Původní gotický kostel v tomto místě připomínán r. 1352, později několikrát přestavován. Nově postaven asi ve 2. pol. 16. stol. v pozdně gotickém slohu. Tento kostel vyhořel r. 1847. V letech 1853-1857 nově novogoticky přestavěn a zařízen. Nová stavba opravována v letech 1876 a 1910.
Hlavní obrázek místa
Katusice - kostel
© Jiří Špaček, 08/2016
Obec Katusice, která je prvně připomínána r. 1352, leží západně od Mladé Boleslavi. V současnosti má přes 800 obyvatel, avšak včetně čtyř připojených místních částí. Na samotné Katusice připadá asi 650 obyvatel. Kříží se tu silnice II/259 z Dubé do Mladé Boleslavi a II/272 z Bělé pod Bezdězem do Českého Brodu. Katusice mají nádraží na regionální trati 064 ze Mšena do Mladé Boleslavi. Neprochází však jimi žádná turistická značka. Kostel Nanebevzetí Panny Marie tvoří dominantu návsi.
4.9. 2016
historie

Původní gotický kostel v tomto místě byl připomínán r. 1352. V průběhu dějin byl několikrát přestavován. Nově byl postaven asi ve druhé polovině 16. století v pozdně gotickém slohu. Tento kostel vyhořel r. 1847. V letech 1853-1857 byl nově novogoticky přestavěn a zařízen. Tato nová stavba byla opravována v letech 1876 a 1910. Jedná se o jednolodní obdélnou stavbu s pětiboce uzavřeným presbytářem a obdélnou sakristií po severní straně. Před západním průčelím se nachází hranolová věž. Zevně je opatřena opěráky. Okna má kostel hrotitá bez kružeb. Klenba je upravena asi podle původní klenby předchozího kostela po r. 1853. Konzoly jsou původní. Loď je sklenuta třemi poli křížové klenby s hřebínkovými žebry, které spočívají na renesančních konzolách. Triumfální oblouk je hrotitý. Presbytář je zaklenut paprsčitě na renesanční konzoly. V jižní zdi presbytáře je hrotitý portál vedoucí do sakristie. V severní zdi je původní…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978), 4.9. 2016

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Vítězslav Šimák: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 46 Politický okres mnichovohradišťský, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, Praha 1930
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Katusice

Místa v okolí

 Kováň
 Skalsko
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Niměřice
 Rokytovec
 Valdštejnsko
 radnice
 Česká brána
 Bělá pod Bezdězem
 Velké Horky
 kostel sv. Václava
 Syslov
 Hradišť
 Hrdlořezy
 Velké Všelisy
 Sovínky
 Malkov
 kostel sv. Barbory
 Masarykův most
 Michalovice
 Lobeč
 pivovar
 Malodvorská tvrz
 Bezno
 Josefův Důl
 fara
 Vorecká tvrz
 Krnsko
 Rožátovský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Neuberk
 rozhledna Vrchbělá
 Rácov
 Stránka
 Templ
 Karmel
 stará radnice
 Mladá Boleslav
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 dům č. p. 107
 nová radnice
 Nový Stránov
 Vrátenská hora
 kostel sv. Víta
 divadlo
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Zvířetice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vojtěcha
 Stránovský viadukt
 starý hřbitov
 evangelický kostel
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Kosmonosy
 kostel sv. Martina
 fara
 Radechov
 mariánské sousoší
 radnice
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 Loreta
 Bezděz
 mlýn Valenta
 evangelický kostel
 Hrušov
 Obří hlava a Žába
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Prokopa
 Týn
 Houska
 kostel sv. Václava
 Strašnov
 kostel sv. Havla
 Baba
 Chlum
 Maníkovice
 kostel sv. Havla
 Řepín
 Pokličky
 kostel sv. Václava
 Studénka
 kostel sv. Jiří
 Volenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 Hradsko
 kaple Narození Páně
 Vinařice
 Kokořín
 evangelický kostel
 Nedamy
 kostel Všech svatých
 Kokořín - Staráky
 kostel sv. Jiljí
 Kolomuty
 kaple
 Valdštejnská kaple
 radnice
 mariánské sousoší
 Doksy
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 Košátky
 Mnichovo Hradiště
 radnice
 kostel sv. Anny
 Klůček
 Myšlín
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Starý Berštejn
 most přes Jizeru
 Zásadka
 dům č.p. 31
 Byšice
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Liblice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Kováň administrovaná ex currendo
farností Bělá pod Bezdězem
Kostelní 150
294 21 Bělá pod Bezdězem
Tel: 737 313 620
http://www.farnostbela.webnode.cz
farnostbpb@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 13060
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama