Zámek postaven na místě starší tvrze r. 1704 majitelem Arnoštem Karlem z Valdštejna. Daší přestavbou zámek prošel v l.1767–71.V r.1945 byl zámek zkonfiskován. Po r. 1968 jej převzal Ústř. dopr. institut a zámek byl opraven. Nyní restaurace a hotel.
Hlavní obrázek místa
© klobouk, 11/2009
Nejstarší zmínka o osadě pochází z roku 1223, kdy je zmiňován Předslav z Loučně. Od roku 1510 patřila Loučeň Křineckým z Ronova, z nichž pravděpodobně Ladislav Křinecký z Ronova zde postavil panský dům zmiňovaný poprvé v době jeho smrti (1571). Na konci 16. století držela Loučeň Alena z Kolovrat, roku 1612 jej získal Václav st. Berka z Dubé, kterému byla i s dalšími statky pro účast ve stavovském povstání zkonfiskována. Konfiskát získal po roce 1622 Adama z Valdštejna, který snad stavbu dále rozšiřoval - v roce 1638 byla odhadnuta na 1000 komp míšeňských grošů a měla mimo jiné i hodinovou věž. Za třicetileté války byla tvrz zpustošena saskými, švédskými i císařskými vojsky. Velkou přestavbu nechal po roce 1704 provést Arnošt Karel z Valdštejna. Návrhy pro tuto přestavbu vypracoval M. Canevalle, N. Raimonid nebo F.M. Kaňka. Roku 1710 získal Arnošt Karel svolení ke stavbě zámeckého kostela Nanebevzetí Panny Marie. Barokní přestavba byla snad hotova ještě před smrtí Arnošta Karla roku 1713, kdy je stavba označována jako nově postavená. Stavební práce však podle nejednoznačných zmínek v pramenech a účtech zřejmě pokračovaly i.v dalších letech za jeho dcery Eleonory z Valdštejna, roku 1720 byly například projednáván opět s F.M. Kaňkou plán staveb, k jeho realizaci však nemuselo dojít. Sňatkem Eleonořiny dcery Marie Anny přešla Loučeň do rodu knížat z Fürstebnerka – roku 1756 jej po Marii Anně zdědil její druhý syn Karel Egon (+1787), za nějž se na zámku prokazatelně stavělo v letech 1767-71, kdy byly provedeny úpravy interiérů podle fürstenberského stavitele J.J. Wircha. Roku 1780 pak jsou doloženy návštěvy dalšího fürstenberského stavitele Matěje Hummela – tehdy bylo mimo jiné zřízeno zámecké divadlo. Součástí barokních úprav byl i nevelký anglický park. Po smrti Karla Egona krátce pokračoval Filip Nerius po jehož brzké smrti (+1790) zdědil…  číst dále
Zany, 8.8. 2005
Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Loučeň

Místa v okolí

 socha sv. Prokopa
 pomník Helma
 Lužické hradiště
 Čtvrtě
 Mcely
 kaple sv. Jiljí
 Vlkava
 Smilovice
 Bratronice
 Romanka
 Čachovice
 U tří mostů
 kaple sv. Václava
 Újezdec u Pěčic
 Husův sbor
 Nový Ronov
 evangelický kostel
 Struhy
 venkovská usedlost
 kostel sv. Václava
 Pěčice
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 zvonice
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 ZOO Chleby
 Křinec
 kostel sv. Jiljí
 Kuncberk
 Zdonín
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 Ujkovice
 radnice
 kostel sv. Anny
 Krňovice
 evangelický kostel
 Husův sbor
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 vodárenská věž
 kostel sv. Václava
 Vinařice
 mariánský sloup
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 městské opevnění
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 zdymadlo Nymburk
 Nymburk
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Prokopa
 silniční most
 zvonička
 dub červený
 Chlum
 Strašnov
 Horky nad Jizerou
 kaple Narození Páně
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Domousnice
 Dražice
 Kolomuty
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 Březno
 židovský hřbitov
 Dymokury
 Dětenice
 Muzeum piva
 Hrušov
 zvonička
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 kaple sv. Rodiny
 židovský hřbitov
 Benátky nad Jizerou
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 Mydlovar
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Křižánky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Mikuláše
 dům č. p. 107
 kostel sv. Havla
 Vlčí Pole
 Mladá Boleslav
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 starý hřbitov
 Templ
 Rácov
 Krnsko
 Milkovice
 nová radnice
 stará radnice
 Neuberk
 sbor Jednoty bratrské
 Karmel
 divadlo
 Lysá nad Labem
 pramen Trnka
 evangelický kostel
 kostel sv. Ducha
 Malkov
 Staré Hrady
 Velké Horky
 Rokytovec
 kostel sv. Vojtěcha
 Přerov nad Labem
Kontaktní informace
Loučeň 1
289 37 Loučeň

Vlastník a provozovatel:
Loučeň a.s.
Václavské nám.1601/47
110 00 Praha 1
Tel: +420 325 585 228
http://www.zamekloucen.cz/
zamek@zamekloucen.cz
Základní informace místa
ID místa: 3344
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama