Opevněné výšinné hradisko dodnes připomínájí dobře patrné zbytky valu a náznaky příkopu na přístupové severozápadní straně ostrožny. Nálezy dokládají osídlení z doby kamenné, doby bronzové a ze střední a mladší doby hradištní.
Hlavní obrázek místa
Pohled na opevnění ze západu.
© Luděk Vláčil 09/2017
Severovýchodně od obce Hrdlořezy, ležící asi 7 km od Mladé Boleslavi, stávalo opevněné výšinné hradisko. Dodnes se z původní fortifikace dochoval dobře patrný val s téměř neznatelným příkopem. Lokalita se nalézá u samoty Předliška. K lokalitě nevede žádná cesta a na existenci hradiště nic neupozorňuje. Nejlépe se k němu dostanete ze severního okraje obce Hrdlořezy cestou stoupající svahem k severozápadu a u skalnaté stráně odbočující vpravo na severovýchod směrem k usedlosti Předliška. Na návrší odbočíte vpravo k jihovýchodu a přes pole dojdete k valu ukrytému v porostu. V místech archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázané hledání s detektorem kovů.
Luděk Vláčil, 28.9. 2017
historie

Lokalita zvaná Předliška, ležící na ostrožně nad pravým břehem Jizery severovýchodně od dnešní obce Hrdlořezy, byla osídlena zřejmě již v pravěku. Ostroh převyšující tok řeky až o 56 m, na severovýchodní a jihozápadní straně vymezený roklemi vytvořenými bezejmennými vodními toky, byl patrně opevněn již v mladší době bronzové. Jediný přístup k hradišti vedoucí od severozápadu přetínalo opevnění, které se na jihozápadě napojovalo na hranu menšího srázu a vedlo přes ostrožnu směrem k severovýchodu, kde val vede i nad částí rokle. Hradiště, jehož celková délka opevnění byla asi 125 m, se rozkládalo na ploše přibližně 6 ha. Vstupní brána se patrně nacházela při severním konci valu. Dnes je val zčásti rozvezen a v částech výrazně poškozen. Šířka valu dnes dosahuje až 18 m a výška 1,5 až 3 m. V místech narušení z valu vystupují velké kameny, které mohou být pozůstatky čelní kamenné zdi. Před valem se nacházejí dnes téměř neznatelné…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005,.http://www.stredovek.com/list_photo.php? a další, 28.9. 2017

Půdorys místa


©zdroj:Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Hrdlořezy

Místa v okolí

 Josefův Důl
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 Michalovice
 Zvířetice
 kostel sv. Vavřince
 Rožátovský mlýn
 Kosmonosy
 fara
 Loreta
 mlýn Valenta
 Karmel
 kostel sv. Barbory
 divadlo
 starý hřbitov
 nová radnice
 stará radnice
 kostel sv. Havla
 Templ
 mariánský sloup
 Mladá Boleslav
 dům č. p. 107
 Baba
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Rácov
 Neuberk
 Studénka
 Rokytovec
 kostel sv. Mikuláše
 Maníkovice
 Volenovice
 Bělá pod Bezdězem
 radnice
 Česká brána
 Malkov
 Velké Horky
 Kováň
 Niměřice
 Krnsko
 Kolomuty
 evangelický kostel
 Chlum
 židovský hřbitov
 Lhotice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Skalsko
 Stránovský viadukt
 Nový Stránov
 Radechov
 radnice
 kostel sv. Václava
 Vinařice
 Mnichovo Hradiště
 Dobrá Voda 1
 Březno
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Dobrá Voda 3
 Dobrá Voda 2
 radnice
 Valdštejnsko
 Syslov
 Sovínky
 Strašnov
 Dobrovice
 dům č. p. 7
 kostel sv. Anny
 Sukorady
 Malodvorská tvrz
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 fara
 Hrušov
 Bezno
 radnice
 Vorecká tvrz
 Chvistonosy
 rozhledna Vrchbělá
 Valečov
 Kněžmost
 kostel sv. Prokopa
 Soleček
 Velké Všelisy
 Zásadka
 most přes Jizeru
 větrný mlýn
 Klamorna
 Drábské světničky
 Obětní kámen
 Hrada
 Píčův statek
 Solec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 Mužský
 Pěčice
 kaple Narození Páně
 Kurovodice
 kostel sv. Prokopa
 Hradišť
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Loukovec
 rozhledna Čížovka
 kostel sv. Vavřince
 Hynšta
 Bezděz
 Šlapka
 Komárovský rybník
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Staré Hrady
 Kuřívody
 kaple sv. Jiljí
 Újezdec u Pěčic
 Bažantnice
 evangelický kostel
 Svijany
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 13662
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama