Původně renesanční zámek stojí na návrší nad vsí, v 17. století byl přestavěn barokně. Jednopatrová dvoukřídlá budova s dvoupatrovou hranolovou věží v nároží. Nádvoří uzavírá hradba s bránou.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč, 03/2008
Na pravém břehu Jizery, na místě dnešního zámku v Horkách nad Jizerou, vznikla patrně v první polovině 14. století tvrz Brodce jako opěrný bod střežící brod přes řeku. Jako první majitel tvrze a osady Brodce ležící na protějším břehu Jizery je v pramenech uváděn před r. 1346 Franěk z Brodce. V průběhu 15. a 16. století se v držení brodecké tvrzze střídali příslušníci různých šlechtických rodů (před r. 1418 Škopkové z Dubé, 1426 – 1433 Jan z Obříství, 1505 – 1561 Vančurové z Řehnic, 1561 – 1623 Kaplířové ze Sulevic). O podobě tvrze nemáme až do začátku 16. století žádné zprávy. V jejím podhradí vznikla v průběhu 15. století osada Horky a toto pojmenování se časem vžilo i pro samotnou tvrz, zatímco ves na protějším břehu Jizery, povýšená v r. 1575 na městečko, si podržela původní jméno Brodce. Na počátku 16. století – asi za Vančurů z Řehnic – byla brodecká tvrz přestavěna v renesanční zámek, jehož dominantou se stala mohutná čtyřboká kamenná věž. V r. 1623 byl zámek se statkem konfiskován Václavu Kuplíři ze Sulevic za jeho účast na českém stavovském povstání v l. 1618 až 1620 a získal je Matyáš Hartman z Klarštejna. Současná podoba objektu je výsledkem přestavby ve 20. a 30. letech 18. století, kdy Hartmanové z Klarštejna přestavěli renesanční zámek v barokním slohu. Je to dvoukřídlá patrová budova, v jejímž nároží byla ponechána a v barokním stylu upravena původní věž. Severní křídlo zámku je postaveno na základech starého renesančního objektu. K zámku přiléhá terasovitý park se zděnou balustrádou a v jeho bezprostředním sousedství je kostel sv. Mikuláše, postavený v l. 1723 – 1725 patrně podílel i na přestavbě zámku. Kazatelna a tři boční oltáře pocházejí z dílny Matyáše Brauna, tři oltářní obrazy jsou dílem malíře J. K. Monse. Zámecká kaple Narození P. Marie byla postavena v r. 1762. Po…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, 25.1. 2006
historie

dějiny zámku

Horky nad Jizerou dlouho sdílely osudy sousedních Brodců patřících koncem 13. století vyšehradské kapitule. Někdy v polovině 14. století založil snad Franěk z Brodců či jeho syn Pešek v místě dnešního zámku gotickou tvrz. Roku 1397 je doložen Hašek z Brodců, roku 1433 Jan z Obříství sezením na Brodcích. Samotné Horky nad Jizerou se připomínají až roku 1505, kdy je uváděn i zámek. Od Albrechta z Rychnova tehdy panství koupil Mikuláš Vančura z Řehnic, jehož rodu patřilo až do roku 1563, kdy je od Mikulášova stejnojmenného vnuka získali bratři Vojtěch a Petr Kaplířové ze Sulevic. Roku 1623 bylo panství zabaveno Václavu Kaplíři ze Sulevic a konfiskát získal Mikuláš Arnold z Klarštejna. Jeho potomci zde sídlili až do vymření rodu roku 1738. Tehdy zdědila po smrti Františka Václava Hartmanna z Klarštejna jeho sestra Polyxena a její syn Maxmilián Desfours prodal Brodce a Horky hraběti Christianu Clam-Gallasovi. Po jeho…  číst dále

Zany, 4.9. 2005

Další texty historie
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB),

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Dražice
 Hrušov
 Strašnov
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Rodiny
 Benátky nad Jizerou
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Stránovský viadukt
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 Krnsko
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 fara
 Vorecká tvrz
 Malodvorská tvrz
 Bezno
 Malkov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Struhy
 Sovínky
 Chlum
 Velké Horky
 Syslov
 Bratronice
 Smilovice
 kaple sv. Jiljí
 zvonička
 Niměřice
 Rácov
 kaple sv. Václava
 trojiční sloup
 Čachovice
 Vinařice
 Husův sbor
 Neuberk
 dům č. p. 7
 Rokytovec
 radnice
 Dobrovice
 Dobrovická muzea
 židovský hřbitov
 Slivínko
 Salačův sloup
 kostel sv. Víta
 Mladá Boleslav
 dům č. p. 107
 Vlkava
 Templ
 mariánský sloup
 stará radnice
 nová radnice
 Velké Všelisy
 kostel sv. Havla
 Karmel
 sbor Jednoty bratrské
 kostel sv. Anny
 divadlo
 Bon Repos
 starý hřbitov
 evangelický kostel
 Pěčice
 kostel sv. Martina
 Rožátovský mlýn
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Kováň
 Kolomuty
 Michalovice
 socha sv. Prokopa
 pomník Helma
 Skalsko
 Loučeň
 Újezdec u Pěčic
 kostel sv. Barbory
 Masarykův most
 Kostelní Hlavno
 kostel sv. Havla
 Hradišť
 Kosmonosy
 Loreta
 fara
 Volenovice
 Lysá nad Labem
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Košátky
 Březno
 Hrdlořezy
 Pomník Karla VI.
 Josefův Důl
 Hlavenec
 Lužické hradiště
 kostel sv. Havla
 Čtvrtě
 Baba
 Studénka
 Sukorady
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 Stránka
 Zdonín
 Chvistonosy
 zvonice
 kaple bl. Podivena
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 Lobeč
 pivovar
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 1799
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama