Zachovalý, z větší části nepřístupný zámek. Gotická tvrz z poč. 14. století, do r. 1589 zástavním statkem. Berky z Dubé přestavěna na renesanční zámek. Za Valdštejnů barokní úpravy, poté krátce manufaktura, škola a od 20. stol. byty a městské muzeum.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
ze silnice
© Roman Krejčí 17.7.2001

přehled dějin

R. 1304 založil Hynek Berka z Dubé na zástavním bezdězském panství město Bělá. Současně s městem pravděpodobně vznikla i zdejší tvrz. Na počátku husitských válek držel zástavu Jan z Michalovic, za něhož se města v letech 1421 a 1426 zmocnili husité. Když jej na sirotcích roku 1431 dobyl míšeňský markrabě Zikmund, byla spolu s městem pobořena i tvrz. Páni z Michalovic drželi bezdězské panství až do roku 1468, později se majitelé několikrát vystřídali. Po smrti Jana Špetle z Janovic roku 1553 přiřkl zemský soud při dělení panství mezi jeho dcerami Anně z Janovic, po její smrti pak dědil manžel Jan Berka z Dubé. Bělá se tak stala samostatným panstvím a především sídlem vrchnosti, proto byla žádoucí přestavba staré tvrze na renesanční rezidenci odpovídající společenskému postavení majitelů z významného a starobylého rodu. Tím spíše, že Janův a Annin syn Aleš získal roku 1586 Bělou od císaře Rudolfa II. za 18500 kop grošů do dědičného vlastnictví. Když se Aleš roku 1599 v pomatení mysli probodl mečem, přešlo panství na jeho bratrance Bohuchvala Berku, významného příznivce jednoty bratrské. Po vypuknutí stavovského povstání se Bohuchval stal jedním z direktorů a stoupenců falcké kandidatury na český trůn. Za to byl odměněn úřadem nejvyššího purkrabí, po porážce na Bílé hoře však raději prchá ze země. Jeho statky byly zkonfiskovány a roku 1622 prodány Albrechtu z Valdštejna, který Bělou připojil ke svému frýdlantskému vévodství. Při dělení kořisti po zavraždění Valdštejna r. 1634 získal Bělou markýz František Caretto di Grano. I za Carettů se na zámku stavělo, především pro nápravu škod způsobených švédskými vojsky v letech 1634, 1641, 1643 a 1644. Františkův syn Ota Jindřich Caretta-Millesimo prodal roku 1678 Bělou Arnoštu Josefovi z Valdštejna, za nějž došlo k posledním barokním úpravám. Valdštejnové sídlili v nedalekém Mnichově Hradišti…  číst dále
Zany, 26.12. 2005
historie

Pro stavbu tvrze stavebník vybral ostroh vybíhající na východ od města. Na západě od něj byla oddělena příkopem a bránou v hradební linii. Areál tvrze obklopovala kamenná hradba ze tří stran doplněná dnes již téměř zaniklým parkánem, jeho průběh je částečně zřetelný pouze v hraně svahu. Před parkánem mohl být vyhlouben i později zasypaný příkop. Nejstarší palác literatura předpokládá na chráněné východní straně někde v místech dnešní kaple či zcela mimo obvod dnešního zámeckého areálu. Zda v této fázi existovaly nějaké další stavby by mohl prokázat pouze archeologický průzkum v ploše nádvoří. V další stavební etapě byl postaven rozsáhlý jednotraktový jižní palác o délce cca 40 m a šířce cca 10 m. Vzhledem k jeho rozsahu se jako stavebník nabízí samotný Karel IV., který ve druhé polovině 14. století dočasně vykoupil Bezděz i s Bělou ze zástavy. Další zástavní držitelé obnovili husitskými válkami poškozenou tvrz již ve…  číst dále

Zany, 27.12. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Ladislav Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Bělá pod Bezdězem

Místa v okolí

 radnice
 Česká brána
 Radechov
 rozhledna Vrchbělá
 Valdštejnsko
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Hrdlořezy
 Bezděz
 Josefův Důl
 kostel sv. Václava
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 Zvířetice
 Maníkovice
 Kováň
 Skalsko
 Kuřívody
 Michalovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Barbory
 větrný mlýn
 mlýn Valenta
 Rožátovský mlýn
 kostel sv. Vojtěcha
 Rokytovec
 Kosmonosy
 Šlapka
 fara
 pivovar
 Lobeč
 Loreta
 Niměřice
 Vrátenská hora
 Břehyně-Pecopala
 Karmel
 divadlo
 nová radnice
 Velké Horky
 Baba
 sbor Jednoty bratrské
 stará radnice
 mariánský sloup
 Templ
 Neuberk
 dům č. p. 107
 starý hřbitov
 Rácov
 Mnichovo Hradiště
 Mladá Boleslav
 Týn
 kostel sv. Havla
 kaple
 Valdštejnská kaple
 kostel sv. Víta
 radnice
 židovský hřbitov
 Malkov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 mariánské sousoší
 Studénka
 Swamp
 Doksy
 Houska
 Lhotice
 Syslov
 Krnsko
 Hradišť
 Sovínky
 Klůček
 Stránka
 most přes Jizeru
 Zásadka
 Dobrá Voda 1
 Velké Všelisy
 evangelický kostel
 Dobrá Voda 2
 mariánské sousoší
 radnice
 Dobrá Voda 3
 kostel sv. Václava
 Malodvorská tvrz
 kostel sv. Martina
 Bezno
 fara
 Volenovice
 Nový Stránov
 Myšlín
 kostel sv. Jiří
 Vorecká tvrz
 Stránovský viadukt
 Obří hlava a Žába
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 Chlum
 Křída
 Kolomuty
 Loukovec
 kostel sv. Václava
 Vinařice
 Psí kostel
 Březno
 kostel sv. Václava
 Konvalinkový vrch
 radnice
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 kostel sv. Anny
 Řepín
 kostel sv. Prokopa
Kontaktní informace
Bělá pod Bezdězem, Zámek 1, Bělá pod Bezdězem 294 21
Tel: 326 701 618
http://www.muzeumbela.cz
muzeum.bela@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 2004
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama