Hrad byl založen asi v prvním desetiletí 14. století Markvarticem Zdislavem, synem purkrabího Pražského hradu Havla z Lemberka a jeho manželky blahoslavené Zdislavy. Později renesančně přestavován. Opuštěn po požárech v l. 1693 a 1720.
Hlavní obrázek místa
Zřícenina Zvířetice - Letecký snímek
© Radovan Smokoň 08/2006
Nedaleko Bakova nad Jizerou se asi 1 km od zastávky vlaku na nevelkém kopci romanticky tyčí zříceniny hradu Zvířetice. V létě bývají na hradě tábory. Hrad je možné vidět i z dálnice.
28.5. 2002
historie

Hrad byl založen asi v prvním desetiletí 14. století Markvarticem Zdislavem, synem purkrabího Pražského hradu Havla z Lemberka a jeho manželky blahoslavené Zdislavy. Zdislav, který se psal stále z Lemberka se v pramenech objevuje v letech 1273–1318. Jeho synové Heřman a Markvart se již psali po novém rodovém sídle Zvířeticích. Starší Heřman stál ve zmatcích po vymření Přemyslovců roku 1306 nejprve na straně Jindřicha Korutanského, který ho roku 1309 jmenoval nejvyšším purkrabím. Poté co Jindřich své rozhodnutí změnil, přiklonili se oba bratři na stranu nejmladší Přemyslovny Elišky a mladší Markvart jí také doprovázel do Špýru ke svatbě s Janem Lucemburským. Na straně nového krále setrvali i v bojích, které proti němu rozpoutalo české panstvo v čele s Jindřichem z Lipé. Zvířetičtí se však účastnili i bojů uvnitř rozrodu Markvarticů.

WEB, 28.5. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

celkový plán lokality
© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Dodatky 2, Libri, Praha 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Zvířetice

Místa v okolí

 mlýn Valenta
 Josefův Důl
 kostel sv. Barbory
 Hrdlořezy
 fara
 Masarykův most
 Kosmonosy
 kostel sv. Barbory
 Baba
 Loreta
 Michalovice
 kostel sv. Havla
 Studénka
 Rožátovský mlýn
 Maníkovice
 kostel sv. Vavřince
 starý hřbitov
 divadlo
 Karmel
 nová radnice
 kostel sv. Havla
 stará radnice
 mariánský sloup
 Volenovice
 Templ
 dům č. p. 107
 Lhotice
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 radnice
 Rácov
 Neuberk
 Dobrá Voda 1
 Mnichovo Hradiště
 Dobrá Voda 2
 Dobrá Voda 3
 Kolomuty
 Bělá pod Bezdězem
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Rokytovec
 radnice
 Valečov
 kostel sv. Václava
 Česká brána
 Březno
 kostel sv. Václava
 Kněžmost
 Radechov
 Sukorady
 Chlum
 Chvistonosy
 Vinařice
 Malkov
 Soleček
 Krnsko
 Zásadka
 Klamorna
 most přes Jizeru
 Obětní kámen
 Hrada
 Velké Horky
 Drábské světničky
 Píčův statek
 Hrádek nad Zámostím
 židovský hřbitov
 Niměřice
 kostel sv. Jiří
 Kováň
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 radnice
 Solec
 Nový Stránov
 Mužský
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 Dobrovická muzea
 Kurovodice
 trojiční sloup
 Skalsko
 Hynšta
 rozhledna Čížovka
 kostel sv. Vavřince
 Komárovský rybník
 Loukovec
 Valdštejnsko
 kostel sv. Prokopa
 Strašnov
 Staré Hrady
 rozhledna Vrchbělá
 kostel sv. Mikuláše
 Hrušov
 Syslov
 Sovínky
 Malodvorská tvrz
 fara
 Šlapka
 Bezno
 Vorecká tvrz
 Pěčice
 Bažantnice
 Belvín
 kostel sv. Štěpána
 Svijany
 Kuřívody
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Velké Všelisy
 Bezděz
 Domousnice
 Újezdec u Pěčic
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Václava
 Ujkovice
 Albrechtice
 hřbitovní kaple
Kontaktní informace
TIC Zvířetice
Podhradí 14
294 01 Bakov nad Jizerou
Tel: 326 210 230
http://www.zviretice.cz
info@zviretice.cz
Základní informace místa
ID místa: 334
Typ místa: hrad
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama