Zachovalý, z větší části nepřístupný zámek. Gotická tvrz z poč. 14. století, do r. 1589 zástavním statkem. Berky z Dubé přestavěna na renesanční zámek. Za Valdštejnů barokní úpravy, poté krátce manufaktura, škola a od 20. stol. byty a městské muzeum.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
ze silnice
© Roman Krejčí 17.7.2001

přehled dějin

R. 1304 založil Hynek Berka z Dubé na zástavním bezdězském panství město Bělá. Současně s městem pravděpodobně vznikla i zdejší tvrz. Na počátku husitských válek držel zástavu Jan z Michalovic, za něhož se města v letech 1421 a 1426 zmocnili husité. Když jej na sirotcích roku 1431 dobyl míšeňský markrabě Zikmund, byla spolu s městem pobořena i tvrz. Páni z Michalovic drželi bezdězské panství až do roku 1468, později se majitelé několikrát vystřídali. Po smrti Jana Špetle z Janovic roku 1553 přiřkl zemský soud při dělení panství mezi jeho dcerami Anně z Janovic, po její smrti pak dědil manžel Jan Berka z Dubé. Bělá se tak stala samostatným panstvím a především sídlem vrchnosti, proto byla žádoucí přestavba staré tvrze na renesanční rezidenci odpovídající společenskému postavení majitelů z významného a starobylého rodu. Tím spíše, že Janův a Annin syn Aleš získal roku 1586 Bělou od císaře Rudolfa II. za 18500 kop grošů do dědičného vlastnictví. Když se Aleš roku 1599 v pomatení mysli probodl mečem, přešlo panství na jeho bratrance Bohuchvala Berku, významného příznivce jednoty bratrské. Po vypuknutí stavovského povstání se Bohuchval stal jedním z direktorů a stoupenců falcké kandidatury na český trůn. Za to byl odměněn úřadem nejvyššího purkrabí, po porážce na Bílé hoře však raději prchá ze země. Jeho statky byly zkonfiskovány a roku 1622 prodány Albrechtu z Valdštejna, který Bělou připojil ke svému frýdlantskému vévodství. Při dělení kořisti po zavraždění Valdštejna r. 1634 získal Bělou markýz František Caretto di Grano. I za Carettů se na zámku stavělo, především pro nápravu škod způsobených švédskými vojsky v letech 1634, 1641, 1643 a 1644. Františkův syn Ota Jindřich Caretta-Millesimo prodal roku 1678 Bělou Arnoštu Josefovi z Valdštejna, za nějž došlo k posledním barokním úpravám. Valdštejnové sídlili v nedalekém Mnichově Hradišti…  číst dále
Zany, 26.12. 2005
historie

Pro stavbu tvrze stavebník vybral ostroh vybíhající na východ od města. Na západě od něj byla oddělena příkopem a bránou v hradební linii. Areál tvrze obklopovala kamenná hradba ze tří stran doplněná dnes již téměř zaniklým parkánem, jeho průběh je částečně zřetelný pouze v hraně svahu. Před parkánem mohl být vyhlouben i později zasypaný příkop. Nejstarší palác literatura předpokládá na chráněné východní straně někde v místech dnešní kaple či zcela mimo obvod dnešního zámeckého areálu. Zda v této fázi existovaly nějaké další stavby by mohl prokázat pouze archeologický průzkum v ploše nádvoří. V další stavební etapě byl postaven rozsáhlý jednotraktový jižní palác o délce cca 40 m a šířce cca 10 m. Vzhledem k jeho rozsahu se jako stavebník nabízí samotný Karel IV., který ve druhé polovině 14. století dočasně vykoupil Bezděz i s Bělou ze zástavy. Další zástavní držitelé obnovili husitskými válkami poškozenou tvrz již ve…  číst dále

Zany, 27.12. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Ladislav Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Bělá pod Bezdězem

Místa v okolí

 radnice
 Česká brána
 Valdštejnsko
 Radechov
 rozhledna Vrchbělá
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Bezděz
 Hrdlořezy
 Josefův Důl
 kostel sv. Václava
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 Zvířetice
 Kováň
 Maníkovice
 Skalsko
 Kuřívody
 Michalovice
 kostel sv. Barbory
 evangelický kostel
 větrný mlýn
 mlýn Valenta
 Rožátovský mlýn
 kostel sv. Vojtěcha
 Rokytovec
 Kosmonosy
 Šlapka
 fara
 Lobeč
 pivovar
 Loreta
 Niměřice
 Vrátenská hora
 Břehyně-Pecopala
 Karmel
 divadlo
 Velké Horky
 Baba
 sbor Jednoty bratrské
 stará radnice
 nová radnice
 Templ
 Neuberk
 mariánský sloup
 Rácov
 Mnichovo Hradiště
 Mladá Boleslav
 dům č. p. 107
 starý hřbitov
 kostel sv. Havla
 Týn
 kaple
 Valdštejnská kaple
 kostel sv. Víta
 radnice
 židovský hřbitov
 Malkov
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Mikuláše
 Studénka
 mariánské sousoší
 Doksy
 Swamp
 Houska
 Lhotice
 Syslov
 Krnsko
 Hradišť
 Sovínky
 Klůček
 Stránka
 most přes Jizeru
 Zásadka
 Velké Všelisy
 Dobrá Voda 1
 evangelický kostel
 Dobrá Voda 2
 mariánské sousoší
 radnice
 Dobrá Voda 3
 Malodvorská tvrz
 kostel sv. Martina
 Bezno
 kostel sv. Václava
 Volenovice
 Nový Stránov
 Myšlín
 fara
 Vorecká tvrz
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 Hrádek nad Zámostím
 Obří hlava a Žába
 židovský hřbitov
 Chlum
 Křída
 Loukovec
 Kolomuty
 kostel sv. Václava
 Vinařice
 Psí kostel
 Březno
 kostel sv. Václava
 Konvalinkový vrch
 radnice
 Dobrovice
 dům č. p. 7
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 kostel sv. Anny
 Řepín
 kostel sv. Prokopa
Kontaktní informace
Bělá pod Bezdězem, Zámek 1, Bělá pod Bezdězem 294 21
Tel: 326 701 618
http://www.muzeumbela.cz
muzeum.bela@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 2004
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama