Zámek s kostelem přestavěný na poč. 20. století z budovy hospodářského dvora při dnes zbořené tvrzi.
Hlavní obrázek místa
Zámek
© Aleš Marek 02/2006
Obec Sovínky sousedí přímo s obcí Bezno. Obě jsou vzdálené od Mladé Boleslavi zhruba 15 kilometrů. Zámek je viditelný z hlavní silnice, která prochází obcí a vede dále na Velké Všelisy. Díky přestavbám a dalším stavebním úpravám z původní podoby zámku mnoho nezůstalo a tak mi nějakou dobu trvalo vůbec zámek poznat.
Aleš Marek, 22.2. 2006
historie

První písemné doložené zmínky o Sovínkách pocházejí roku okolo 1360. V těchto letech patřili části pánům ze Zvířetic. Choť pana Oldřicha přinesla paství Sovínky jako věno. Po její smrti v roce 1386 přechází panství na krále Karla IV. A ten jej postupuje panu Pukartovi z Janovic. Pan Pukart v roce 1389 prodává celý majetek panu Vilémovi ze Zvířetic. Druhou, zmiňovanou část Sovínek tvořil zemanský statek, který patrně náležel k blízké tvrzi Syslov. První zdejší predikát pocházel z roku 1388. Doložené písemnosti dokládají že pan Petr Bratříš z Dubnice v roce 1390 prodal část Sovínek Janu z Veitmile a tak se částí Sovínek stal rod Krabiců z Veitmele. V roce 1446 je doložen jako majitel pan Mikuláš Krabice z Veitmeile a ze Sovínek. V roce 1538 došlo k dělení majetku a pan Mikuláš Pecingár z Bydžína dostal podíl městečka Sovínky, ves Újezd, Doubravici a obec Zápachy. Celý svůj podíl…  číst dále

Aleš Marek / Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku, Zdeněk Fišer, vydal: Okresní muzeum Mladá Boleslav v roce 2002., 20.2. 2006

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB),

Místa v okolí

 Syslov
 Bezno
 Malodvorská tvrz
 fara
 Vorecká tvrz
 Niměřice
 Velké Horky
 Velké Všelisy
 Malkov
 evangelický kostel
 kostel sv. Prokopa
 Rokytovec
 Krnsko
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 Kováň
 kostel sv. Jiří
 Hrušov
 Stránovský viadukt
 Skalsko
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Hradišť
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 Strašnov
 Neuberk
 Rácov
 kostel sv. Havla
 Dražice
 židovský hřbitov
 Slivínko
 Mladá Boleslav
 dům č. p. 107
 kostel sv. Víta
 Templ
 mariánský sloup
 Salačův sloup
 stará radnice
 nová radnice
 Karmel
 divadlo
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Rodiny
 Rožátovský mlýn
 Benátky nad Jizerou
 Michalovice
 kostel sv. Martina
 větrný mlýn
 Chlum
 starý hřbitov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Masarykův most
 Stránka
 Košátky
 kostel sv. Vavřince
 Hrdlořezy
 Řepín
 Josefův Důl
 Vinařice
 Kosmonosy
 fara
 Loreta
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 radnice
 trojiční sloup
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 Lobeč
 Dobrovická muzea
 pivovar
 evangelický kostel
 pomník obětem války
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Valdštejnsko
 Zvířetice
 radnice
 Bělá pod Bezdězem
 Česká brána
 Kostelní Hlavno
 kostel sv. Anny
 zvonička
 Kolomuty
 evangelický kostel
 Volenovice
 Struhy
 kostel sv. Jiljí
 Smilovice
 kostel sv. Havla
 Byšice
 Bon Repos
 kaple sv. Jiljí
 Bratronice
 Vrátenská hora
 mlýn Valenta
 Baba
 Obří hlava a Žába
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Václava
 Hradsko
 Pomník Karla VI.
 Čachovice
 Studénka
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 Hlavenec
 kostel sv. Vojtěcha
 Liblice
 Pokličky
 Vlkava
 Houska
 Týn
 Maníkovice
 Lhotice
Základní informace místa
ID místa: 3923
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama