Gotický hrad, původně knížecí z 10. stol., rozšířený pozdně goticky a upravený renesančně. R. 1648 pobořen. V 18. stol. přestavěn I. Palliardim na kasárny, obnoven v 19. stol.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 09/2005

Hrad, Muzeum Mladoboleslavska (expozice)

Hrad se nachází přímo v historickém centru Mladé Boleslavi na nepřehlédnutelném místě. Od r. 1972 zde sídlí Muzeum Mladoboleslavska. První část expozice muzea je věnovaná dějinám města a hradu v období od 18. do počátku 20. století. Navazující část expozice je věnována dějinám regionu (venkovská správa, společenský život a slavnosti, lidové kroje, bydlení, průmysl, doprava, zemědělská výroba aj.).
28.5. 2002
historie

Hrad v Mladé Boleslavi

Předchůdcem hradu bylo slovanské hradiště, založené koncem 10. století knížetem Boleslavem II. (Boleslav Mladý, na rozdíl od svého otce). To zaujímalo ostrožnu dnešního hradu a Starého Města. Původně zřejmě dřevěné stavby částečně nahradily v 11.–12. století objekty zděné, zachycené archeologickým výzkumem. V polovině 13. století vznikl na špici ostrohu královský hrad, ostatní území hradiště bylo opuštěno, začalo se nazývat Hroby. Posledním známým kastelánem hradu byl roku 1262 Jaroslav z rodu Markvarticů, který získal většinu majetku v okolí a postavil si hrad v Michalovicích (viz heslo). Jeho potomci roku 1344 přenesli do polohy Hroby město z údolí Klenice, kde zůstalo předměstí Podolec. Na místě královského hradu si zřejmě s využitím podstatné části jeho konstrukcí postavili rodové sídlo. To jim náleželo do roku 1468, kdy ho získali Tovačovští z Cimburka. Velká pozdně gotická přestavba proběhla počátkem 16. století za Jana…  číst dále

Ivan Grisa, dle T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Libri 2000, 31.10. 2009

Další texty historie
pověsti

Zlý sen

Pod knížecím hradem stával o samotě mlýn na stoce, lemované olšemi. Mlynář utonul při povodni, mlynářka provozovala živnost dále se svým synem. Když dospěl, pojala ji veliká starost. Že byl hezký, urostlý junák, nejedna dívka se na něho pousmála a sama princezna častokráte pohlédla za ním z hradního okna. Aby syn při volbě nevěsty nepochybil, promluvila k němu mateřsky. „Vím, milý synu, že není daleká doba, kdy mi přivedeš domů nevěstu. Vyber si ženu hodnou a pracovitou, přiměřenou k svému stavu. Nehleď na krásu ani na bohatství, neboť krása oprchá a majetek rozeberou žoldnéři. Jen dobré srdce je zlatý poklad, o nějž tě nikdo neoloupí.“ „Jen se, drahá matko, o mne nestrachuj,“ utěšoval ji syn. „Až ten čas nastane, rád přijdu k tobě na poradu. Nedopustím, abys ve stáří uronila jedinou slzu.“ Uplynulo několik dní od toho rozhovoru, když syn všecek přepadlý ve tvářích a nevyspalý přišel si postěžovati své milé matce: „Měl jsem,…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Mladá Boleslav

Místa v okolí

 dům č. p. 107
 Templ
 mariánský sloup
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 stará radnice
 nová radnice
 Karmel
 kostel sv. Havla
 divadlo
 starý hřbitov
 Rácov
 Neuberk
 Rožátovský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Michalovice
 Kosmonosy
 Chlum
 fara
 kostel sv. Barbory
 Loreta
 Masarykův most
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Krnsko
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Václava
 Rokytovec
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 Vinařice
 Hrdlořezy
 Josefův Důl
 Malkov
 Volenovice
 Kolomuty
 kostel sv. Havla
 Velké Horky
 radnice
 Strašnov
 Dobrovice
 dům č. p. 7
 Baba
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 Zvířetice
 Niměřice
 kostel sv. Anny
 Hrušov
 Studénka
 mlýn Valenta
 Březno
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Barbory
 evangelický kostel
 kostel sv. Prokopa
 Malodvorská tvrz
 Sovínky
 fara
 Syslov
 Vorecká tvrz
 Kováň
 Bezno
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 Pěčice
 Sukorady
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Skalsko
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Chvistonosy
 kaple sv. Jiljí
 Maníkovice
 Velké Všelisy
 Lhotice
 Dražice
 Smilovice
 Bělá pod Bezdězem
 Újezdec u Pěčic
 radnice
 kostel Všech svatých
 Česká brána
 Bratronice
 Dobrá Voda 1
 Dobrá Voda 2
 radnice
 Dobrá Voda 3
 Kněžmost
 radnice
 Struhy
 Soleček
 kaple sv. Rodiny
 Mnichovo Hradiště
 Benátky nad Jizerou
 Hradišť
 Solec
 Valečov
 Valdštejnsko
 Radechov
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 Ujkovice
 kostel sv. Štěpána
 větrný mlýn
 Domousnice
 pomník Helma
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 rozhledna Čížovka
 Obětní kámen
 socha sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Loučeň
 Klamorna
 Hrada
 rozhledna Vrchbělá
 Píčův statek
 Drábské světničky
 Slivínko
 kostel sv. Václava
 Komárovský rybník
 Mužský
 Salačův sloup
 Hynšta
 Kurovodice
 Mcely
 Staré Hrady
 kostel sv. Martina
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Belvín
 Bezděz
Kontaktní informace
Muzeum Mladoboleslavska, příspěvková organizace
Hrad 1 - Staroměstské náměstí
293 01 Mladá Boleslav
Tel: 326 325 616
http://www.muzeum-mb.cz/
info@muzeum-mb.cz , ludek.benes@muzeum-mb.cz
Základní informace místa
ID místa: 412
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama