Původní dřevěný kostel je doložen již v roce1260. Roku 1760 vybudován nový zděný barokní kostel. V druhé pol. 20. století kostel chátral a až po r.1990 přikročeno k jeho záchraně a r.1995 rekonstrukce dokončena.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
Obec Mělnické Vtelno se nachází jižně od CHKO Kokořínsko při silnici č. I/16 Mělník – Mladá Boleslav. Leží 18 km východně od Mělníka a 22 km jihozápadně od Mladé Boleslavi. Kostel sv. Archanděla Michaela najdeme v centru obce, na návsi. Vedle kostela stojí školní budova z roku 1819, kterou navštěvoval Miroslav Tyrš a v roce 1931 mu zde byla odhalena pamětní deska.
Pavel Vítek, 19.11. 2007
popis

Obdélníková, jednolodní barokní stavba s obdélníkovou sakristií na severní straně stavby. Průčelí kostela se středním rizalitem je členěno pilastry. Nad obdélníkovým portálem a oknem je vztyčena hranolová věž s mansardovou bání. Chrámová loď je sklenuta valenou klenbou s lunetami. Hlavní barokní oltář pochází z počátku 18. století, kazatelna je rokoková z konce 18. stol. Do kostelní stěny jsou vsazeny náhrobní kameny Mikuláše a Doroty Vtelenských z let 1612 a 1613.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (K-O), Academia Praha 1980, 19.11. 2007

historie

Původní kostel ve Vtelně, tehdy dřevěný, je prvně doložen již v roce 1260 a ve 14. století byl kostelem farním. V roce 1760 byl vybudován nový zděný barokní kostel. Podle nedoložených zpráv byl novým kostelem obestavěn starý dřevěný kostel, ve kterém i během stavby byly konány bohoslužby. Až po dostavění nového kostela byl dřevěný kostel vybourán. Ze starého kostela do nového byly rovněž přeneseny původní zvony. Ty byly zrekvírovány až během druhé svět. války. V druhé polovině dvacátého století kostel chátral a vypadalo to na jeho neslavný konec. Po roce 1990 však bylo přikročeno k jeho záchraně a roku 1995 byla jeho rekonstrukce dokončena.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (K-O), Academia Praha 1980, 19.11. 2007

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 06 Politický okres mělnický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1899
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Mělnické Vtelno

Místa v okolí

 evangelický kostel
 kostel sv. Havla
 Košátky
 Velké Všelisy
 Hradišť
 Řepín
 kostel sv. Martina
 Slivínko
 Salačův sloup
 Syslov
 Bezno
 Vorecká tvrz
 Sovínky
 fara
 Malodvorská tvrz
 kostel sv. Prokopa
 Byšice
 Stránka
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Liblice
 Niměřice
 Skalsko
 Kováň
 Velké Horky
 Kostelní Hlavno
 větrný mlýn
 evangelický kostel
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 Malkov
 Rokytovec
 Benátky nad Jizerou
 kaple sv. Rodiny
 Hrušov
 Krnsko
 Harasov
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 kaple Narození Páně
 kostel sv. Jiří
 Hradsko
 kostel sv. Mikuláše
 Dražice
 Horky nad Jizerou
 Lobeč
 pomník obětem války
 pivovar
 Pomník Karla VI.
 kostel sv. Jiří
 Obří hlava a Žába
 Stránovský viadukt
 Kokořín - Staráky
 Hlavenec
 Kokořín
 židovský hřbitov
 Bosyně
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 Kokořín
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Strašnov
 Nedamy
 Pokličky
 Klemperka
 Bon Repos
 Vrátenská hora
 kostel sv. Václava
 Neuberk
 Valdštejnský lis
 Neuberk
 zvonička
 Rácov
 zdymadlo Hadík
 kaple sv. Václava
 kostel Všech svatých
 Kostelec nad Labem
 radnice
 kostel sv. Víta
 Libiš
 Kozly
 železniční most
 Lobkovice
 kostel sv. Martina
 Štěpánský most
 dům č. p. 107
 židovský hřbitov
 Templ
 Mladá Boleslav
 mariánský sloup
 zdymadlo Lobkovice
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Jiřice
 stará radnice
 nová radnice
 Karmel
 sbor Jednoty bratrské
 Rožátovský mlýn
 evangelický kostel
 Michalovice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Barbory
 Masarykův most
 Hrdlořezy
 Vidim
 kaple
 kaple sv. Václava
 Josefův Důl
 Starý zámek
 barokní brána
 fara
 kostel sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 5778
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama