Kostel vystavěn v letech 1670- 74 a s ním sousedí bývalý klášter a konvekt Piaristů. Historie celého komplexu je spjata s nedalekým zámkem a Loretou.
Hlavní obrázek místa
Pohled od západu
© Aleš Marek 01/2006
Kostel spolu s bývalým klášterem najdeme asi 200 metrů od zámku. Od zámku ke kostelu vedla kdysi křížová cesta. Do dnešní doby se dochovaly poslední dvě zastavení z celé křížové cesty. K celému komplexu vede dlouhá alej a v dálce se tyčí kostel Svatého Kříže a věž kláštera. Přístupný je dnes pouze kostel sv. Kříže a bohoslužby v něm jsou vždy v neděli v 10.30 a každý pátek od 17.00. Klášter slouží jako psychiatrická léčebna. Město Kosmonosy rozhodně stojí za prohlédnutí. Kromě zámku a komplexu kláštera, stojí za prohlídku také nedaleká Loreta.
Aleš Marek, 18.1. 2006
historie

Na svahu ke kterému vede dlouhá alej, stojí na konci kostel Povýšení sv. Kříže, k němuž je připojen bývalý konvikt Piaristů, jde o raně barokní komplex ze 17. století. Na budovu kostela navazuje klášterní budova. Kostel byl postaven v letech 1670- 1674. Budova je obdélníková, sálová s dvěma páry bočních pravoúhlých kaplí, s architektonicky komponovaným průčelím a pravoúhlým kněžištěm umístěným mezi dvě oratoře. Boční kaple, vybočující ze stavby jsou postaveny na způsob bočních lodí. Nad průčelím a portálem kamenné kartuše a nápis s anděly, nad středem trojhranný štít, s pozdějším ozdobným oknem, nad ním kartuše se znakem zakladatele kostela Humprechta Černína a letopočtem 1674. Dvě postranní sochy Panny Marie a sv. Josefa Kalasánského. Vnitřek budovy je sálavý, sklenutý 2 kříži na pásy, které nasedají na přízemní pilíře. Presbytář protáhlý, do polygonu, bez oken, sklenut křížem a závěrem na kladí pilastrů. Dvě obdélné…  číst dále

Aleš Marek /Umělecké památky Čech, svazek druhý. Autorem je kolektiv vědeckých a odborných pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze za vedení a redakce Emanuela Pocheho. Rok vydání 1978., 18.1. 2006

Půdorys místa

půdorys na poč. 20. století
© Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Kosmonosy

Místa v okolí

 fara
 Kosmonosy
 Loreta
 kostel sv. Havla
 Baba
 Rožátovský mlýn
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 Josefův Důl
 Michalovice
 Zvířetice
 starý hřbitov
 mlýn Valenta
 Hrdlořezy
 divadlo
 Karmel
 kostel sv. Havla
 Studénka
 nová radnice
 Volenovice
 stará radnice
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 Templ
 kostel sv. Víta
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Rácov
 Neuberk
 Kolomuty
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Březno
 kostel sv. Václava
 Chlum
 Vinařice
 Maníkovice
 Rokytovec
 Lhotice
 Sukorady
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 radnice
 Chvistonosy
 dům č. p. 7
 židovský hřbitov
 Dobrovice
 Krnsko
 Dobrovická muzea
 kostel sv. Jiří
 trojiční sloup
 Dobrá Voda 1
 Stránovský viadukt
 Malkov
 kostel sv. Václava
 Dobrá Voda 3
 Dobrá Voda 2
 Nový Stránov
 radnice
 Velké Horky
 radnice
 Kněžmost
 Niměřice
 kostel sv. Prokopa
 Mnichovo Hradiště
 Strašnov
 Soleček
 Valečov
 Bělá pod Bezdězem
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Kováň
 radnice
 Solec
 Hrušov
 Česká brána
 Pěčice
 Obětní kámen
 Skalsko
 kostel sv. Václava
 Klamorna
 Radechov
 rozhledna Čížovka
 Hrada
 Píčův statek
 Sovínky
 Syslov
 Malodvorská tvrz
 Drábské světničky
 fara
 Vorecká tvrz
 Bezno
 Mužský
 Komárovský rybník
 most přes Jizeru
 Zásadka
 Kurovodice
 kostel sv. Martina
 Hynšta
 Luštěnice
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 kaple Narození Páně
 Újezdec u Pěčic
 kostel sv. Štěpána
 Staré Hrady
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Domousnice
 Valdštejnsko
 kostel sv. Kateřiny
 Loukovec
 kostel sv. Prokopa
 Velké Všelisy
 Ujkovice
 rozhledna Vrchbělá
 Smilovice
 židovský hřbitov
 Belvín
 panský dvůr Zájezd
 Dražice
 Bažantnice
 kostel Všech svatých
 Svijany
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Bezděz
 kaple sv. Václava
 Kozlov
Základní informace místa
ID místa: 3822
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama