Pozdně barokní evangelický kostel na hřbitově v Kovanci pochází z r. 1786. Opravován byl r. 1832 a zásadně rekonstruován po požáru z r. 1875. V r. 1876 byla přistavěna novorománská věž. Z r. 1875 pochází novorokoková oltářní stěna s kazatelnou uprostřed, doplněna r. 1913.
Hlavní obrázek místa
Kovanec - evangelický kostel
© Jiří Špaček, 08/2016
Malá obec Kovanec, která nemá ani 150 obyvatel, je prvně doložena r. 1546. Leží západně od Mladé Boleslavi na vedlejší komunikaci spojující silnice II/272 v Niměřicích a II/259 v Sudoměři. Železniční spojení je pro obec bez praktického významu, neboť nejbližší zastávka Skalsko na regionální trati 064 ze Mšena do Mladé Boleslavi je vzdálena asi 3,5 km a provoz na této trati není příliš častý. Dominantu obce, kterou neprochází žádná turistická značka, tvoří evangelický kostel na jejím východním okraji.
2.9. 2016
historie

V pobělohorské době byla v českých zemích povolena jediná církev - katolická. Teprve v r. 1781 vydává císař Josef II. toleranční patent, který povoluje i víru evangelickou a v místech, kde se k evangelíkům hlásí alespoň sto rodin, mohly se stavět i evangelické, tedy toleranční kostely. Jako jeden z prvních byl v r. 1786 postaven toleranční kostel v Kovanci. Již z r. 1784 pochází zmínka o přilehlém hřbitově, ale ten je velmi pravděpodobně ještě starší. Kostel v pozdně barokním slohu vystavěl zednický mistr P. Štruboch z Bezna. V r. 1805 byla podlaha kostela vydlážděna cihlami a r. 1832 prošel první opravou. Dne 5. června 1875 došlo k tragédii, když při prudké bouři zasáhl kostel blesk a celý vyhořel. Ještě téhož roku však byla započata jeho obnova. O rok později byla přistavěna kostelní věž podle návrhu J. Langera z Řepína. Za další rok byly zakoupeny dva zvony od firmy Ignaz Hilzer & Sohn…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978 a web ČCE), 2.9. 2016

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Vítězslav Šimák: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 46 Politický okres mnichovohradišťský, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, Praha 1930
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Kovanec

Místa v okolí

 Kováň
 Skalsko
 Niměřice
 Velké Horky
 Rokytovec
 Syslov
 Sovínky
 Velké Všelisy
 Malodvorská tvrz
 Bezno
 Malkov
 fara
 Vorecká tvrz
 Hradišť
 Krnsko
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 Neuberk
 Rácov
 židovský hřbitov
 Michalovice
 Rožátovský mlýn
 kostel sv. Barbory
 Masarykův most
 kostel sv. Prokopa
 dům č. p. 107
 Templ
 Mladá Boleslav
 mariánský sloup
 Hrdlořezy
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 stará radnice
 Stránka
 nová radnice
 Karmel
 Hrušov
 divadlo
 evangelický kostel
 kostel sv. Havla
 Josefův Důl
 kostel sv. Václava
 Valdštejnsko
 starý hřbitov
 Lobeč
 pivovar
 radnice
 Česká brána
 Bělá pod Bezdězem
 Strašnov
 kostel sv. Havla
 Kosmonosy
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 kaple Narození Páně
 Horky nad Jizerou
 mariánské sousoší
 radnice
 Loreta
 Chlum
 kostel sv. Martina
 Zvířetice
 kostel Všech svatých
 Vrátenská hora
 Řepín
 kostel sv. Václava
 Slivínko
 rozhledna Vrchbělá
 kostel sv. Vojtěcha
 Dražice
 mlýn Valenta
 Salačův sloup
 Obří hlava a Žába
 Vinařice
 kostel sv. Martina
 Košátky
 kostel sv. Barbory
 Baba
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Rodiny
 stará škola
 Benátky nad Jizerou
 Radechov
 evangelický kostel
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Volenovice
 radnice
 dům č. p. 7
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 Kolomuty
 Dobrovice
 Houska
 Dobrovická muzea
 kostel sv. Jiří
 Hradsko
 Studénka
 Bezděz
 Týn
 Velký a Malý Bezděz
 Pokličky
 kostel sv. Anny
 Maníkovice
 Kokořín
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Nedamy
 kostel sv. Václava
 Byšice
 kaple sv. Jiljí
 Smilovice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Struhy
 Bratronice
 Liblice
 radnice
 Mnichovo Hradiště
Kontaktní informace
Farní sbor Českobratrské církve evangelické
Kovanec č. p. 14
294 26 Skalsko
Tel: 739 244 643
kovanec@evangnet.cz
Základní informace místa
ID místa: 13055
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama