Tvrz a ves poprvé zmíněny r. 1297 jako majetek vladyků ze Strašnova. Později bylo zboží rozděleno na několik částí příslušných k okolním panstvím Stránov, Krnsko či Mladá Boleslav. Dochován oválný až 4 m vysoký pahorek jádra tvrziště obklopený příkopem s náznakem okružního valu.
Hlavní obrázek místa
pohled od severozápadu
© Pavel Zany Komárek 30. 3. 2010
Obec Strašnov se nachází 6,5 km jižně od Mladé Boleslavi mezi silnicemi R11 a I/38. Do obce vedou autobusové linky z Prahy, Mladé Boleslavi, Benátek nad Jizerou, přes obec vede cyklostezka č. 8160 Krnsko – Strašnov, rozcestí. Výchozím bodem ke tvrzišti je fotbalové hřiště (zde je možné i zaparkovat automobil), tvrziště je 300 m západně od středového kruhu hřiště, od nějž je třeba jít po okraji pole západním směrem, na kraji lesa pak mírně odbočit po pěšině k jihozápadu.
21.11. 2011
popis

Tvrziště je na okraji řídkého jehličnatého lesa západně od centra obce. Oválná, až 4 metry vysoká plošina orientovaná východozápadním směrem o nejdelších osách 23 a 12 metrů má plochý povrch bez jednoznačných stop po nějaké zástavbě (několik prohlubní v ploše jádra je spíše mladšího původu). Dosud je obklopená dnes suchým příkopem napájeným příležitostně vodotečí vedoucí od jihozápadu od rybníčku Jordán. Na vnější hraně příkopu jsou místy patrné zbytky okružního valu.

Zany, 21.11. 2011

historie

Historické prameny jsou na zprávy o vsi a sídle ve Strašnově dosti skoupé. Poprvé jsou zmiňovány roku 1297 v přídomku Ctibora, Odolena a Soběslava ze Strašnova. Ve 14. a 15. století byl Strašnov rozdělen na několik částí patřících nejspíš potomkům zdejšího rodu. Roku 1446 patřila obec k Hrádku nad Zámostím, roku 1450 zastavil pán mladoboleslavského panství Jindřich z Michalovic jakési zboží ve Strašnově Vaňkovi Dluhošovi s manželkou a potomky. Vaněk byl v případě obležení boleslavského hradu povinen bránit jej s jedním samostřílem. Během 16. století se připomínají jednotlivé díly Strašnova patřící tu ke Krnsku, ke Struhám, Stránovu či k Mladé Boleslavi. Podle lidové tradice byl na tvrzišti za třicetileté války pohřben švédsky generál Riskwitz, odtud pochází také místní jméno pro tvrziště Riskvice (Ryskvice).

Zany, 21.11. 2011

Další texty historie

Půdorys místa

současný stav tvrziště
© Z. Fišera (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Strašnov

Místa v okolí

 Hrušov
 židovský hřbitov
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Jiří
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 kostel sv. Václava
 Krnsko
 Chlum
 kostel sv. Mikuláše
 Malkov
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Rácov
 Vinařice
 Neuberk
 Dražice
 trojiční sloup
 dům č. p. 7
 židovský hřbitov
 radnice
 Dobrovice
 Dobrovická muzea
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Prokopa
 Mladá Boleslav
 dům č. p. 107
 Velké Horky
 Templ
 mariánský sloup
 stará radnice
 nová radnice
 fara
 kostel sv. Havla
 Vorecká tvrz
 Malodvorská tvrz
 Karmel
 Rokytovec
 Bezno
 divadlo
 starý hřbitov
 Niměřice
 Sovínky
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Jiljí
 Smilovice
 Syslov
 kaple sv. Rodiny
 Bratronice
 Rožátovský mlýn
 Benátky nad Jizerou
 Struhy
 Kolomuty
 Pěčice
 kostel sv. Prokopa
 Michalovice
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 Husův sbor
 kostel sv. Barbory
 fara
 evangelický kostel
 Kosmonosy
 Loreta
 Masarykův most
 Volenovice
 Velké Všelisy
 Vlkava
 kostel sv. Václava
 Březno
 Kováň
 Újezdec u Pěčic
 Hrdlořezy
 kostel sv. Mikuláše
 Josefův Důl
 zvonička
 kostel sv. Havla
 Skalsko
 pomník Helma
 Slivínko
 Salačův sloup
 socha sv. Prokopa
 Baba
 Loučeň
 Zvířetice
 Studénka
 pomník obětem války
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 mlýn Valenta
 Hradišť
 Sukorady
 Bon Repos
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Havla
 Chvistonosy
 Mcely
 Kostelní Hlavno
 větrný mlýn
 Pomník Karla VI.
 Hlavenec
 U tří mostů
 Romanka
 Soleček
 radnice
 Nový Ronov
 Kněžmost
 Solec
 zvonice
 kostel sv. Václava
 rozhledna Čížovka
 evangelický kostel
 ZOO Chleby
Základní informace místa
ID místa: 10531
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama