František Arnošt z Valdštejna ve 20. letech 18. stol. v lesním revíru postavil skupinu loveckých pavilonů u kaple z r. 1725. Uprostřed mýtiny zahrada s besídkou. V pol. 19. stol. pavilony sešlé a r. 1904 zbořeny až na dva, z nich myslivna a stáj stojící dodnes. Areál střeží sochy granátníků.
Hlavní obrázek místa
Granátníci - Valdštejnsko
© Hana Kubikova 07/2005
Nedaleko Bělé pod Bezdězem asi patnáct kilometrů severozápadně od Mladé Boleslavi se uprostřed lesů nachází Valdštejnsko, pozoruhodné místo loveckého odpočinku. Název hájovny i celého revíru pochází z 20. let 18. století a připomíná šlechtice Františka Arnošta z Valdštejna, jehož zásluhou byl někdejší komplex honosných loveckých pavilonů zbudován. Z původní výzdoby se již mnoho nedochovalo, pitoreskní sochy granátníků zde však dosud drží stráž.
27.7. 2005
historie

V lesním revíru Valdštejnsko na okrouhlé mýtině, z které paprskovitě vybíhá osm průseků, dal postavit ve 20. letech 18. stol. František Arnošt z Valdštejna skupinu loveckých pavilonů kolem kaple vysvěcené v r. 1725. Uprostřed mýtiny byla zahrada s kruhovitou vyvýšeninou, na níž stála besídka. U severozápadní aleje byly později postaveny dřevěné sochy granátníků připomínající valdštejnskou granátnickou setninu ze slezských válek v r. 1742, na počátku panování Marie Terezie. V severovýchodní aleji stála pod kamennou balustrádou socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1792. V polovině 19.stol. byly již pavilony sešlé a v r. 1904 byly zbořeny až na dva, které byly přeměněny na myslivnu a stáj a stojí dodnes.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 13.1. 2006

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Březovice

Místa v okolí

 rozhledna Vrchbělá
 Česká brána
 radnice
 kostel sv. Václava
 stará škola
 Bělá pod Bezdězem
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Bezděz
 kostel sv. Vojtěcha
 větrný mlýn
 pivovar
 Lobeč
 Vrátenská hora
 Radechov
 kostel sv. Vavřince
 Skalsko
 Týn
 Kováň
 Houska
 kaple
 Valdštejnská kaple
 evangelický kostel
 mariánské sousoší
 Břehyně-Pecopala
 Doksy
 kostel sv. Václava
 Kuřívody
 evangelický kostel
 Swamp
 mariánské sousoší
 Stránka
 radnice
 kostel sv. Martina
 Hrdlořezy
 Klůček
 Obří hlava a Žába
 Hradišť
 Josefův Důl
 Masarykův most
 Rokytovec
 Myšlín
 kostel sv. Barbory
 Niměřice
 Michalovice
 Pokličky
 Zvířetice
 Velké Horky
 Velké Všelisy
 Maníkovice
 Rožátovský mlýn
 Šlapka
 Syslov
 Sovínky
 Nedamy
 Starý Berštejn
 Malkov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Barbory
 Kokořín
 Hradsko
 dům č.p. 31
 mlýn Valenta
 Kosmonosy
 fara
 Neuberk
 Bezno
 Karmel
 Malodvorská tvrz
 Rácov
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 nová radnice
 divadlo
 kaple sv. Barbory
 Vorecká tvrz
 sbor Jednoty bratrské
 stará radnice
 Templ
 Loreta
 Kokořín - Staráky
 Mladá Boleslav
 Krnsko
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Havla
 Kokořín
 židovský hřbitov
 starý hřbitov
 Konvalinkový vrch
 socha sv. Floriána
 Psí kostel
 Klemperka
 sušárna chmele
 Dubá
 radnice
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 kostel sv. Jiří
 Harasov
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Řepín
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 kostel sv. Ondřeje
 Bosyně
 zvonice
 Jestřebí
 kaple sv. Prokopa
 Chlum
 kostel sv. Václava
 Vinařice
 Novozámecký rybník
Základní informace místa
ID místa: 3338
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama