Kostel pochází z roku 1344. Rozsáhlé úpravy v pseudorománském stylu provedeny v roce 1872 a při té příležitosti také prodloužen. Další stavební opravy a úpravy jsou datovány k roku 1935. Dochován v dobrém stavu až dodnes.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihozápadu
© Jiří Čížek 06/2010
Kostel se nachází zhruba ve středu obce - na kopci vedle hřbitova a nádraží. Obec leží směrem na Nymburk, což je z Prahy směrem na Mladou Boleslav, exit Benátky nad Jizerou, směrem na vesnici Lipník. Z Lipníku pak směrem na Čachovice a Všejany. Kostel je vzhledem k svému umístění na kopci velmi dobře viditelný a díky perfektní údržbě září do dálky.
Aleš Marek, 18.11. 2005
historie

První zmínky o kostelu pocházejí z roku 1344. Rozsáhlé úpravy v pseudorománském stylu byly provedeny v roce 1872 a při té příležitosti byl také prodloužen. Další stavební opravy a úpravy jsou datovány k roku 1935. Kostel je jednolodní, obdélníkový s pětiboce uzavřeným gotickým presbytářem z poloviny 14. století, se sakristií po severní straně. Presbytář je sklenut jedním polem křížové klenby a závěru paprsčitě s žebry na baldachýnových konzolách. Zařízení je veskrze pseudoslohové, původní hlavní barokní oltář byl okolo roku 1897 nahrazen pseudorománským ze sychrovské dílny rodiny Bušků, barokní sochy svatého Václava a svatého Víta byly uloženy na půdě sakristie. Boční oltáře a ostatní zařízení kostela je rovněž pseudoslohové, opět z dílny rodiny Bušků. Kamenná kazatelna pochází z 18. století. Pod kruchtou se nachází obraz Umučení Páně, z první poloviny 18. století, pocházející ze zrušeného kláštera…  číst dále

Aleš Marek /podle Umělecké památky Čech, svazek 4/, 18.11. 2005

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Všejany

Místa v okolí

 Vlkava
 Husův sbor
 kaple sv. Václava
 Čachovice
 Struhy
 Bratronice
 Smilovice
 socha sv. Prokopa
 Loučeň
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 pomník Helma
 Zdonín
 U tří mostů
 zvonice
 zvonička
 Romanka
 Nový Ronov
 evangelický kostel
 Husův sbor
 Dražice
 vodárenská věž
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Mydlovar
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 kostel sv. Jiljí
 Nymburk
 kaple sv. Rodiny
 silniční most
 Mcely
 evangelický kostel
 Benátky nad Jizerou
 zdymadlo Nymburk
 kostel sv. Václava
 Lysá nad Labem
 kaple Narození Páně
 ZOO Chleby
 Horky nad Jizerou
 kostel sv. Mikuláše
 Újezdec u Pěčic
 Pěčice
 evangelický kostel
 Bon Repos
 Strašnov
 trojiční sloup
 kostel Všech svatých
 Dobrovická muzea
 Kří
 dům č. p. 7
 venkovská usedlost
 Dobrovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 radnice
 pomník obětem války
 Hrušov
 Krňovice
 židovský hřbitov
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Anny
 Vinařice
 městská zvonice
 Křinec
 kostel sv. Jiljí
 Chlum
 kostel sv. Václava
 Kuncberk
 Hrádek nad Zámostím
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 Přerov nad Labem
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Jiří
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Václava
 Krnsko
 Ujkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Malkov
 gloriet
 pramen Trnka
 fara
 Vorecká tvrz
 Žižkův pramen
 vila Kouřimka
 Nová radnice
 květinové hodiny
 Eliščin pramen
 mariánský sloup
 Malodvorská tvrz
 Bezno
 Zámecký pramen
 hřbitov
 Obereignerova vila
 stará radnice
 inundanční most
 Poděbrady
 Bülowův pramen
 Riegrův pramen
 kamenná kašna
 děkanství
 pomník J. E. Purkyně
 špitál Kunhuta
 socha sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Svatojánský pramen
 zdymadlo Poděbrady
 Čelákovice
 Sovínky
 vodárenská věž
 Velké Horky
 Syslov
 Domousnice
 Vyšehořovice
Základní informace místa
ID místa: 3574
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama