Goticko-renesanční kostel postavený roku 1571 Jiřím Cetenským z Cetně. Pozdně renesanční úprava 1609, nevýrazná barokní přestavba 1736, zatím poslední důkladná oprava 1887. Významná krajinná dominanta se v posledních desetiletích ocitla v povážlivém technickém stavu.
Hlavní obrázek místa
Sýčina - kostel sv.Václava
© Pavel Jarý, 04.05.2008
Kostel sv. Václava se nachází na hřbitově na obcí Sýčina a již z velké dálky jsou vidět jeho špičaté věže. Tento neobyčejný kostel z 2. poloviny 16. stol. je místní dominantou. Je dvoulodní se třemi hranolovitými věžemi. K opravě a dozdobení kostela došlo počátkem 17. stol. a v 18. stol. Hlavní oltář je barokní, portálový, sloupový, z roku 1736. V pravém bočním oltáři visí obraz sv. Ludmily. Kazatelna pochází též z roku 1736. Pod jižní věží se nachází pohřební kaple s náhrobky Maxmiliána Thurn-Taxise a jeho choti Marie Eleonory z roku 1834. Bohužel na zdech kostela je vidět, jak málo peněz je na jeho opravu a proto musela vzniknout dokonce i nadace na záchranu této krásné památky.
amarek@centrum.cz, 16.8. 2005
turistické

Kostel je přístupný při bohoslužbách, které se konají pravidelně každou čtvrtou neděli v měsíci, a při akcích občanského sdružení Sýčina (viz Odkazy).

Ivan Grisa, 28.12. 2010

historie

Kostel sv. Václava nechal v Sýčině postavit roku 1571 Jiří Cetenský z Cetně. Roku 1609 byl opraven a opatřen výzdobou, další opravy jsou známy z roku 1736 (architekt F. I. Prée) a 1887 (arch. M. Trusko). Kostel je v jádru dvoulodní orientovaná goticko-renesanční stavba uzavřená obdélným presbytářem, k němuž po stranách přiléhají hranolové věže, jižní z nich užší. V severní věži je v přízemí sakristie s barokním oknem a erby Cetenských a Valdštejnů. Třetí hranolová věž je přilepena v ose západního průčelí. Presbytář je zaklenut valeně s lunetami. Dvloulodí je rozděleno nesymetricky, hlavní jižní loď zaklenutá valenou klenbou zaujímá dvě třetiny šířky, od ní je dvěma sloupy s arkádami oddělena o polovinu užší a nižší severní loď zaklenutá třemi poli křížové klenby. Uvolněný prostor nad severní lodí vyplňuje rovněž křížově zaklenutá tribuna. V západní části hlavní lodi je na dvou pilířích…  číst dále

Zany (podle Umělecké památky Čech, část 3 [P-Š], Academia, Praha 1980), 24.8. 2005

Půdorys místa

půdorys kostela
© Umělecké památky Čech, část 3 [P/Š], Academia, Praha 1980
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Sýčina

Místa v okolí

 Chlum
 Vinařice
 radnice
 Dobrovice
 trojiční sloup
 dům č. p. 7
 Dobrovická muzea
 kostel sv. Anny
 Strašnov
 židovský hřbitov
 Stránovský viadukt
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Víta
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Rácov
 Neuberk
 dům č. p. 107
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 stará radnice
 Templ
 mariánský sloup
 Kolomuty
 kostel sv. Prokopa
 nová radnice
 starý hřbitov
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 divadlo
 Pěčice
 Karmel
 Hrušov
 Krnsko
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 Březno
 kostel sv. Václava
 Volenovice
 Smilovice
 Rožátovský mlýn
 Malkov
 kostel sv. Mikuláše
 Bratronice
 Loreta
 fara
 Kosmonosy
 Michalovice
 Újezdec u Pěčic
 Rokytovec
 Velké Horky
 kostel sv. Barbory
 Struhy
 kostel sv. Havla
 Masarykův most
 Dražice
 Niměřice
 Baba
 fara
 Sukorady
 Malodvorská tvrz
 kostel sv. Prokopa
 Čachovice
 Studénka
 Vorecká tvrz
 kaple sv. Václava
 pomník Helma
 Josefův Důl
 Bezno
 Hrdlořezy
 Sovínky
 Husův sbor
 kostel Všech svatých
 Syslov
 Vlkava
 socha sv. Prokopa
 Loučeň
 Zvířetice
 kaple sv. Rodiny
 mlýn Valenta
 Chvistonosy
 Benátky nad Jizerou
 evangelický kostel
 Ujkovice
 kostel sv. Barbory
 Kováň
 kostel sv. Vavřince
 Mcely
 Domousnice
 kostel sv. Štěpána
 Velké Všelisy
 Skalsko
 zvonička
 židovský hřbitov
 Soleček
 Lhotice
 Solec
 radnice
 Vlčí Pole
 Kněžmost
 Slivínko
 Salačův sloup
 evangelický kostel
 kostel sv. Kateřiny
 venkovská usedlost
 pomník obětem války
 Romanka
 U tří mostů
 rozhledna Čížovka
 kostel sv. Václava
 Bon Repos
 Bělá pod Bezdězem
 Nový Ronov
 radnice
 Česká brána
 kostel sv. Václava
 Křinec
 Valdštejnsko
 panský dvůr Zájezd
 Kost
 hradní pivovar
Kontaktní informace
Římskokatlická farnost - děkanství
Mudrochova 405
294 41 Dobrovice
Tel: 326 398 353
janicek.frantisek@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 3389
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama