Kostel z poloviny 14. století. Vyhořel v roce 1654 a z původně gotického stylu opraven v duchu baroka. Dodnes se zachoval v dobrém stavu.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Aleš Marek 11/2005
Do Bakova nad Jizerou je nejrychlejší cesta z Prahy po silnici číslo 10, směrem na Mladou Boleslav a dále potom na Mnichovo Hradiště. Zhruba uprostřed mezi Mladou Boleslaví a Mnichovem Hradištěm, exitem na Bakov nad Jizerou. Zaparkovat se dá přímo na náměstí. Městečko Bakov nad Jizerou je malé a velice malebné, žije poklidným životem a je zde několik velice cenných historických památek, které stojí za to zhlédnout.
Aleš Marek, 29.11. 2005
historie

Kostel je připomínán je již v polovině 14. století. V jádru pozdní gotika z druhé poloviny 16. století. Po roce 1654, kdy kostel vyhořel, byl opraven v duchu baroka následně v letech 1741, 1744 a 1759 byl přestavěn. Další přestavby se kostel dočkal v letech 1838 a 1919. Samotná budova je jednolodní s obdélníkovou hladkou a hranolovou věží, po roce 1657 zastřešenou. Okolo roku 1744 dostavěna mariánská kaple. V západním průčelí je portál z roku 1656, rámovaný vegetabilním ornamentem a opatřený stoupavým štítem. Vnitřek lodi je plochostropý, při jižní stěně literátská kruchta na pilířových arkádách, sklenuta i podklenuta křížově. Zařízení: bohaté baroko a rokoko z 2. čtvrti 18. století, hlavní oltář rokokový, rámový z roku 1733 od J. Jelínka z Kosmonos s pozoruhodnými sochami svatého Floriána a svatého Václava, dále potom s obrazem Nejsvětější Trojice z roku 1741a novým titulním…  číst dále

Aleš Marek /Umělecké památky Čech, svazek první/, 29.11. 2005

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Bakov nad Jizerou

Místa v okolí

 kostel sv. Barbory
 mlýn Valenta
 Zvířetice
 Maníkovice
 Baba
 Josefův Důl
 Studénka
 kostel sv. Havla
 Lhotice
 Kosmonosy
 fara
 Hrdlořezy
 Loreta
 Masarykův most
 radnice
 Dobrá Voda 1
 kostel sv. Barbory
 Mnichovo Hradiště
 Dobrá Voda 2
 Dobrá Voda 3
 Michalovice
 Rožátovský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Volenovice
 Valečov
 starý hřbitov
 radnice
 divadlo
 Karmel
 Kněžmost
 kostel sv. Havla
 nová radnice
 stará radnice
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 Templ
 kostel sv. Víta
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Klamorna
 most přes Jizeru
 Hrada
 Zásadka
 Drábské světničky
 Obětní kámen
 Píčův statek
 Soleček
 Kolomuty
 Chvistonosy
 Sukorady
 Rácov
 Neuberk
 Mužský
 Radechov
 Bělá pod Bezdězem
 Březno
 Kurovodice
 kostel sv. Václava
 radnice
 Solec
 Česká brána
 kostel sv. Vavřince
 Hynšta
 Loukovec
 Komárovský rybník
 Staré Hrady
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Čížovka
 Rokytovec
 Chlum
 Vinařice
 kostel sv. Anny
 Bažantnice
 radnice
 kostel sv. Václava
 Belvín
 Malkov
 Krnsko
 Dobrovice
 dům č. p. 7
 Dobrovická muzea
 trojiční sloup
 židovský hřbitov
 Velké Horky
 Hrádek nad Zámostím
 kostel sv. Jiří
 Kováň
 Niměřice
 Stránovský viadukt
 Svijany
 Šlapka
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 evangelický kostel
 rozhledna Vrchbělá
 kostel sv. Prokopa
 Valdštejnsko
 kostel sv. Mikuláše
 Skalsko
 panský dvůr Zájezd
 hradní pivovar
 Kost
 Strašnov
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Štěpána
 Kuřívody
 kaple sv. Václava
 Pěčice
 Hrušov
 Domousnice
 Sovínky
 Syslov
 Malodvorská tvrz
 fara
 Kozlov
 Vorecká tvrz
 Vlčí Pole
 Bezno
 židovský hřbitov
 Albrechtice
 kostel sv. Kateřiny
 hřbitovní kaple
 Ujkovice
 Velké Všelisy
Základní informace místa
ID místa: 3606
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama