Zachovalý, z větší části nepřístupný zámek. Gotická tvrz z poč. 14. století, do r. 1589 zástavním statkem. Berky z Dubé přestavěna na renesanční zámek. Za Valdštejnů barokní úpravy, poté krátce manufaktura, škola a od 20. stol. byty a městské muzeum.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
ze silnice
© Roman Krejčí 17.7.2001

přehled dějin

R. 1304 založil Hynek Berka z Dubé na zástavním bezdězském panství město Bělá. Současně s městem pravděpodobně vznikla i zdejší tvrz. Na počátku husitských válek držel zástavu Jan z Michalovic, za něhož se města v letech 1421 a 1426 zmocnili husité. Když jej na sirotcích roku 1431 dobyl míšeňský markrabě Zikmund, byla spolu s městem pobořena i tvrz. Páni z Michalovic drželi bezdězské panství až do roku 1468, později se majitelé několikrát vystřídali. Po smrti Jana Špetle z Janovic roku 1553 přiřkl zemský soud při dělení panství mezi jeho dcerami Anně z Janovic, po její smrti pak dědil manžel Jan Berka z Dubé. Bělá se tak stala samostatným panstvím a především sídlem vrchnosti, proto byla žádoucí přestavba staré tvrze na renesanční rezidenci odpovídající společenskému postavení majitelů z významného a starobylého rodu. Tím spíše, že Janův a Annin syn Aleš získal roku 1586 Bělou od císaře Rudolfa II. za 18500 kop grošů do dědičného vlastnictví. Když se Aleš roku 1599 v pomatení mysli probodl mečem, přešlo panství na jeho bratrance Bohuchvala Berku, významného příznivce jednoty bratrské. Po vypuknutí stavovského povstání se Bohuchval stal jedním z direktorů a stoupenců falcké kandidatury na český trůn. Za to byl odměněn úřadem nejvyššího purkrabí, po porážce na Bílé hoře však raději prchá ze země. Jeho statky byly zkonfiskovány a roku 1622 prodány Albrechtu z Valdštejna, který Bělou připojil ke svému frýdlantskému vévodství. Při dělení kořisti po zavraždění Valdštejna r. 1634 získal Bělou markýz František Caretto di Grano. I za Carettů se na zámku stavělo, především pro nápravu škod způsobených švédskými vojsky v letech 1634, 1641, 1643 a 1644. Františkův syn Ota Jindřich Caretta-Millesimo prodal roku 1678 Bělou Arnoštu Josefovi z Valdštejna, za nějž došlo k posledním barokním úpravám. Valdštejnové sídlili v nedalekém Mnichově Hradišti…  číst dále
Zany, 26.12. 2005
historie

Pro stavbu tvrze stavebník vybral ostroh vybíhající na východ od města. Na západě od něj byla oddělena příkopem a bránou v hradební linii. Areál tvrze obklopovala kamenná hradba ze tří stran doplněná dnes již téměř zaniklým parkánem, jeho průběh je částečně zřetelný pouze v hraně svahu. Před parkánem mohl být vyhlouben i později zasypaný příkop. Nejstarší palác literatura předpokládá na chráněné východní straně někde v místech dnešní kaple či zcela mimo obvod dnešního zámeckého areálu. Zda v této fázi existovaly nějaké další stavby by mohl prokázat pouze archeologický průzkum v ploše nádvoří. V další stavební etapě byl postaven rozsáhlý jednotraktový jižní palác o délce cca 40 m a šířce cca 10 m. Vzhledem k jeho rozsahu se jako stavebník nabízí samotný Karel IV., který ve druhé polovině 14. století dočasně vykoupil Bezděz i s Bělou ze zástavy. Další zástavní držitelé obnovili husitskými válkami poškozenou tvrz již ve…  číst dále

Zany, 27.12. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Ladislav Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Bělá pod Bezdězem

Místa v okolí

 radnice
 Česká brána
 Radechov
 rozhledna Vrchbělá
 Valdštejnsko
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Hrdlořezy
 Bezděz
 Josefův Důl
 kostel sv. Václava
 Masarykův most
 Zvířetice
 kostel sv. Barbory
 Maníkovice
 Kováň
 Skalsko
 Kuřívody
 Michalovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Barbory
 větrný mlýn
 mlýn Valenta
 Rožátovský mlýn
 kostel sv. Vojtěcha
 Rokytovec
 Šlapka
 Kosmonosy
 fara
 pivovar
 Lobeč
 Loreta
 Niměřice
 Vrátenská hora
 Karmel
 divadlo
 nová radnice
 sbor Jednoty bratrské
 stará radnice
 Velké Horky
 Baba
 mariánský sloup
 Templ
 Neuberk
 dům č. p. 107
 starý hřbitov
 Rácov
 Mnichovo Hradiště
 Mladá Boleslav
 Týn
 kostel sv. Havla
 kaple
 kostel sv. Víta
 radnice
 židovský hřbitov
 Malkov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 mariánské sousoší
 Studénka
 Doksy
 Houska
 Lhotice
 Syslov
 Krnsko
 Hradišť
 Klůček
 Sovínky
 Stránka
 most přes Jizeru
 Zásadka
 Dobrá Voda 1
 Velké Všelisy
 evangelický kostel
 Dobrá Voda 2
 mariánské sousoší
 radnice
 Dobrá Voda 3
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Bezno
 Malodvorská tvrz
 Nový Stránov
 Myšlín
 fara
 Volenovice
 kostel sv. Jiří
 Vorecká tvrz
 Stránovský viadukt
 Hrádek nad Zámostím
 Obří hlava a Žába
 židovský hřbitov
 Chlum
 Křída
 Kolomuty
 Loukovec
 kostel sv. Václava
 Vinařice
 Psí kostel
 Březno
 kostel sv. Václava
 Konvalinkový vrch
 radnice
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 kostel sv. Anny
 Řepín
 kostel sv. Prokopa
Kontaktní informace
Bělá pod Bezdězem, Zámek 1, Bělá pod Bezdězem 294 21
Tel: 326 701 618
http://www.muzeumbela.cz
muzeum.bela@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 2004
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama