Přestavěná budova renesanční tvrze, zbudované Jindřichem z Valdštejna a Markétou z Lobkovic r. 1588. V 18. st. přestavěna na sýpku, úpravy ve 20. st. Budova s barokní fasádou ukrývá zdivo z 16. st., na východě unikátní portál s bosáží a erby.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na budovu původní tvrze od severovýchodu
© Filip Matoušek 05/2005
Budovu pěčické renesanční tvrze, upravenou v 18. století na sýpku a ve 20. století „vylepšenou“ nehezkými přístavky najdete v areálu rozlehlého hospodářského dvora v severní části vsi, necelých 10 km jihovýchodně od Mladé Boleslavi. V současné době je dle vyvěšené nabídky nabízena k prodeji a je možné si ji alespoň zvenčí obejít.
Filip Matoušek, 10.5. 2005
historie

Historie a popis tvrze

I když se ves Pěčice v písemných historických pramenech objevuje poprvé již roku 1290, první výslovná zmínka o zdejší tvrze pochází teprve z roku 1537, kdy ji po smrti Jana Odkolka z Újezda získal majitel blízkých Benátek Bedřich z Donína. Roku 1566 koupil Pěčice s tvrzí majitel sousedních Dobrovice Zdeněk mladší z Valdštejna, za jehož následníka Jindřicha z Valdštejna je zmiňována stavba nového renesančního sídla, tedy „od kamene a pod cihlou nová pěkná tvrz postavená“, která byla zapsána jako věno Jindřichově manželce Markétě rozené z Lobkovic. Tato budova se i přes úpravy na sýpku v 18. století a další zásahy v druhé polovině 20. století dochovala dodnes. Dochovaná třípatrová budova sýpky s valbovou střechou tedy dnes pod jednoduchou barokní fasádou ukrývá zdivo původního obytného paláce renesanční tvrze, i když původní vnitřní dělení již zaniklo. Původní funkci a výstavnost sídla tak nyní…  číst dále

P. Chotěbor (in Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000), 10.5. 2005

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Pěčice

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 Újezdec u Pěčic
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Dobrovická muzea
 trojiční sloup
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 radnice
 kaple sv. Jiljí
 Vinařice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 pomník Helma
 Luštěnice
 Smilovice
 Kolomuty
 kostel sv. Václava
 Březno
 Chlum
 Bratronice
 Ujkovice
 socha sv. Prokopa
 Loučeň
 Mcely
 Volenovice
 Sukorady
 Strašnov
 Domousnice
 Struhy
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 Vlkava
 starý hřbitov
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Víta
 Husův sbor
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 Mladá Boleslav
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 nová radnice
 stará radnice
 Templ
 divadlo
 Karmel
 Chvistonosy
 Stránovský viadukt
 Rácov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Neuberk
 kostel sv. Mikuláše
 Hrušov
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 Loreta
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 kaple Narození Páně
 venkovská usedlost
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 fara
 Kosmonosy
 Rožátovský mlýn
 kostel sv. Václava
 Studénka
 Krnsko
 Vlčí Pole
 Baba
 Křižánky
 Muzeum piva
 Romanka
 Dětenice
 Michalovice
 Dražice
 U tří mostů
 Malkov
 kostel sv. Kateřiny
 Rožďalovice
 Nový Ronov
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Barbory
 Kuncberk
 Masarykův most
 Křinec
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 mlýn Valenta
 Rokytovec
 Josefův Důl
 Milkovice
 Velké Horky
 Soleček
 Hrdlořezy
 Solec
 Zvířetice
 kaple sv. Rodiny
 kostel Všech svatých
 Benátky nad Jizerou
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Prokopa
 zvonice
 evangelický kostel
 Niměřice
 Kněžmost
 Spařence
 rozhledna Čížovka
 ZOO Chleby
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Jiljí
 zvonička
 kostel sv. Vavřince
 skalní mlýn
 stará radnice
 Humprecht
 mariánský sloup
 boží muka
 Semtinská lípa
 Dymokury
 Lavice
 dům č. p. 14
 obecní studna
Základní informace místa
ID místa: 3117
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama