Zchátralý klasicistní zámek v místě gotické tvrze z 15. st.. Od konce 16. st. tvrz využívána jen hospodářsky, r. 1832 postaven ze zbytků tvrze zámek, který je dnes v soukromém držení.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na zámek
© Aleš Marek 03/2006
Obec Velké Všelisy leží asi 20 kilometrů od Mladé Boleslavi. Zámek se nachází asi uprostřed obce. Podle místních obyvatel byl zámek udržován, dokud v něm sídlilo místní JZD, na náklady družstva byla provedena výměna střechy, krovů a mnoho dalších oprav. Od vrácení soukromému majiteli zámek chátrá a pustne. V době mojí návštěvy bylo vidět otevřenými okny jak je v interiéru v některých místnostech omlácená i omítka až na cihlu. Nikdo neví jaké úmysly se zámkem má současný majitel, každopádně je jisté, že pokud se o zámek někdo nezačne starat, bude brzy na seznamu ohrožených památek.
Aleš Marek, 24.3. 2006
historie

Doklady o obci pocházejí z roku okolo 1388, majitelem zdejšího panství je uváděna staroboleslavská kapitula. Podle provedených archeologických výzkumů lze ale doložit mnohem starší původ osídlení. Vesnice byla původně rozdělena údolím na Velké Včeliny a Malé Všelisy. Po celé oblasti byly prokázány drobné vladické statky, z nichž se dochovali někteří majitelé jako například Slavibor ze Slivna, Vítek ze Slivna a okolo roku 1440 Prokop ze Všelis a Mikeš Dovole. Z roku 1440 je doloženo, že ve Velkých Všelisech existovaly dva šlechtické dvory, „Malý dvůr“ a „Velký Dvůr“. Na jednom z dvorů byla gotická tvrz. Majitelem je v letech 1525 a1534 Mikuláš Dovole z Chotěbuze. V letech 1566 byli Velké Všelisy v držbě Vtelenských z Vtelna a celkem dlouho je také drželi Bzenští z Prorubě, prvním z nich byl pan Adam v roce 1586, následoval Jan v roce 1615, ale už v roce 1620 umírá. Do konce 18. století…  číst dále

Ales Marek / Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku, autor: Zdeněk Fišer v roce 2002. Okresní muzeum Mladá Boleslav/., 24.3. 2006

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Velké Všelisy

Místa v okolí

 Syslov
 Sovínky
 Hradišť
 Bezno
 Malodvorská tvrz
 Vorecká tvrz
 fara
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Niměřice
 Skalsko
 Kováň
 Velké Horky
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Prokopa
 Malkov
 Rokytovec
 Stránka
 větrný mlýn
 Krnsko
 kostel sv. Václava
 Řepín
 Nový Stránov
 Slivínko
 Salačův sloup
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Hrušov
 Košátky
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Lobeč
 mariánské sousoší
 radnice
 Strašnov
 Neuberk
 pivovar
 Rácov
 Dražice
 evangelický kostel
 Benátky nad Jizerou
 kaple sv. Rodiny
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Templ
 Mladá Boleslav
 židovský hřbitov
 dům č. p. 107
 kostel sv. Víta
 stará radnice
 mariánský sloup
 nová radnice
 Byšice
 Michalovice
 Karmel
 sbor Jednoty bratrské
 kostel sv. Vavřince
 Rožátovský mlýn
 Obří hlava a Žába
 divadlo
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Barbory
 Vrátenská hora
 Masarykův most
 kostel sv. Jiří
 Hradsko
 Valdštejnsko
 starý hřbitov
 Chlum
 Hrdlořezy
 kostel sv. Havla
 Harasov
 Kostelní Hlavno
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Kokořín - Staráky
 Liblice
 Josefův Důl
 Kokořín
 Kokořín
 pomník obětem války
 Pokličky
 radnice
 Bělá pod Bezdězem
 Česká brána
 Nedamy
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Kosmonosy
 fara
 Bosyně
 Loreta
 Houska
 Vinařice
 Klemperka
 kostel sv. Václava
 zvonička
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Zvířetice
 Týn
 Struhy
 mlýn Valenta
 kostel sv. Barbory
 Husův sbor
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 kostel Všech svatých
 Maníkovice
 Kozly
 Lobkovice
Základní informace místa
ID místa: 4006
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama