Kostel v Sudoměři jako gotický prvně doložen r. 1354, nákladem hraběnky Markéty z Valdštejna přestavěn r. 1724 ve vrcholném baroku. Jednolodní stavba s obdélným presbytářem a sakristií. Zařízení vesměs barokní z doby přestavby. Od r. 1958 kulturní památka ČR.
Hlavní obrázek místa
Sudoměř - kostel
© Jiří Špaček, 08/2016
Obec Sudoměř je prvně doložena r. 1348, ale je staršího založení. Dnes má jen necelou stovku obyvatel. Leží v sousedství silnice II/259 z Mladé Boleslavi do Dubé, z níž vede odbočka do neprůjezdného centra. To je jeden z důvodů, proč je místní náves typu okrouhlice mimořádně malebná a zachovalá. Sudoměř má také nádražíčko na regionální trati 064 ze Mšena do Mladé Boleslavi, to však leží v údolí Strenického potoka více než kilometr od obce. Pozoruhodnost na nádraží představuje malé železniční muzeum. Na návsi kromě historických statků najdeme barokní kostel Narození Panny Marie, který v 18. století nahradil starší gotickou svatyni a v jeho sousedství malebnou dřevěnou zvonici.
2.9. 2016
historie

První zpráva o kostele v Sudoměři pochází z r. 1354, kdy k němu byl přidělen farář Kuneš. Jsou známi i jeho následovníci jmény Střízek, Jan z Hostouně, pak další Střízek a Havel ze Mšena. Gotická stavba byla r. 1724 nákladem hraběnky Markéty z Valdštejna přestavěna do současné vrcholně barokní podoby. Je to jednolodní obdélná stavba s pravúhlým presbytářem, k jehož jižní straně přiléhá obdélná sakristie. K jižní straně lodi pak přiléhá obdélná předsíň. Stěny jsou členěny pilastry a vysokými, půlkruhově uzavřenými okny. V západním průčelí se nachází trojúhelný štít. Hlavní barokní oltář pochází z let 1735-1740 a nese původní obraz Narození Panny Marie z doby stavby. Doplňují jej sochy sv. Jana Nepomuckého a Antonína Paduánského, v nástavci pak řezaná Apoteóza sv. Jana Nepomuckého. Nový obraz Narození Panny Marie, určený pro hlavní oltář, byl zavěšen do lodi. Boční oltář je vyzdoben obrazy Boha…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 3, Academia 1980 a informační panel na místě), 2.9. 2016

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Vítězslav Šimák: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 46 Politický okres mnichovohradišťský, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, Praha 1930
Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Sudoměř

Místa v okolí

 Skalsko
 větrný mlýn
 Kováň
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Lobeč
 pivovar
 Hradišť
 Valdštejnsko
 Stránka
 Velké Všelisy
 Niměřice
 Vrátenská hora
 evangelický kostel
 Česká brána
 mariánské sousoší
 radnice
 radnice
 Rokytovec
 kostel sv. Martina
 Bělá pod Bezdězem
 Syslov
 Velké Horky
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vojtěcha
 Sovínky
 Bezno
 Malodvorská tvrz
 Obří hlava a Žába
 fara
 Vorecká tvrz
 Malkov
 rozhledna Vrchbělá
 Houska
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 Hrdlořezy
 evangelický kostel
 Bezděz
 Krnsko
 Michalovice
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 Pokličky
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Havla
 Hradsko
 Josefův Důl
 Řepín
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 Neuberk
 Rožátovský mlýn
 Rácov
 Kokořín
 Nedamy
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 Radechov
 evangelický kostel
 Kokořín - Staráky
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 Karmel
 Templ
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Jiljí
 nová radnice
 stará radnice
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 divadlo
 Kokořín
 sbor Jednoty bratrské
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Hrádek nad Zámostím
 kostel sv. Havla
 starý hřbitov
 Zvířetice
 Harasov
 Hrušov
 Kosmonosy
 fara
 Klemperka
 židovský hřbitov
 Loreta
 kaple
 Valdštejnská kaple
 Strašnov
 Bosyně
 mariánské sousoší
 mlýn Valenta
 kostel sv. Václava
 Doksy
 Košátky
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Chlum
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Narození Páně
 Horky nad Jizerou
 Maníkovice
 kostel Všech svatých
 Klůček
 kostel sv. Václava
 Dražice
 Starý Berštejn
 dům č.p. 31
 kaple sv. Barbory
 socha sv. Prokopa
 Byšice
 socha sv. Floriána
 sušárna chmele
 radnice
 fara
 Dubá
 kostel sv. Václava
 Liblice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Skalsko
administrovaná ex currendo farností Mšeno
Masarykova 266
277 35 Mšeno u Mělníka
Tel: 315 693 178
Základní informace místa
ID místa: 13053
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama