 kostel sv. Václava
 Krnsko
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Ujkovice
 Březno
 Rácov
 kostel sv. Víta
 Neuberk
 Mladá Boleslav
 dům č. p. 107
 Templ
 mariánský sloup
 kostel sv. Havla
 ZOO Chleby
 nová radnice
 stará radnice
 Malkov
 kostel sv. Václava
 sbor Jednoty bratrské
 starý hřbitov
 Karmel
 divadlo
 Bon Repos
 evangelický kostel
 pomník obětem války
 Husův sbor
 vodárenská věž
 Křinec
 synagoga
 Volenovice
 kostel sv. Jiljí
 Lysá nad Labem
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Kuncberk
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Vorecká tvrz
 Nymburk
 městské opevnění
 silniční most
 Malodvorská tvrz
 zdymadlo Nymburk
 Velké Horky
 Bezno
 Mydlovar
 Rožátovský mlýn
 Rokytovec
 Sovínky
 Krňovice
 Sukorady
 Domousnice
 Syslov
 Niměřice
 kostel sv. Prokopa
 Michalovice
 kostel sv. Štěpána
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Vlčí Pole
 Křižánky
 kaple sv. Václava
 Kováň
 Skalsko
 kostel sv. Vavřince
 Čelákovice
Základní informace místa
ID místa: 4224
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama