Pozdně barokní kostel z roku 1787 nahradil pravděpodobně románského předchůdce. Obklopen starým hřbitovem s novorománskou kaplí a několika pozoruhodnými náhrobky, západně od něj fara z roku 1766 a socha sv. Jana Nepomuckého (1769). Vysoko nad kostelním areálem zděná hranolová zvonice z roku 1766.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 03/2011
Kostelní areál se nachází v dolní části Krnska, přímo pod Stránovským železničním viaduktem, který dominuje ústí Strenického potoka do Jizery. Nejbližší železniční zastávka Krnsko na trati Praha - Turnov se nachází asi 400 m severně, autobusové linky zastavující přímo pod viadutkem jezdí jen v pracovních dnech. Kostel je přístupný jen při bohoslužbách, které se pravidelně konají každou druhou neděli v měsíci od 14.00.
Ivan Grisa, 5.3. 2011
historie

Kostel svatého Jiří v Krnsku

Kostel v dolní části Krnska (občas, např. i v níže uvedeném prameni, nesprávně nazývané Zámostí: to se ve skutečnosti nachází na levém břehu Jizery) existoval zřejmě již ve 12. století. Jeho podobu a stavební vývoj neznáme, pravděpodobně stál na místě dnešního kostela, na stráni nad levým břehem Strenického (Skalského) potoka. O tom svědčí dosud stojící bývalá fara z roku 1766 (dnes soukromý objekt v dlouhodobě rozpracované rekonstrukci) i socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1769 od A. Jedličky z Prahy. Původní kostel byl nahrazen dnešní jednolodní poměrně rozměrnou pozdně barokní stavbou s půlválcovým závěrem roku 1787. Na severní straně závěru stojí přízemní sakristie, na jižní oratoř z roku 1868. Vnitřní zařízení kostela je převážně soudobé se stavbou, ze staršího kostela byla přenesena kamenná renesanční křtitelnice z roku 1570 a figurální náhrobek Jiřího Vančury z Řehnic (1533). Kostel obklopuje dosud funkční…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4., Academia 1982, 5.3. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Bareš: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 21 Politický okres mladoboleslavský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1905
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Krnsko

Místa v okolí

 Stránovský viadukt
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 Krnsko
 kostel sv. Mikuláše
 Strašnov
 Hrušov
 Malkov
 Rácov
 Neuberk
 Velké Horky
 Chlum
 Rokytovec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Mladá Boleslav
 dům č. p. 107
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Niměřice
 Templ
 Horky nad Jizerou
 mariánský sloup
 fara
 Malodvorská tvrz
 stará radnice
 nová radnice
 Vorecká tvrz
 Karmel
 kostel sv. Havla
 Bezno
 Sovínky
 divadlo
 Syslov
 starý hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Vinařice
 Rožátovský mlýn
 dům č. p. 7
 radnice
 trojiční sloup
 Dobrovice
 Michalovice
 Dobrovická muzea
 Dražice
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 kostel sv. Barbory
 Masarykův most
 kostel sv. Anny
 Kováň
 fara
 Kosmonosy
 Loreta
 Kolomuty
 Velké Všelisy
 Hrdlořezy
 kaple sv. Rodiny
 Skalsko
 Benátky nad Jizerou
 Josefův Důl
 Volenovice
 kaple sv. Jiljí
 Smilovice
 kostel sv. Prokopa
 Bratronice
 Pěčice
 kostel sv. Vavřince
 Struhy
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Březno
 Zvířetice
 Baba
 Hradišť
 Studénka
 mlýn Valenta
 Čachovice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 evangelický kostel
 Slivínko
 Husův sbor
 Salačův sloup
 Újezdec u Pěčic
 Vlkava
 kostel sv. Barbory
 zvonička
 Sukorady
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Martina
 pomník obětem války
 pomník Helma
 větrný mlýn
 socha sv. Prokopa
 Loučeň
 Bělá pod Bezdězem
 Chvistonosy
 radnice
 Česká brána
 Bon Repos
 Košátky
 Stránka
 Valdštejnsko
 Lhotice
 Kostelní Hlavno
 kostel sv. Václava
 Lobeč
 pivovar
 Dobrá Voda 1
 Dobrá Voda 2
 radnice
 Dobrá Voda 3
 Kněžmost
 Soleček
 Pomník Karla VI.
 Hlavenec
 Solec
 kostel sv. Vojtěcha
 U tří mostů
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Krnsko
Kateřiny Militké 58
293 01 Mladá Boleslav
Tel: 326 324 115
http://www.farnost-mb.cz/
rkfarnost_mb@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 9788
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama