Zámecký areál se skládá ze 4 samostatných staveb: původní, přední z pol. 18. st., rokokového sálu a zámecké kaple. Zámek nechal r.1715 vybudovat hrabě Fr. A. Špork jako letní sídlo. R. 1768 jej koupil pražský arcibiskup a dal přistavět další objekty.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 06/2017
Nepřístupný zámek severozápadně od Lysé nad Labem na vrchu Čihadla nad stejnojmennou vesnicí. Z Lyse vede turistická cesta, tak kterou užívalo panstvo pro cestu na Zámek. Zámek patří armádě a je v současné době (r. 2002) na prodej.
28.5. 2002
historie

Zakladatelem dnešního zámku byl hrabě František Antonín ze Šporku, který roku 1715 koupil od panství Benátského vrch Čihadlo na němž roku 1718 založil kapli sv. Jeronyma a letní zámeček La Maison de Bon Repos (Dům oddechu), kde trávil mnohé chvíle odchytem ptactva na něž líčil různé pasti. V jeho držení byl zámek až do roku 1722, kdy prodal panství Františku Josefu, hraběti Černínovi z Chudenic s podmínkou možnosti užívání Čihadla kdykoliv by zde v kraji pobýval. Protože však nový pán upadl do dluhů koupil hrabě roku 1734 Lysou se zámkem Bon Repos zpět. Po smrti F. A. Šporka roku 1738 zámek rychle chátral a vzal by patrně za své jako mnoho dalších, podobných staveb v okolí Lysé nad Labem, kdyby jej roku 1768 nekoupil v dražbě jako součást benáteckého panství pražský arcibiskup Antonín Příchovský z Příchovic. Nový majitel zámku patřil mezi horlivé podporovatele umění a zámek Bon Repos byl za jeho působení kolem r. 1770 přestavěn…  číst dále

28.5. 2002

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Čihadla

Místa v okolí

 zvonička
 Lysá nad Labem
 Benátky nad Jizerou
 kaple sv. Rodiny
 Pomník Karla VI.
 Hlavenec
 kaple sv. Václava
 Opočno
 Kostelní Hlavno
 Salačův sloup
 Dražice
 Slivínko
 Čelákovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Přerov nad Labem
 kostel sv. Martina
 kaple bl. Podivena
 kaple sv. Floriána
 Toušeň
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kaple Narození Páně
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 Zámecký pivovar
 Brandýs nad Labem
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Struhy
 katovna
 Husův sbor
 synagoga
 radnice
 židovský hřbitov
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 kříž na Stínadlech
 Stránka
 Mydlovar
 Ostrov u Záp
 Vlkava
 Košátky
 Vrábí
 Hrušov
 kostel sv. Václava
 Bratronice
 Vyšehořovice
 Vorecká tvrz
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Martina
 zvonice
 evangelický kostel
 fara
 Strašnov
 kostel sv. Havla
 Smilovice
 Bezno
 Malodvorská tvrz
 zvonice
 Kří
 Dřevčice
 kostel sv. Havla
 Sovínky
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Víta
 Kostelec nad Labem
 radnice
 kostel sv. Martina
 Nový Stránov
 Syslov
 Byšice
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Kounice
 Hrádek nad Zámostím
 špitál
 panská hospoda
 fara
 kaple sv. Jiljí
 Jirny
 Brázdim
 Jenštejn
 kostel sv. Václava
 Liblice
 kostel sv. Václava
 Radonice
 Vřesek
 Chlum
 Čertousy
 městská zvonice
 Řepín
 trojiční sloup
 kaple sv. Václava
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 Dobrovická muzea
 radnice
 Vinařice
 vinořské hradiště
 kostel sv. Anny
 Chvaly
 kostel sv. Ludmily
Kontaktní informace
Zámek Bon Repos
Čihadla 1
Stará Lysá
289 26

Zámek Bon Repos, spol. s r.o. - kancelář
Pernerova 38, Praha 8 - Karlín
186 00
Tel: +420724368619
http://www.zamekbonrepos.cz http:/www.facebook.com/zamekbonrepos
eva.chlumova@zamekbonrepos.cz
Základní informace místa
ID místa: 1096
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama