Tvrz je postavena v období renesance a přesný rok její výstvby není znám. To co se zachovalo do dnešní doby je součástí hospodářského dvora. Tvrze je jednopatrová s barokními klenbami.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na tvrz
© Aleš Marek 07/2006
Obec Struhy leží asi 11 kilometrů od Benátek nad Jizerou. Zhruba uprostřed obce je pahorek, na kterém stojí kostel sv. Petra a Pavla. Přes silnici asi 100 metrů za mohutným zděným plotem je budova tvrze. Ve zděném plotu jsou výklenky pravděpodobně po sochách.
Aleš Marek, 8.6. 2006
historie

První písemné doklady o obci se vyskytují v souvislosti s panem Veselem a panem Boníkem, kteří byli v roce 1362 a 1366 držiteli kostelního podacího práva. V následujících letech přecházelo podací právo na potomky jmenovaných pánů. V roce 1380 byli uváděni pánové Vilém a Ctibor a Jan Ješek ze Struh. Po roce 1384 je v kronikách barvitě popsán spor s nedalekým zemanem Bořkem z Čachovic s farářem ze Struh, důvodem sporu bylo co jiného něž peníze. Koncem roku 1398 došlo ke změně majitelů panství a dále jsou uváděni páni z Chrástu, někdy se také uváděli jako ze Struh. V roce 1425 patřila čast obce pánovi Alšovi z Dubé. Struhy jsou také zmiňovány v souvislosti s panem Pešíkem ze Struh, který se v roce 1440 účastnil boleslavského sjezdu, usnesením tohoto sjezdu bylo tažení v roce 1450 proti Sasům. Syn chrabrého pana Pešíka se jmenoval Zdeněk z Chrástu a díky svému uváženému…  číst dále

Aleš Marek /Hrady a Tvrze na Mladoboleslavsku. 1. vydání v roce 2002. Zdeněk Fišer. Vydalo: Okresní muzeum Mladá Boleslav., 8.6. 2006

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Struhy

Místa v okolí

 Čachovice
 Husův sbor
 kaple sv. Václava
 Bratronice
 Vlkava
 Smilovice
 Luštěnice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Jiljí
 socha sv. Prokopa
 Loučeň
 Dražice
 pomník Helma
 Horky nad Jizerou
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rodiny
 Benátky nad Jizerou
 zvonička
 Strašnov
 trojiční sloup
 Pěčice
 kostel sv. Václava
 dům č. p. 7
 Dobrovická muzea
 Hrušov
 Dobrovice
 radnice
 Újezdec u Pěčic
 Vinařice
 Chlum
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Mcely
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Jiří
 U tří mostů
 Zdonín
 Nový Stránov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Bon Repos
 Romanka
 zvonice
 pomník obětem války
 Nový Ronov
 Lysá nad Labem
 kostel sv. Mikuláše
 Krnsko
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Mydlovar
 Husův sbor
 evangelický kostel
 Malkov
 Rácov
 venkovská usedlost
 Kolomuty
 vodárenská věž
 Neuberk
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 ZOO Chleby
 radnice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 kostel sv. Víta
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Vorecká tvrz
 Nymburk
 silniční most
 Malodvorská tvrz
 Mladá Boleslav
 zdymadlo Nymburk
 dům č. p. 107
 Templ
 kostel sv. Havla
 Bezno
 mariánský sloup
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Václava
 sbor Jednoty bratrské
 Březno
 Karmel
 divadlo
 starý hřbitov
 Velké Horky
 Sovínky
 Ujkovice
 kostel sv. Václava
 Salačův sloup
 Slivínko
 Syslov
 Křinec
 kostel sv. Jiljí
 Rokytovec
 Niměřice
 Krňovice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 Přerov nad Labem
 Kovanice
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Velké Všelisy
 Domousnice
 Opočno
 evangelický kostel
 kostel sv. Štěpána
 Čelákovice
 židovský hřbitov
 Kováň
 Vlčí Pole
 pramen Trnka
 Žižkův pramen
Základní informace místa
ID místa: 4279
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama