Za Vančurů z Řehnic v 16. stol. vystavěn renesanční zámek. R.1726 Josef František z Vrbna přestavěl barokně. Je čtyřkřídlý jednopatrový. Za Šporků v r.1842 opravován. V r.1919 zde zřízen sirotčinec a pak domov důchodců, nyní v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Zámek z velké věže Nového Stránova
© Ivan Grisa 03/2011
Zámeček Krnsko se nachází v místní části Horní Krnsko a najdeme jej 8 km jihozápadně od Mladé Boleslavi. Zámek je veřejnosti nepřístupný a je v soukromém vlastnictví. V okolí najdeme v obci Jizerní Vtelno zámek Nový Stránov. Další zajímavostí je železniční most v Krnsku, dlouhý 152 m, vysoký 27 m a široký 5 m. Tento železobetonový viadukt je z roku 1924 a leží na trati Praha - Mladá Boleslav.
11.1. 2006
historie

První zprávy o vsi Krnsko pocházejí z druhé poloviny 14.stol.. V l. 1354-1364 ji držel Arnošt z Krnska, r. 1388 Jindřich Chmel z Krnska. V průběhu 15. stol. patřilo Krnsko postupně různým drobným majitelům, až v r. 1464, po smrti Zdislava z Krnska připadlo k boleslavskému panství Jindřicha z Michalovic. Tehdy je první zmínka i o existenci zdejší tvrze, která stála v části obce zvané Horní Krnsko. Součástí boleslavského panství bylo Krnsko jen do r. 1476, kdy je Jan z Cimburka a Tovačova prodal Janu Vančurovi z Řehnic. Původní tvrz byla v průběhu 16. stol. přestavěna na renesanční zámek, který byl dále rozšiřován. Podle zprávy z r. 1650 se celý komplex skládal ze starého a nového paláce, staré a nové zbrojnice, kuchyně, sklepů, koníren a dalších obytných místností a hospodářských budov. V r. 1726 koupil Krnsko Josef František z Vrbna, který později přestavěl zámek…  číst dále

13.1. 2006

Půdorys místa


© Z. Fišera: Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku, Okresní muzeum - Mladá Boleslav, Mladá Boleslav 2002
Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB),

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 Malkov
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Velké Horky
 Rokytovec
 Hrušov
 Niměřice
 Rácov
 Neuberk
 Strašnov
 Malodvorská tvrz
 fara
 Vorecká tvrz
 Sovínky
 Bezno
 židovský hřbitov
 Syslov
 Mladá Boleslav
 dům č. p. 107
 kostel sv. Víta
 Templ
 mariánský sloup
 stará radnice
 nová radnice
 Chlum
 Karmel
 kostel sv. Havla
 divadlo
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 starý hřbitov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Rožátovský mlýn
 evangelický kostel
 Michalovice
 Kováň
 Vinařice
 kostel sv. Barbory
 Masarykův most
 Velké Všelisy
 Skalsko
 Dražice
 radnice
 dům č. p. 7
 trojiční sloup
 Dobrovice
 Dobrovická muzea
 Kosmonosy
 fara
 Hrdlořezy
 Loreta
 Josefův Důl
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 kostel sv. Anny
 Kolomuty
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Rodiny
 Volenovice
 Benátky nad Jizerou
 Hradišť
 Zvířetice
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Jiljí
 Baba
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Smilovice
 kostel sv. Václava
 Pěčice
 Březno
 mlýn Valenta
 Bratronice
 Slivínko
 Studénka
 Struhy
 Salačův sloup
 kostel sv. Barbory
 větrný mlýn
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Mikuláše
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Husův sbor
 Bělá pod Bezdězem
 radnice
 Česká brána
 Újezdec u Pěčic
 zvonička
 Sukorady
 Vlkava
 Stránka
 pomník obětem války
 Valdštejnsko
 Košátky
 Koprník
 Maníkovice
 pomník Helma
 Chvistonosy
 kostel sv. Václava
 Lobeč
 pivovar
 socha sv. Prokopa
 Loučeň
 Lhotice
 Kostelní Hlavno
 Lužické hradiště
 Dobrá Voda 1
 Dobrá Voda 2
 Vrátenská hora
 Dobrá Voda 3
 radnice
 Kněžmost
 kostel sv. Vojtěcha
 Valečov
 Obětní kámen
Základní informace místa
ID místa: 696
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama