Spolehlivě doložená tvrz z roku 1540. V letech 1854 až 1864 výrazné přestavby. Celý komplex je ve tvaru písmene L. Ze staré tvrze dochovány pouze sklepy a část podezdívky.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Aleš Marek 02/2006
Obec Niměřice leží asi 15 kilometrů od Mladé Boleslavi, směrem na Horní Cetno. Zámek je lemován kamennou zdí, díky níž je do areálu zahrady se zámkem velice špatně vidět. Směrem od kaple je kovaná brána, kterou je možno alespoň trochu vidět čelo zámku, ale pozor pro případné návštěvníky musím varovat před hlídacími psy. Vedle zámku vede potom cesta na malou náves, kde uprostřed stojí ukřižování. Na pravo je oficiální vstup do zámku. Celý komplex zámku je dobře udržovaný a i vedlejší hospodářské budovy jsou v dobrém technickém stavu.
Aleš Marek, 13.2. 2006
historie

První písemné doklady o založení Niměřic jsou z roku 1354, kdy zde byl dvorec patřící Adamu z Niměřic. V roce 1391 potom Hrdoň ze Všetat. V roce 1408 je v konfirmační knize uveden Jan Prušek z Niměřic jako majitel a dále potom vlastnil část podacího kostelního práva ve vedlejších Strenicích. Delší dobu není v dochovaných písemnostech o Neměřicích ani slovo. Burjan Strahovský ze Sojovic vlastnil tvrz, poplužní dvůr a celou ves, včetně příslušenství, které prodal v roce 1540 Albrechtovi Klusákovi z Kostelce. Ten ale už v roce 1551 prodal celé Niměřice panu Vojtěchovi Pavlovi Bzenskému z Prorubě. Niměřice potom zůstávají v držení tohoto rodu až do počátku 18. století. Díky dceři posledního Bzenského z Porubě se dostávají Niměřice rodině Lazarů, která celé panství drží až do konce 18. století. V letech 1790 až 1827 vlastnili rozpadající se tvrz hrabatům z Kounic. Na místě rozpadlé tvrze vnikl…  číst dále

Aleš Marek / Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku. Zdeněk Fišer. Nakladatelství: Okresní muzeum, Mladá Boleslav, 2002/, 13.2. 2006

Další texty historie
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Niměřice

Místa v okolí

 Velké Horky
 Rokytovec
 Malkov
 evangelický kostel
 Syslov
 Sovínky
 Malodvorská tvrz
 fara
 Bezno
 Vorecká tvrz
 Kováň
 Krnsko
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 Skalsko
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Velké Všelisy
 Stránovský viadukt
 židovský hřbitov
 Neuberk
 Rácov
 Hrušov
 kostel sv. Prokopa
 dům č. p. 107
 Templ
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 stará radnice
 nová radnice
 Karmel
 Strašnov
 Rožátovský mlýn
 Michalovice
 Hradišť
 divadlo
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Barbory
 starý hřbitov
 Masarykův most
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Hrdlořezy
 Horky nad Jizerou
 Chlum
 Josefův Důl
 evangelický kostel
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 Kosmonosy
 fara
 Loreta
 Dražice
 Vinařice
 kostel sv. Havla
 Stránka
 Zvířetice
 Bělá pod Bezdězem
 radnice
 Česká brána
 Slivínko
 radnice
 dům č. p. 7
 kaple sv. Rodiny
 Benátky nad Jizerou
 trojiční sloup
 Dobrovice
 Dobrovická muzea
 Salačův sloup
 Valdštejnsko
 Kolomuty
 kostel sv. Václava
 Volenovice
 Lobeč
 pivovar
 mlýn Valenta
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Martina
 Baba
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Barbory
 Řepín
 evangelický kostel
 mariánské sousoší
 radnice
 Košátky
 kostel sv. Martina
 Studénka
 Březno
 Vrátenská hora
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Jiljí
 rozhledna Vrchbělá
 Smilovice
 Pěčice
 Bratronice
 Maníkovice
 Obří hlava a Žába
 Struhy
 kostel sv. Vojtěcha
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 fara
 kaple sv. Václava
 Kostelní Hlavno
 Čachovice
 Husův sbor
 Houska
 Byšice
 Týn
 Lhotice
 Vlkava
 kostel sv. Havla
 radnice
 Dobrá Voda 1
 Mnichovo Hradiště
 Dobrá Voda 2
 Dobrá Voda 3
Kontaktní informace
http://www.svazekmbvenkov.cz/nimerice/index.php
Základní informace místa
ID místa: 3922
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama