Pozdně románský kostel je připomínán poprvé roku 1358. Vykazuje řadu slohových analogií se svatyní v nedalekém Vinci. Gotické a barokní úpravy, roku 1893 postavena nová věž a provedeny novorománské zásahy. Po roce 1990 zcela nepřístupný, obklopen ostře střeženými soukromými pozemky.
Hlavní obrázek místa
Kostel z michalovické Putny (od severu)
© Ivan Grisa 09/2011

Kostel Archanděla Michaela v Michalovicích u Mladé Boleslavi

Jihozápadně od michalovického hradu, oddělen krátkým, ale hlubokým údolím někdejšího potoka, stojí rozsáhlý bývalý hospodářský dvůr. Jeho kořeny jsou zřejmě starší, než u samotného hradu: jednalo se patrně o první sídlo michalovické větve Markvarticů. Součástí dvora je nejméně od I. poloviny 13. století kostel, jehož patron dal jméno vsi i hradu. První zmínka z roku 1358 sice uvádí zasvěcení svatému Matěji, jde však pravděpodobně o písařskou chybu. Již následujícího roku se připomíná oltář současného zasvěcení. Kostel je původně pozdně románský, zachovalé detaily ukazují na příbuznost se svatyní v nedalekém Vinci (viz heslo). Jednalo se o bezvěžovou jednolodní stavbu se čtyřbokým presbytářem. Někdy po roce 1270 vznikla jeho křížová klenba, lomený vítězný oblouk a výklenky v presbytáři. Významným zásahem byla raně barokní úprava na konci 17. století (sakristie, nová okna). Dnešní vzhled kostel získal podle projektu Ludvíka Láblera roku 1893. Tehdy byla postavena novorománská věž v ose západního průčelí, která nahradila pozoruhodnou zvonici, jež se nalézala u západní části hřbitovní zdi. Oknům a portálu byl vrácen "původní" vzhled, kostel dostal nové vnitřní zařízení. Po roce 1945 původní areál dvora obhospodařovala socialistická zemědělská velkovýroba, což vedlo až k jeho částečnému zániku. Kostel přestal sloužit pravidelným bohoslužbám, jeho stav však byl poměrně uspokojivý. Po roce 1990 zakoupil dvůr soukromý majitel, který si z něj vybudoval zřejmě luxusní a velmi dobře střežené sídlo. Kostel a bývalý hřbitov, ač stále v majetku římskokatolické farnosti Bukovno, se tak ocitly zcela mimo dosah běžného smrtelníka, jediným místem, odkud lze zahlédnout alespoň horní část věže a střechu lodi, je věž Putna nedalekého hradu (viz snímek).
Ivan Grisa, dle http://depositum.cz/knihovny/pamatky/tiskclanek.php?id=c_3921 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 26.9. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Bareš: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 21 Politický okres mladoboleslavský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1905
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Mladá Boleslav-Michalovice

Místa v okolí

 Michalovice
 kostel sv. Barbory
 Rožátovský mlýn
 Masarykův most
 Karmel
 divadlo
 Hrdlořezy
 Josefův Důl
 nová radnice
 starý hřbitov
 Kosmonosy
 stará radnice
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 kostel sv. Havla
 Templ
 fara
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Víta
 Loreta
 židovský hřbitov
 Neuberk
 Rácov
 Zvířetice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Rokytovec
 mlýn Valenta
 Baba
 kostel sv. Havla
 Volenovice
 kostel sv. Barbory
 Studénka
 Malkov
 Krnsko
 Chlum
 Velké Horky
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Stránovský viadukt
 Niměřice
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 Kolomuty
 Vinařice
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Kováň
 radnice
 Strašnov
 Březno
 Maníkovice
 kostel sv. Václava
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 Skalsko
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 kostel sv. Anny
 Hrušov
 Bělá pod Bezdězem
 Sovínky
 Syslov
 radnice
 Malodvorská tvrz
 fara
 Česká brána
 Vorecká tvrz
 Bezno
 Lhotice
 Sukorady
 kostel sv. Prokopa
 Chvistonosy
 Dobrá Voda 1
 radnice
 Dobrá Voda 2
 Dobrá Voda 3
 kostel sv. Mikuláše
 Mnichovo Hradiště
 Radechov
 kaple Narození Páně
 Horky nad Jizerou
 Velké Všelisy
 kostel sv. Václava
 Valdštejnsko
 Pěčice
 kostel sv. Prokopa
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Kněžmost
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Valečov
 Soleček
 větrný mlýn
 rozhledna Vrchbělá
 Hradišť
 Solec
 kaple sv. Jiljí
 Dražice
 Obětní kámen
 kostel Všech svatých
 Újezdec u Pěčic
 Klamorna
 kostel sv. Václava
 Hrada
 Smilovice
 Drábské světničky
 Píčův statek
 most přes Jizeru
 Zásadka
 rozhledna Čížovka
 Mužský
 Bratronice
 Kurovodice
 Komárovský rybník
 Hynšta
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 fara
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 Staré Hrady
 Loukovec
 Ujkovice
 Bezděz
 Velký a Malý Bezděz
 pomník Helma
 Slivínko
 Salačův sloup
 Bažantnice
 kostel sv. Martina
 Mcely
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Bukovno
Masarykova 266
277 35 Mšeno u Mělníka
Tel: 315 693 178
Základní informace místa
ID místa: 10427
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama