Románský kostel přibližně z roku 1240. Čtvercová loď se zdobeným vstupním portálem na severu, pětiboký chór. Krytý stanovou střechou nahoře se zvoničkou. Uvnitř velká tribuna otevřená do lodi vekým zdobeným obloukem a dvojitými okénky.
Hlavní obrázek místa
pohled od severu
© Pavel Zany Komárek 18.4. 2007
Vinec se nachází na okraji plošiny nad pravým břehem údolí Jizery asi 2 km jihojihozápadně od železniční stanice Mladá Boleslav hlavní nádraží. Odtud po červené značce na rozcestí Vinec, odbočka kaple a asi 300 m strmě vzhůru přímo ke kostelu. Autem ze silnice I/16 (křižovatka Zámostí), resp. z centra Mladé Boleslavi (Nádražní ulice, kolem zámku Neuberk/Najberk), po mostě přes Jizeru a serpentinou vzhůru. Autobusové spojení z Mladé Boleslavi linkou zdejší MHD č. 50, zejména o víkendech velmi sporadické. Kostel je přístupný v době bohoslužeb, které se konají v období duben – říjen, vždy poslední neděli v měsíci od 15.00.
Ivan Grisa, 23.12. 2009
popis

Kostel tvoří čtvercová plochostropá loď s připojeným pětibokým chórem. Dnes je krytý stanovou střechou s dřevěnou věžičkou na vrcholu. Stěny lodě na trnoži jsou členěny lizénami. Na rozích chóru jsou polosloupky s drápky na patkách a se zdobenými hlavicemi a lizény zdobící chór jsou nahoře spojené obloučkovým vlysem, nad ním je zubořez a římsa lemovaná palmetami. Ve zdi chóru se zachovala tři půlkruhově zakončená obdélná okna se zdobeným ostěním. Podobný charakter mají okna na severní a jižní straně lodi. Na jihu je ještě jedno drobné okénko, které osvětluje schodiště v síle zdi vedoucí na tribunu uvnitř kostela. Bohatě je ozdoben i portál na severu. Prostor okolo něj je vymezen ze stran lizénami a nahoře, stejně jako na chóru, obloučkovým vlysem se zubořezem a římsou, která je lemovaná palmetami a zvířecími maskami. Nad římsou je čtyřlístkové okno, které osvětluje tribunu. Portál samotný vyrůstá z trnože, na které…  číst dále

Ivka (Anežka Merhautová: Raně středověká architektura v Čechách, Academia, Praha 1971), 19.5. 2007

historie

Přesné datování vzniku stavby není jednoznačné. Podle použitých stavebních prvků a detailů výzdoby se soudí, že jde o jednu z mladších staveb tzv. huti kostela sv. Mikuláše v Chebu, možná ovlivněná také cisterciáskými českými hutěmi. V roce 1886 byl kostel puristicky restaurován.

Ivka (Anežka Merhautová: Raně středověká architektura v Čechách, Academia, Praha 1971), 19.5. 2007

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 4. [T/Ž], Academia, Praha 1982
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Vinec

Místa v okolí

 Rácov
 Neuberk
 Krnsko
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Stránovský viadukt
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 Malkov
 židovský hřbitov
 Mladá Boleslav
 Templ
 dům č. p. 107
 kostel sv. Víta
 mariánský sloup
 stará radnice
 Rokytovec
 nová radnice
 Karmel
 kostel sv. Havla
 divadlo
 Velké Horky
 starý hřbitov
 Chlum
 Rožátovský mlýn
 Strašnov
 Niměřice
 Hrušov
 Michalovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 Masarykův most
 Malodvorská tvrz
 fara
 Vinařice
 Sovínky
 Vorecká tvrz
 Syslov
 Bezno
 Kosmonosy
 fara
 Loreta
 evangelický kostel
 Hrdlořezy
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Josefův Důl
 Dobrovice
 Horky nad Jizerou
 dům č. p. 7
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 Kováň
 Kolomuty
 kostel sv. Prokopa
 Volenovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Skalsko
 kostel sv. Havla
 Zvířetice
 Velké Všelisy
 Baba
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Dražice
 kostel sv. Václava
 Březno
 mlýn Valenta
 Studénka
 kostel sv. Prokopa
 Pěčice
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Jiljí
 Smilovice
 kaple sv. Rodiny
 Benátky nad Jizerou
 Hradišť
 Bratronice
 kostel sv. Mikuláše
 Sukorady
 Struhy
 Bělá pod Bezdězem
 radnice
 evangelický kostel
 Újezdec u Pěčic
 Česká brána
 větrný mlýn
 Chvistonosy
 Maníkovice
 Čachovice
 Slivínko
 kaple sv. Václava
 Husův sbor
 Salačův sloup
 Valdštejnsko
 kostel sv. Havla
 Lhotice
 Vlkava
 pomník Helma
 kostel sv. Martina
 Dobrá Voda 1
 Dobrá Voda 2
 kostel sv. Václava
 socha sv. Prokopa
 Dobrá Voda 3
 Loučeň
 radnice
 radnice
 Kněžmost
 pomník obětem války
 Soleček
 Lobeč
 Mnichovo Hradiště
 pivovar
 rozhledna Vrchbělá
 Košátky
 Solec
 Valečov
 Mcely
 Obětní kámen
 Kostelní Hlavno
 Klamorna
 Hrada
 Píčův statek
 Mužský
 Komárovský rybník
 Hynšta
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - arciděkanství
Kateřiny Militké 58
293 01 Mladá Boleslav
Tel: 326 324 115
http://www.farnost-mb.cz/
rkfarnost_mb@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 5248
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama